Krize doběhla i válku, Pentagon musí ušetřit 78 miliard

Václav Viták
7. 1. 2011 12:10
Prudce rostoucí deficit donutil Bílý dům, aby radikálně seškrtal vojenský rozpočet
Šéf Pentagonu Gates má důvody ke chmurám, protoýe musí rázně seškrtat armádní rozpočet.
Šéf Pentagonu Gates má důvody ke chmurám, protoýe musí rázně seškrtat armádní rozpočet. | Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo obrany musí během příštích let snížit své výdaje o 78 miliard dolarů.

Sdělil to ve čtvrtek amerického času šéf Pentagonu Robert Gates s tím, že "extrémně složitá fiskální situace" země nyní vyžaduje, aby snížil počet příslušníků pozemních sil i námořní pěchoty a omezil či zastavil některé zbrojní programy.

Znamená to zásadní změnu, protože americké výdaje na obranu od 11. září 2001, kdy teroristé zaútočili na New York a Washington,  neustále rostly. Kromě zmíněných 78 milard Pentagon ještě ušetří nejrůznějšími interními opatřeními dalších 100 miliard. Tyto úspory však oznámil již dříve.

Loňský vojenský rozpočet USA činil více než 700 miliard dolarů. Do této částky přitom nejsou zahrnuty výdaje na války v Iráku a v Afghánistánu, které jsou financovány z jiného fondu a dosáhly už výše cca 1000 miliard dolarů.

Gates chce efektivní úřad

"Toto ministerstvo jednoduše nemůže riskovat, že půjde dál stejnou cestou, kdy naše investiční záměry, byrokratické návyky a laxní přístup k rozhazování stále méně korespondují s hrozbami, před kterými stojíme nyní, před kterými budeme stát zítra, a stále méně reflektují chmurné finanční vyhlídky země," citoval  Gatese list The New York Times.

Pentagon.
Pentagon. | Foto: Reuters

Úspor ve výši 178 miliard chce z větší části dosáhnout snížením administrativních výdajů, lepší organizací, omezením počtu generálů a admirálů,  rušením či spojováním různých velitelství a zmrazením platů personálu.

Dále hodlá snížit postupně počet příslušníků pozemních sil o 27 000 mužů a příslušníků námořní pěchoty o 20 000.

Nyní mají pozemní síly 569 600 mužů a námořní pěchota 202 000 a snížení jejich počtu usnadní probíhající stahování z Iráku. Vlastní redukce začne však až v roce 2015, kdy kontrolu nad Afghánistánem převezmou afghánské bezpečnostní síly.

Předseda sboru náčelníků spojených štábů admirál Mike Mullen, prohlásil že všechny složky amerických ozbrojených sil s těmito plány souhlasí. "Nemůžeme si myslet, že pro nás utahování opasků neplatí," prohlásil.

"Také si nemůžeme dovolit přispívat k narůstání právě toho dluhu, který z dlouhodobého hlediska znamená riziko pro naši bezpečnost."

Škrty měly být větší

Podle listu The New York Times se Gates před Vánocemi sešel s prezidentem Barackem Obamou třikrát ve snaze prosadit, aby rozpočet na obranu ve fiskálním roce 2012 činil 566 miliard dolarů nepočítaje v to výdaje na Irák a Afghánistán. Bílý dům však trval na tom, že výdaje Pentagonu musejí činit maximálně 553 miliard.

Původně ale Bílý dům údajně požadoval, aby Gates v průběhu příštích pěti let ušetřil místo 78 miliard celých 150. Část úspor má představovat pozastavení nebo zrušení některých zbrojních programů, například vývoje obojživelného obrněného transportéru pro námořní pěchotu, což by mělo ušetřit téměř 14,4 miliardy dolarů.

Tady však zřejmě narazí na odpor řady kongresmanů, kteří budou bojovat za zachování pracovních míst ve svých státech. Ministr obrany navíc chce zvýšit části vojenských veteránů odvody na zdravotní pojištění, které se nezměnily od roku 1995.

Před deseti lety přitom Pentagon platil za zdravotní péči pro penzionované vojáky 19 miliard dolarů, nyní je to 50 miliard a za pět let dosáhne tato částka údajně 65 miliard. Tento návrh mu Kongres již jednou ale zamítl.

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy