Paříž - Francouzská ústavní rada se v sobotu postavila proti rozhodnutí socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea, která v září zavedla 75procentní daň z příjmů pro nejbohatší občany. Daň se měla týkat příjmů přesahujících milion eur (zhruba 25 milionů korun) ročně a platit se měla od roku 2013.
Ústavní rada je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží na to, zda zákony neodporují ústavě. Ve svém sobotním rozhodnutí její členové kritizovali to, že daň porušuje princip rovnosti, protože se nevztahuje na domácnosti, jak je ve Francii u daní z příjmu obvyklé, ale na jednotlivce. Pochybný je podle nich i způsob jejího výpočtu.
Premiér Jean-Marc Ayrault krátce nato oznámil, že vláda návrh "milionářské daně" v pozměněné podobě předloží znovu. Neřekl ale, kdy tak učiní.
Slib zavedení vysokých daní z příjmu pro ty nejmovitější byl jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu. Prezident tvrdil, že jde o gesto solidarity v době ekonomické nestability. Vysoké daně se podle odhadu měly po dva roky vztahovat zhruba na 1500 lidí a měly státnímu rozpočtu vynést asi 300 milionů eur ročně.
Opoziční pravice namítala, že daň je trestem za bohatství a povede k odchodu některých Francouzů ze země. Proto také podala ústavní stížnost.
Kvůli nové "milionářské dani" se nedávno do Belgie odstěhoval například herec Gérard Depardieu.