USA se bojí tajné vojenské spolupráce KLDR a Barmy

Zahraničí Zahraničí
22. 7. 2009 10:02
Prodej zbraní je jednou z mála možností, jak si KLDR může opatřovat tvrdou měnu
Vrchní velitel barmské junty generál Than Shwe
Vrchní velitel barmské junty generál Than Shwe | Foto: Reuters

Bangkok - Spojené státy jsou znepokojeny vojenskou spoluprací Severní Koreje a Barmy. Při své návštěvě Thajska to prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Prodej zbraní je jednou z mála možností severokorejského režimu, jak si opatřit tvrdou měnu.

USA jsou zejména znepokojeny spoluprací KLDR s dalšími státy v oblasti raketového a možná i jaderného programu.

KLDR v dubnu v rozporu s rezolucí OSN otestovala mezikontinentální balistickou střelu Taepodong-2, která může zasáhnout část území Spojených států. V květnu pak provedla svou druhou zkoušku jaderné bomby.

Podobně i Barma vedená vojenským režimem je jedním z nejuzavřenějších států na světě. Obě země jsou na mezinárodním poli podporovány Čínou, ta však vůči Severokorejcům po provedení zmíněných vojenských zkoušek přitvrdila.

Jeden z tunelů, které podle exilové skupiny Demokratický hlas Barmy (DVB) pomáhá budovat KLDR
Jeden z tunelů, které podle exilové skupiny Demokratický hlas Barmy (DVB) pomáhá budovat KLDR | Foto: Democratic Voice of Burma

"Víme, že je zde rostoucí znepokojení ohledně vojenské spolupráce mezi Severní Koreou a Barmou, což bereme velice vážně. Destabilizovalo by to region. Bylo by to velkou hrozbou pro sousedy Barmy," prohlásila Clintonová na tiskové konferenci v Thajsku, kde se účastní zasedání Asijského bezpečnostního fóra na ostrově Phuket.

Spojené státy v červnu a červenci sledovaly podezřelou severokorejskou loď, která podle všeho mířila s vojenským nákladem právě do Barmy. Nakonec se plavidlo vrátilo zpět do KLDR, aniž by v Barmě zakotvilo. Barmská exilová skupina rovněž zveřejnila fotografie desítek velkých tunelů, které údajně Pchjongjang pomáhá v Barmě stavět. Jejich účel je neznámý.

V Barmě vládnou s přestávkami vojenské vlády od roku 1962 a země má nelichotivou bilanci v oblasti lidských práv. V zemi také probíhá jedno z nejdelších povstání na světě - karenští rebelové se bouří proti tamní vládě .

 

Právě se děje

Další zprávy