V Bangladéši zemřelo nejméně osm lidí, v indickém státě Bangla (Západní Bengálsko) úřady odhadují 12 mrtvých. V sousedním státě Odiša (dříve Urísa) počet obětí úřady teprve určují. Životy si v obou zemích nejčastěji vyžádalo zřícení domů, utopení a pády stromů.
Podle Mamaty Banerdžíové, která vede vládu ve státě Bangla, je situace nejhorší na hustě obydleném jihu státu. Vyhodnocení škod i ztrát na životech komplikuje fakt, že silný déšť a vítr odřízl některé oblasti od elektřiny a narušil telefonní spojení, uvádí Banerdžíová. Bez kontaktu s pevninou se ocitly také ostrovy u pobřeží státu.
V Bangladéši je podle tamního ministerstva pro energetiku nejméně milion lidí bez elektřiny. Pod vodou jsou v této nízko položené zemi stovky pobřežních vesnic, které zaplavila vzedmutá hladina Bengálského zálivu. Voda prolomila desítku ochranných hrází.
Supercyklon Amphan nad indickou pevninu dorazil ve středu odpoledne. Vítr dosahoval rychlosti 170 kilometrů za hodinu s maximálními poryvy až 190 kilometrů za hodinu. Přes noc bouře zeslábla a přesunula se nad Bangladéš.
Cyclone Amphan crashing through Purba Medinipur, Nandigram #CycloneAmphanUpdate #Amphan pic.twitter.com/dHKiy8wSj0
— Sayon Biswas (@sayon_96) May 20, 2020