Barma propustila muže, který tajně navštívil Su Ťij

kf
16. 8. 2009 16:02
Američan John Yettaw je nyní v Thajsku

Bangkok (BBC) - Američan uvězněný za to, že ilegálně navštívil zadržovanou prodemokratickou vůdkyni Aun Schan Su Ťij, byl dnes propuštěn a deportován.

Byl mu tak odpuštěn původně sedmiletý trest, k němuž byl odsouzen.

John Williams Yettaw, jehož zdravotní stav je popisován jako "křehký", opustil Barmu v letadle spolu se senátorem Jimem Webem, který vyjednal tuto dohodu v sobotu s vůdcem vládnoucí barmské junty, generálem Than Shwem.

Kvůli tomu, že Yettaw navštívil Aun Schan Su Ťij, jí bylo prodlouženo domácí vězení o 18 měsíců. Uzavřena ve svém domě přitom zůstala čtrnáct let za poslední dvě dekády. Yettaw byl nyní převezen letadlem do thajského Bangkoku, do nemocnice spadající pod americkou ambasádu.

Aun Schan Su Ťij rozmlouvá se zahraničními diplomaty akreditovanými v Rangúnu. Barmská junta jí mnoho takových příležitostí v posledních letech neposkytla.
Aun Schan Su Ťij rozmlouvá se zahraničními diplomaty akreditovanými v Rangúnu. Barmská junta jí mnoho takových příležitostí v posledních letech neposkytla. | Foto: Reuters

"Ráno měl zdravotní příhodu, když mu četli příkaz k deportaci. Nyní prochází lékařským vyšetřením a brzo bude schopen vrátit se k rodině", upřesnil senátor Webb.

Yettawova žena Betty řekla BBC v sobotu, že byla šťastná, když vyslechla úžasnou zprávu, že bude propuštěn.

Senátor Webb poděkoval vládním představitelům Barmy: "Nepřišel jsem se omluvit za činy, které spáchal, ale věřím, že to od vaší vlády bylo dobré gesto, že mu z humanitárních důvodů umožníte vrátit se domů k rodině."

Yettawova kauza má více rozměrů. Excentrický Američan si své problémy způsobil sám, neboť z jakéhosi božího vnuknutí přišel Aun Schan Su Ťij varovat před nebezpečím, jež nemělo faktický základ. Nicméně to, že jej junta chtěla exemplárně potrestat, přičítají zahraniční pozorovatelé spíše tomu, že se momentálně vládnoucí diktatura snaží zastrašovat své oponenty před blížícími se volbami.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy