Brusel - Po celonočním jednání dospěli nad ránem zástupci eurozóny na summitu EU v Bruselu k zásadnímu průlomu.
Rozhodli se umožnit Itálii a Španělsku, aby své dluhopisy kryly pomocí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který začíná fungovat 1. července.
Světové burzy okamžitě zareagovaly na dobrou zprávu mohutným posílením, londýnská poskočila o 1,7 procenta, pařížská o 2,4 procenta.
Ačkoliv se předtím EU shodla na prorůstových opatřeních ve výši 120 miliard eur, Itálie a Španělsko nechtěly k paktu přistoupit, dokud jim Unie nepomůže levněji si půjčovat na finančních trzích. S možností financovat dluhopisy ze záchranných fondů EU dlouho nesouhlasilo Německo.
Hrozilo tak, že summit skončí krachem. Cesta rozpočtové, bankovní a politické unii je tak, jak se zdá, volná. Británie a Česko k ní ovšem zřejmě nepřistoupí a zůstanou stranou hlavního proudu evropské integrace.
Aktuálně.cz sledovalo dění v Bruselu živě.
Událost |
Důležité |
Zajímavost |
16:00
Všechno podstatné ze summitu EU, který byl završením půlročního dánského předsednictví v Unii, už zaznělo. Končíme proto online přenos. A děkujeme za pozornost.
15:23
Dohoda o tom, že šéfem vlivné euroskupiny zatím zůstane lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, ještě není podle francouzského prezidenta Francoise Hollanda konečná, je to "pouze jedno z řešení". Jedním z protikandidátů je i německý ministr financi Wolfgang Schäuble.
Kancléřka Merkelová nechtěla personální otázky na brífinku po summitu komentovat, prý o nich není rozhodnuto.
14:27
Na dohodu umožňující financování italských a španělských dluhopisů z Evropského stabilizačního mechanismu okamžitě zareagovaly také sekundární trhy. Španělské desetileté obligace se prodávají s průměným úrokem 6,64 procenta, když ještě 18. června to bylo 7,15 procenta.
Totéž platí pro italské dluhopisy, které šly dolů ze středečních 6,2 na 5,99 procenta. Úroky z italských a španělských dluhopisů začaly strmě růst v březnu. Pro srovnání: řecké desetileté bondy mají nyní úrok 28,6 procenta, německé 1,5. To, zda současný pokles bude setrvalý, ukáží až příští týdny.
14:02
Velký rozruch způsobil výsledek summitu v Bundestagu, který má v pátek odpoledne hlasovat o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM). Někteří poslanci totiž požadují, aby hlasování bylo posunuto na pozdější termín, protože Merkelová podle nich Italům a Španělům učinila větší ústupky, než jaké byly dopředu dohodnuty. ESM má přitom začít fungovat již od 1. července.
13:30
Potvrzeno. Šéfové států a vlád EU oficiálně rozhodli, že sídlo Evropského patentového úřadu, kterým se chtělo stát hned několik evropských měst, bude v Paříži. Jeho pobočky pak budou v Londýně a Mnichově.
13:20
I když stáli Řekové na summitu tak trochu ve stínu Italů a Španělů, na jejich problémy se nezapomíná.
Podle prezidenta investiční společnosti Blackstone Group Tonyho Jamese bude eurozóna časem nucena vyloučit ze svých řad Řecko a Portugalsko, aby zajistila své přežití. Řekl to na konferenci v New Yorku. Firma Blackstone byla poradcem věřitelů při restrukturalizaci řeckého dluhu.
"Po určitou dobu budou Řecko v eurozóně držet. Domnívám se však, že nakonec budou muset Řecko a Portugalsko z eurozóny vystrnadit a nějakým způsobem ochránit její základy," cituje Jamese agentura Reuters.
12:40
Agentura Reuters zveřejnila video o průlomu na eurosummitu.
Ale pozor - počáteční jásot novinářů nepropukl po oznámení dohody, nýbrž po ukončení fotbalového zápasu mezi Itálií a Německem, který novináři v Bruselu bedlivě sledovali.
Video je v angličtině.
11:49
"Naší filozofii - žádné plnění bez protiplnění - jsme zůstali věrní," řekla před začátkem druhé části summitu v Bruselu Angela Merkelová. "Zůstáváme tedy zcela v našem dosavadním schématu: plnění, protiplnění, podmínečnost a kontrola," hájí kancléřka ústupky, které Němci v noci udělali.
Němečtí novináři ale tvrdí opak - na serveru Spiegel Online vyšel článek s titulkem "Noc, kdy Merkelová prohrála", Welt Online píše "Porážka Merkelové během historické noci".
Doma to kancléřka každopádně nebude mít snadné. Rozpočtový výbor Bundestagu svolává kvůli dohodám na summitu zvláštní zasedání.
"Vláda nám musí vysvětlit, proč obrátila o 180 stupňů," píše na Twitteru Carsten Schneider z opoziční SPD.
11:28
Česká měna dopoledne výrazně zpevnila, především vůči americkému dolaru. Kolem 10:45 proti čtvrtku k dolaru posílila o 34 haléřů na 20,41 Kč/USD. Vůči euru se obchodovala na 25,63 Kč/EUR, byla tak o 16 haléřů silnější.
"Dnešní ráno se na trzích nese v optimistickém duchu, poté co ze summitu EU přišly překvapivě dobré zprávy. Dohoda na větším využití fondu ESM, odkud budou moci jít peníze na nákupy dluhopisů a po schválení společné bankovní regulace i na sanaci bank, znamená postup kupředu," cizuje ČTK analytika Patria Finance Tomáše Vlka.
10:59
O tom, kdo summit "vyhrál", není pochyb: Ital Mario Monti, který prosadil, že se za peníze z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) nakoupí státní dluhopisy zemí v krizi, konkrétně Španělska a Itálie. Německý tisk v této souvislosti píše, že Itálie porazila Němce, stejně jako včera ve fotbale.
Analytici to ale tak jednoznačně nevidí. Mnozí upozorňují, že Angela Merkelová svého dosáhla. Protože zablokovala společné evropské dluhopisy, takzvané eurobondy, o nichž krátce před summitem řekla, že "neprojdou, dokud budu živa".
"Po jasném NE Angely Merkelové se společné dluhopisy v komuniké ze summitu neobjevují," upozorňují ekonomové Jörg Krämer a Christoph Weil z německé Commerzbank.
Poklonu vysekl Angele Merkelové editor Bloombergu David Tweed přímo z Bruselu. "Ustoupila, ale ne moc, neschválila žádné eurobondy, žádné eurobilly, žádný velký záchranný fond. A přitom udělala dost, aby to ulevilo Španělsku a Itálii," řekl.
Otázka je, jestli takové argumenty na kancléřčinu obhajobu postačí jako vysvětlení poránu dost rozladěným Němcům.
10:30
Jednání v Bruselu byla dlouhá a náročná. Únava byla znát.
10:02
Jedním z klíčových výsledků nočního jednání lídrů EU je, že se otevírá cesta k takzvané bankovní unii. A to přesto, že se k ní odmítavě vyslovily nejméně tři státy - Británie, Švédsko a Česká republika.
Přečtěte si detaily, jak má vypadat společný dohled nad bankami a co to bude pro národní státy znamenat. Článek najdete ZDE.
09:39
Světové ceny ropy v pátek výrazně stouply poté, co se představitelé Evropské unie dohodli na protikrizových krocích. Ty by mohly podpořit světovou ekonomiku a poptávku po palivech.
K růstu cen ropy přispěly rovněž výpadky v dodávkách.
Cena severomořské ropy Brent se zvýšila o 1,67 dolaru na 93,03 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila o 1,92 dolaru na 79,61 dolaru, píše agentura Reuters.
09:09
Na světě jsou už i první skeptické odezvy. "Je to změna, která bude muset projít změnami unijních smluv a národními parlamenty," zhodnotil dohodu eurozóny Diego Valiente, analytik Centra pro studium evropské politiky (CEPS) pro televizi Bloomberg.
"Společný bankovní regulátor může vzniknout celkem rychle. Otázka ale je, jestli je v ochranném valu (ESM, pozn. red.) dost peněz a jestli budou stačit. Já si to nemyslím." Jen Itálie musí podle něj letos splatit dluhopisy za 300 miliard eur a její banky čelí silnému odlivu kapitálu.
08:50
Na rozhodnutí členů eurozóny reagovaly i japonské akcie. Hlavní index tokijské burzy Nikkei stoupl o 1,5 procenta na 9006,78 bodu. Poprvé za sedm týdnů tak uzavřel nad psychologicky důležitou hranicí 9000 bodů, napsala agentura Reuters.
Jednotná evropská měna vůči americkému dolaru stoupla o více než 1,2 procenta na 1,2628 USD. Vůči japonskému jenu se kurz eura zvýšil o 1,1 procenta na 99,86 JPY.
08:19
Evropské burzy dál stoupají, jejich indexy se zvedly už o 2,5 - 2,7 procenta.
08:03
V průběhu dopoledne se očekává, že EU pověří předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye, předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho a šéfa euroskupiny Jeana-Clauda Junckera, aby vypracovali harmonogram přijetí rozpočtové, bankovní a politické unie.
Vznik takové unie by znamenal další posílení evropské integrace. Česko a Británie, možná i Švédsko, se k ní ale podle všeho nepřipojí.
07:30
Vzhůru letí i evropské burzy, londýnská posílila o 1,7, pařížská dokonce o 2,4 procenta. Frankfurtský index DAX se při ranním zahájení obchodování zvedl o 1,9 procenta. Posílilo i euro, a sice o 1,1 procenta, což je nejvíce za posledních osm měsíců, zvedla se i cena ropy.
07:11
Italský premiér je toho názoru, že dohoda o uvolnění záchranných fondů za účelem nákupu státních dluhopisů umožní prosazení společných evropských obligací, které prozatím striktně odmítá Německo.
Evropská komise přišla nedávno s návrhem na eurobondy "light", které by byly vydávány jen s krátkou lhůtou splatnosti. Finsko na summitu navrhlo, aby státní dluhopisy měly napříště formu zástavních listů a jednotlivé vlády za ně ručily aktivy centrálních bank.
06:51
Mimořádně spokojen je italský premiér Mario Monti. "Jednání byla úporná, výsledek je ale dobrý," citovala předsedu italské vlády agentura Reuters. Ta upřesňuje, že bankovní dohled, který má být v rámci eurozóny ustaven do konce roku, je jen předstupněm plánované bankovní unie.
V ohledu na možnost financovat část dluhopisů ohrožených zemích z Evropského stabilizačního mechanismu se souhlas Německa podařilo získat díky magické formuli, podle níž takovouto pomoc dostanou pouze ty země, které budou splňovat podmínky fiskálního paktu a přísné rozpočtové disciplíny.
Monti naznačil, že jeho země o peníze z fondu, jenž začíná fungovat 1. července, "nyní" žádat nebude.
06:21
06:05
Asijské finanční trhy okamžitě zareagovaly na oznámení o dohodě v rámci eurozóny posílením o dvě procenta. I tokijský index Nikkei po počátečním oslabení z počátku obchodování přidal 1,5 procenta. Posílilo také euro, a to na 1,2605 dolaru z předchozích 1,245 USD.
05:26
Summit EU přinesl po celonočním jednání konečně průlom a konkrétní výsledek.
Evropský stabilizační mechanismus (ESM) bude totiž možné využívat i k rekapitalizaci bank, které se potýkají s problémy. Podle prezidenta Evropské unie Hermana Van Rompuye se na tom v noci na pátek shodli představitelé zemí eurozóny.
Zároveň se podle něj shodují i na potřebě vytvořit společný bankovní dohled. Zástupci 17 zemí eurozóny také souhlasili s tímj, že země, které plní podmínky fiskálního paktu EU, budou moci prostřednictvím záchranných fondů Unie podpořit prodej svých státních dluhopisů.
Opatření by mělo pomoci snížit cenu za půjčování prostředků
03:06
Otevírají se východoasijské burzy a na summit EU, který je zatím bez konkrétního výsledku, pokud pomineme prorůstová opatření ve výši 120 miliard eur, podle očekávání reagují poklesem. Tokijský index Nikkei spadl na začátku obchodování o 0,7 procenta.
02:51
Francouzský prezident Francois Hollande vyslovil přesvědčení, že se v pátek podaří dosáhnout na summitu kompromisu. "Každý se musí snažit přesvědčit trhy, že (prorůstová) opatření budou efektivní," citovala šéfa Elysejského paláce agentura Reuters.
"Všichni potřebujeme, aby Itálie a Španělsko měly nízké úroky a španělské banky byly rekapitalizovány, protože to přinese úlevu celé eurozóně." V to, že během pátečního dopoledne bude nalezen kompromis, věří i český premiér Nečas, který jinak myšlenkou posílení evropské integrace nijak nadšen není.
02:22
Nejaktuálnější dilema účastníků summitu shrnul krátce po půlnoci zástupce nejmenované severské země: "Pokud se chceme dohodnout na krátkodobých opatřeních (levnějším půjčování peněz pro Itálii a Španělsko) před otevřením burz, budeme muset ještě v noci svolat zasedání eurozóny. Jinak se finanční trhy ráno probudí bez prorůstového paktu." A na toto zjištění zareagují pádem akcií.
02:06
Český premiér Petr Nečas, jenž se staví zamítavě k rozpočtové a politické unii, kterou se snaží prosadit EU, vyslovil pochybnosti také nad dopadem prorůstových opatření, na nichž se na summitu v podstatě shodla Unie. Bude podle něj jen omezený, byť část peněz by mohla dotéci i do Česka a pomoci drobným a středním podnikům.
Nečas chce na schůzce nicméně požádat EU, aby ČR proplatila Bruselem kritizované rozvojové programy, nad nimiž se vznáší stín nehospodárnosti a korupce.
01:39
Problémy dělá dále i britský premiér David Cameron. Ten nechce k prorůstovému paktu přistoupit, dokud EU nebude souhlasit s tím, že sídlem Soudu pro evropské patenty nebude Paříž, nýbrž Londýn.
01:17
Summit může kvůli postoji Itálie a Španělska, který nemá daleko k vydírání, skončit fiaskem. Kancléřka Merkelová se v posledních týdnech totiž opakovaně nechala slyšet, že nedopustí "společnou odpovědnost za dluhy". Největším přispěvovatelem do Evropského stabilizačního fondu, z něhož mají být hrazeny italské a španělské dluhopisy, je právě Německo. Italský premiér Monti má na druhou stranu pravdu v tom, když tvrdí, že EU musí zarazit neustálý nárůst úroků, s nimiž si obě země půjčují na finančních trzích, "jinak to povede ke katastrofě".
00:33
Dohodu o prorůstovém paktu kalí skutečnost, že k němu zatím nepřistoupily Itálie a Španělsko. Ty chtějí tímto způsobem přinutit Německo, aby souhlasilo s tím, že na úhradu italských a španělských dluhopisů bude zčásti použit Evropský stabilizační mechanismus (ESM) vstupující v platnost 1. července.
23:25
Summit má přece jen první konkrétní výsledek. Lídři EU se shodli na tom, že za účelem okamžitých prorůstových opatření shromáždí 120 miliard eur. S jejich pomocí bude kupříkladu navýšen základní kapitál Evropské investiční banky o deset miliard. ČR přispěje 76 miliony eur (dvě miliardy Kč).
22:55
Podle posledních zpráv z Bruselu se summit protáhne daleko přes půlnoc a výsledek jednání je velmi nejistý. Lídři států diskutují o prorůstových opatřeních předložených francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a rozpočtové unii navrhované předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem.
22:39
Vše nasvědčuje tomu, že konečné rozhodnutí dnes na summitu nepadlo a ani nepadne. Německo stále kategoricky odmítá myšlenku eurobondů a nelíbí se mu ani představa, že by z Evropského stabilizačního mechanismu ESM byla v budoucnou odkupována část italských a španělských dluhopisů. Italský premiér Mario Monti přitom varoval, že pokud se nepodaří snížit úroky, s nimiž si obě země půjčují na finančních trzích peníze, eurozóně hrozí "katastrofa".
21:55
Finský návrh na to, aby zadlužené země mohly vydávat dluhopisy ve formě zástavní listů, kryté aktivy státu, zjevně nenadchl hlavního hráče na summitu, kancléřku Merkelovou. Část každé emise by přitom byla hrazena z fondu Evropského stabilizačního mechanismu, který vstupuje v platnost 1. července. Itálii ani Španělsku se také stále nepodařilo Německo přesvědčit, aby kývlo na eurobondy. Merkelová odmítá i nadále "společnou odpovědnost za dluhy jiných".
21:39
Lídři EU diskutují také nad tím, za jakých podmínek by Itálie a Španělsko mohly financovat své dluhopisy pomocí Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), aby tak dosáhly nižších úroků. Pravidla, jimiž se řídil Evropský nástroj finanční stability (EFSF), a tedy předchůdce ESM, říkají, že z fondu je možné hradit pouze padesát procent celkového objemu určité emise dluhopisů a to za průměrnou cenu, za jakou by obligace byly nakupovány, aby se tak neovlivnil celkový finanční efekt prodeje.
21:09
Za chvíli by měla začít tisková konference, na níž se oznámí předběžné výsledky summitu, zatím to ale vypadá, že nic zásadního schůzka na vrcholné úrovni nepřinesla, kromě požadavku, aby předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se svými kolegy sestavil cestovní mapu toho, jak bude bankovní, rozpočtová a politická unie postupně prosazována. Proti další integraci jsou i nadále dvě země: Velká Británie a Česká republika.
20:19
V dopise účastníkům summitu nový řecký premiér Antonis Samaras oznámil, že jeho země dodrží své závazky vyplývající z dohody o umazání řeckého dluhu. Na druhé straně naznačil, že bude zapotřebí dohodnout se na některých změnách. Potvrdil tím dohady, že Řecko bude chtít posunout termín, k němuž má rozpočtový deficit srazit pod tři procenta HDP, o jeden až dva roky, a tedy na léta 2015-2016. Samaras se summitu neúčastní, protože minulou sobotu prodělal operaci sítnice.
19:31
Účastníci summitu podle agentury Reuters nyní diskutují především o tom, zda nepovolit Itálii a Španělsku, aby mohly své dluhopisy financovat pomocí Evropského stabilizačního mechanismu ESM, což by jim umožnilo snížit výši úroků, za které obligace nabízejí na finančních trzích.
18:54
Současná krize potrvá do konce tohoto desetiletí, řekl před závěrečným jednáním agentuře Reuters finský ministr pro evropské záležitosti Alex Stubb. Je to podle něj ale ta "nejlepší" krize, jakou Evropa zažila, protože unii donutí přijmout zásadní opatření, aby se recese již nikdy v takovém rozsahu neopakovala.
18:35
Z předběžného návrhu závěrečného dokumentu summitu vyplývá, že EU požádá předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye, předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosa, prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho a šéfa eurozóny Jeana-Clauda Junckera, aby sestavili "cestovní mapu", harmonogram, na základě kterého bude realizován plán na vytvoření "skutečné hospodářské a měnové unie", s nímž přišli tento týden. Ten předpokládá vznik bankovní, rozpočtové a politické unie v eurozóně, k níž se mohou přidat i země, které nepoužívají společnou měnu a tedy de facto dvourychlostní Evropu, o níž se hovoří již delší čas. Česko podle všeho zůstane společně s Británií na periferii unie. Hlavní myšlenky plánu Rompuye a jeho kolegů si přečtěte zde.
18:06
Mezinárodní měnový fond (MMF) ústy svého mluvčího Gerryho Riceho oznámil, že bude s Řeckem jednat o jeho požadavcích na zmírnění podmínek oddlužení země. Tzv. "trojka", v níž je kromě MMF zastoupena také Evropská unie a Evropská centrální banka, přiletí do Atén jednat po neděli. V Madridu, který se rovněž neobejde bez zahraniční pomoci, začíná trojka svou misi již tento večer.
17:49
Britský premiér David Cameron prohlásil, že učiní na summitu vše proto, aby "společný evropský trh nedoznal žádných změn" a je připraven je vetovat. Bankovní i fiskální unii odmítá stejně jako jeho český protějšek Petr Nečas. Je otázkou, zda obě země nezůstanou v izolaci a EU nezačne reformy uskutečňovat bez nich, protože změny může omezit na eurozónu, k níž ani Česko ani Británie nenáleží.
17:17
Evropští politici mají smysl pro šibeniční humor. Na otázku, jak dlouho se summit dnes večer protáhne, zazněla odpověď z okolí předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye: "To záleží na tom, zda dojde na střílení pokutových kopů." V předsalónku je totiž umístěna také televize, na níž je možné příležitostně sledovat semifinále Eura mezi Itálií a Německem.
16:47
Summit zastínila zpráva o smrti čtyřicetiletého řeckého bankéře, který dnes spáchal sebevraždu skokem ze skály, na níž stojí aténská Akropole. Počet sebevražd vzrostl v posledním roce skokově nejenom v Řecku, ale také v Itálii a dalších zemích eurozóny stižených krizí.
16:21
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker má podle zákulisních informací zůstat předsedou tzv. euroskupiny, zatímco šéf záchranného fondu EFSF Klaus Regling převezme řízení Evropského stabilizačního mechanismu ESM, nástupce fondu, jenž vstupuje v platnost počínaje 1. červencem. Ve fondu bude v podobě garancí osm set miliard eur.
15:50
Francouzský prezident Francois Hollande přijel své evropské partnery přesvědčit, že Evropa potřebuje kromě fiskálního paktu i pakt prorůstový.
Co přesně obsahuje, jaké má přednosti i nedostatky, si můžete přečíst ZDE.
15:46
Bankovní unii odmítá i švédský ministerský předseda Fredrik Reinfeldt. V jeho zemi má dozor centrální banka, zdůraznil. A nevidí prý důvod, proč by se na tom mělo cokoliv měnit.
15:40
Český premiér Nečas před začínajícím summitem Evropské unie v Bruselu zopakoval obavy z plánů na vznik bankovní unie v EU. Právě o nich se bude jednat.
Praha se podle Nečase bojí zejména případného oslabení domácího bankovního dozoru.
"My v prvé řadě nebudeme ti, kteří budeme házet eurozóně klacky pod nohy. My jsme připraveni podpořit všechna rozumná opatření, která povedou ke stabilitě eurozóny, jakkoli o některých z nich můžeme mít své pochybnosti nebo námitky," citují Nečase zpravodajové ČTK.
15:29
Burzy jsou nervózní. Euro se během dne propadlo i na míň než 1,2405 za dolar. Tak slabé bylo naposledy počátkem června. "Jen zřídka se (v EU) vidí tolik nejednoty jako před tímto summitem," vysvětlil Chris Turner, analytik ING. "Pro euro to nevypadá moc dobře."
15:20
S novým návrhem na řešení krize přišli Finové: Zranitelné státy eurozóny, které jsou pod tlakem finančních trhů, by měly vydávat zástavní listy, tedy zvláštní formu dluhopisu, krytou vládními aktivy včetně nemovitostí či konkrétními příjmy z daní. Dosáhly by tak výrazně nižších úroků. Z prohlášení premiéra Jyrki Katainena cituje agentura Reuters.
15:10
Už od rána je jasné, že setkání šéfů evropských států a vlád bude všechno jiné, jen ne harmonické. Zostra se do sebe před summitem pustili například italský premiér Mario Monti a německá kancléřka Angela Merkelová. Byť nepřímo.
Italové chtějí, aby Evropská unie podnikla společnou akci, která by pomohla zmírnit tlak na italské dluhopisy. Konkrétně navrhují, aby se za peníze v záchranném fondu ESM nakoupily právě španělské a italské obligace. Němci však něco takového rezolutně vylučují.
A odpověď Italů? Pokud se na tom EU nedohodne, bude to "katastrofa". "Pak půjde euro k čertu," varoval Mario Monti.
15:03
Česko je spolu s Británií jedinou ze dvou zemí EU, které se odmítly podepsat pod takzvanou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti EU (krátce fiskální pakt). Premiér Nečas tedy na summitu nebude mít snadnou pozici.
Jaká úskalí ho dnes v Bruselu čekají? Přečtěte si článek Terezy Nosálkové na Aktuálně.cz.
15:01
Česko na summitu zastupuje premiér Petr Nečas. Deník Aktuálně.cz měl možnost nahlédnout do mandátu, s nímž premiér na unijní jednání vyráží. Jeho postoj k dalšímu politickému, rozpočtovému a bankovnímu stmelování Evropské unie je skeptický, především pokud by se nějaké takové kroky chtěly po Praze.
"Česká republika chápe, že eurozóna musí řešit problémy, jimž aktuálně čelí. Rovněž plně akceptuje, že naléhavá situace vyvolává na straně států eurozóny potřebu pokročit v některých oblastech integrace dále, než jak lze v rámci celé EU27," hodlá svým partnerům diplomaticky říct Nečas v Bruselu.
15:00
Další summit, který se má pokusit vyvést EU z krize, je tu. Bruselští novináři atmosféru na jednáních už teď přirovnávají k počasí v centru Evropské unie, v Bruselu: dusno s výskytem prudkých bouří ve večerních hodinách. To má v bruselském paláci Justus Lipsius dojít na nejrozporuplnější otázky.