Buďte na juntu tvrdší, nabádá barmská opozice OSN

Zahraničí Zahraničí
2. 2. 2009 19:48
Minimální požadavek: propuštění všech politických vězňů
Ibrahim Gambari a Aun Schan Su Ťij během společné schůzky v Rangúnu
Ibrahim Gambari a Aun Schan Su Ťij během společné schůzky v Rangúnu | Foto: Reuters

Rangún - Vězněná vůdkyně barmské opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Aun Schan Su Ťij se v pondělí v Rangúnu setkala s hlavním zmocněncem generálního tajemníka OSN pro Myanmar (Barmu) Ibrahimem Gambarim.

Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, zda k setkání dojde. Když byl totiž Gambari v Rangúnu loni v srpnu naposledy, odmítla se s ním držitelka Nobelovy ceny míru bez udání důvodu setkat. Její krok byl pak většinově vykládán jako výraz nespokojenosti s tím, jak si Gambari ve své roli vede.

Nynější návštěva nigerijského diplomata je již jeho sedmou cestou do Barmy od chvíle, co byl v roce 2006 do své funkce jmenován. Kritici mu ale vyčítají, že svůj úkol - pomoci navázat mezi barmskou juntou a opozicí dialog a prosadit v zemi demokratické změny - nezvládá. Proto byli představitelé NLD opatrní i v hodnocení pondělního setkání.

"Nemůžeme schůzku považovat za pozitivní krok, je potřeba vyhodnotit až celkové výsledky (Gambariho) návštěvy," řekl agentuře Mizzima mluvčí NLD Nyan Win, který byl hodinovému jednání v rangúnské státní rezidenci osobně přítomen spolu s dalším čtyřmi členy ústředního výkonného výboru strany.

Představitelé NLD na Gambariho apelovali, aby na barmskou vládu vyvinul větší tlak ohledně splnění jejich čtyř základních požadavků: 1) propuštění všech politických vězňů, 2) uznání výsledků posledních svobodných voleb z roku 1990, 3) svolání parlamentu na základě těchto výsledků, 4) revizi nové ústavy.

Požadavky na propuštění politických vězňů v Barmě v čele s Aun Schan Su Ťij zaznívají pravidelně nejen z New Yorku, Washingtonu či Londýna, ale i z Prahy
Požadavky na propuštění politických vězňů v Barmě v čele s Aun Schan Su Ťij zaznívají pravidelně nejen z New Yorku, Washingtonu či Londýna, ale i z Prahy | Foto: Lubomír Kotek

Za naprosto minimální podmínku považují zástupci NLD právě propuštění politických vězňů. Nyan Win proto také varoval, že by generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který Barmu navštívil těsně po ničivém cyklónu Nargis loni v květnu, neměl do Barmy znovu jezdit, dokud junta nepustí na svobodu Su Ťij, místopředsedu NLD Tina Oo a další vězně svědomí.

Barma či Myanmar, jak zní oficiální, ale opozicí a některými západními vládami neuznávaný název této jihoasijské země ovládané už bezmála půl století vojenskou juntou, patří k nejméně demokratickým režimům na světě.

Podle odhadů humanitárních organizací je v barmských žalářích drženo bezmála 2100 politických vězňů. Jejich počet navíc neustále roste, přestože mezinárodní společenství generály opakovaně vyzvalo k osvobození všech osob vězněných v Barmě pro jejich politické názory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Letošní podzim se v Klementinu zařadil mezi desetinu nejteplejších od roku 1775. Průměrná teplota od září do listopadu byla 11,6 stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Indii vypukly potyčky mezi vojáky a místními horníky, zemřelo 13 lidí

Vesničané na severovýchodě Indie zapálili několik vojenských vozidel poté, co tam vojáci nedopatřením zabili šest horníků, jež považovali za vzbouřence. Při následných potyčkách pak příslušníci ozbrojených sil usmrtili dalších sedm místních, napsala agentura AP s odkazem na vyjádření místních činitelů. Při střetech rovněž zemřel jeden voják. Incidenty vyšetřují místní úřady.

Podle důstojníka armády spustili vojáci palbu na vozidlo poblíž hranic s Barmou, když dostali zprávy o očekávaném pohybu vzbouřenců v oblasti. Podle jednoho z místních představitelů však byli v autě indičtí horníci.

Rozlícení vesničané následně zapálili dvě vojenská auta, vojáci na ně začali střílet a zabili dalších sedm lidí. Při potyčkách rovněž zemřel jeden voják.

Indický ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že jej tento "nešťastný incident" velmi mrzí, a prohlásil, že záležitost vyšetří vláda státu Ásám, kde k němu došlo.

Indické vládní jednotky se na severovýchodě země potýkají s řadou povstaleckých skupin, které po útocích na indické vojáky často hledají úkryt právě v sousední Barmě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výbuch sopky Semeru v Indonésii připravil o život nejméně 13 lidí

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zemřelo nejméně 13 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů nad mořem. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy