Arabské země plánují obranné síly. Zkusit je chtějí v Jemenu

ČTK ČTK
28. 3. 2015 21:40
Na dvoudenním summitu Ligy arabských států se zástupci probírají další vojenský zásah proti šíitským povstalcům v Jemenu.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd a jemenský prezident AAbdar Rabbú Mansúr Hádí v Šarm aš-Šajchu.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd a jemenský prezident AAbdar Rabbú Mansúr Hádí v Šarm aš-Šajchu. | Foto: Reuters

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Představitelé arabských zemí na úvod dvoudenního výročního summitu Ligy arabských států (LAS) informovali o záměru vytvořit společné obranné síly, které by bojovaly proti "teroristickým skupinám". Jako praktický test má v tomto úsilí sloužit vojenská operace, kterou muslimští spojenci nyní uskutečňují proti šíitským povstalcům v Jemenu, prohlásil jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.

Operace muslimských spojenců se zatím omezila na letecké údery. Šéf jemenské diplomacie Rijád Jasín ale prohlásil, že v další fázi může být nutný i zásah arabských pozemních sil. Saúdskoarabský král Salmán ibn Abdal Azíz Saúd řekl, že vojenská intervence bude pokračovat, dokud se situace v Jemenu nezlepší a nestabilizuje.

Koaliční zásah muslimských zemí v Jemenu podpořil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten v úvodu summitu prohlásil, že arabské země čelí bezprecedentnímu nebezpečí, které ohrožuje jejich stabilitu a identitu. Vyzval přitom k vytvoření společných obranných sil, které budou na hrozby vůči arabským zemím reagovat.

Írán má výhrady

Většina 22 členských států LAS podle všeho projekt společných obranných sil podporuje. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf ale sdělil, že jeho země má k vzniku této síly výhrady, protože mu nepředcházely přípravné studie.

Kromě projektu společných sil se jednání v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch soustředí právě na krizi v Jemenu, kde se šíitští povstalci údajně podporovaní Íránem zmocnili hlavního města a usilují o svržení Hádího, který tento týden Jemen opustil. Podle Jasína se do země vrátí, až to dovolí podmínky.

Analytici citovaní agenturou AFP míní, že případné rozšíření šíitského vlivu v Jemenu by mohlo zásadním způsobem proměnit geopolitickou situaci v celém regionu. Hrozba Islámského státu, který ovládá části Iráku a Sýrie, tak tváří v tvář tomuto nebezpečí ustoupila do pozadí, míní expert na geopolitiku v arabském prostoru Mathieu Guidére z univerzity v Toulouse.

Jemen viní Írán

Hádí z chaosu ve své zemi otevřeně obvinil Teherán, přičemž šíitské povstalce ve své zemi označil za "íránské loutky". Zásah muslimských spojenců má skončit s jejich porážkou, prohlásil také. Obyvatele své země vyzval k uspořádání masivních a pokojných manifestací na podporu jeho vlády. Zároveň vzkázal armádě, aby chránila státní instituce a poslouchala rozkazy legitimní vlády.

Zásahu v Jemenu se pod vedením Rijádu účastní Egypt, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Katar, Súdán a Maroko. Pákistán žádost o poskytnutí vojáků zvažuje.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond již v pátek řekl, že Saúdská Arábie se rozhodla zasáhnout kvůli obavám, že moc Jemenu převezme režim podporovaný Íránem. Teherán obvinění z vojenské podpory povstalců odmítá.

Egyptský prezident prohlásil, že považuje vojenskou akci v Jemenu za nevyhnutelnou poté, co se do tamních vnitřních záležitostí vložila "cizí mocnost". Kuvajtský emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah označil šíitské povstalce v Jemenu za hrozbu pro region.

 

Právě se děje

Další zprávy