Su Ťij vyjednává o zrušení sankcí vůči barmské juntě

Naďa Straková
9. 10. 2009 16:32
Známé barmské disidentce vojenský režim povolil hodinové setkání se západními diplomaty
Aun Schan Su Ťij při posledním setkání se zahraničními diplomaty akreditovanými na srpnové soudní řízení v Rangúnu, které ji prodloužil domácí vězení.
Aun Schan Su Ťij při posledním setkání se zahraničními diplomaty akreditovanými na srpnové soudní řízení v Rangúnu, které ji prodloužil domácí vězení. | Foto: Reuters

Rangún - Ještě počátkem tohoto roku barmská opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) vyzývala OSN k tvrdšímu postupu vůči barmské vládě. Nyní se hlavní představitelka této strany Aun Schan Su Ťij zajímá o podmínky zrušení sankcí, které na její zemi uvalily západní státy. Ona sama sankce doposud obhajovala.

Su Ťij se dnes se svolením junty setkala s diplomatickými zástupci Austrálie, Spojených států a Velké Británie, s kterými podle agentury Reuters probírala podmínky zrušení sankcí. Před měsícem tato prodemokratická politička totiž barmským generálům nabídla se zrušením sankcí pomoc.

Otázka, zda jsou sankce vůči totalitním režimům účinné, zaměstnává západní diplomaty už delší dobu.

"Je zřejmé, že sankce, které jsme na Barmu uvalili, nikterak barmskou juntu neovlivnily. Jenže ani pokusy o navázání dialogu se nezdají příliš účinné," prohlásila při své návštěvě Asie nedávno americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová.

Její francouzský protějšek Bernard Kouchner svůj názor na sankce vyřkl o něco otevřeněji: "Sankce jsou zbytečné, to už dneska ví každý. Co to ale znamená, máme nebo nemáme se více otevřít této barmské vládě?"

Evropská unie jako celek, kterou na dnešním setkání se Su Ťij zastupoval britský velvyslanec v Barmě Andrew Heyn, i Spojené státy jsou v postoji k sankcím o něco opatrnější. Amerika sice vůči Barmě minulý měsíc představila novou strategii, ale předtím, než začne uvažovat o zrušení sankcí, chce vidět posun směrem k demokratizaci země a v oblasti lidských práv.

Ashin Sopaka
Ashin Sopaka | Foto: Pavel Vondra
Barma a sankce
Barmský mnich: Hanba Thajcům, Indům, Rusům a celé OSN!

"Máme v plánu s barmskou vládou zahájit dialog," prohlásil  před časem náměstek ministryně zahraničí Kurt Campbell. "Jsme připraveni s nimi zasednout k jednomu stolu, ale v zemi se zatím nic nezměnilo. Uskutečnit zrušení či uvolnění sankcí hned na začátku tohoto dialogu bez významného posunu v oblastech, které nám leží na srdci, by bylo chybou a vyslalo by to špatný signál," dodal.

Ibrahim Gambari a Aun Schan Su Ťij během setkání v Rangúnu (2.října 2007)
Ibrahim Gambari a Aun Schan Su Ťij během setkání v Rangúnu (2.října 2007) | Foto: Reuters
Barma a sankce
Buďte na juntu tvrdší, nabádá barmská opozice OSN

Britský velvyslanec Andrew Heyn se ale domnívá, že jistý dopad sankce na barmské generály přece jen měly.

"To, že si představitelé vlády na veřejnosti na sankce stěžují, znamená, že nějaký účinek přece jen mají," řekl v rozhovoru pro britský deník The Times. "Dali jsme jim jasně najevo, že chceme vidět nějaké zlepšení v demokratizaci země a dodržování lidských práv. A chceme vidět konkrétní výsledky."

V srpnu Su Ťij režim prodloužil domácí vězení o 18 měsíců za to, že u sebe nechala přespat Američana Johna Williamse Yettawa. V internaci strávila tato laureátka Nobelovy ceny míru bezmála 14 let.

Barmu či Myanmar, jak zní oficiální, ale opozicí a některými západními vládami neuznávaný název této jihoasijské země, vojenská junta ovládá už bezmála půl století.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy