Barma propustila muže, který tajně navštívil Su Ťij

kf
16. 8. 2009 16:02
Američan John Yettaw je nyní v Thajsku

Bangkok (BBC) - Američan uvězněný za to, že ilegálně navštívil zadržovanou prodemokratickou vůdkyni Aun Schan Su Ťij, byl dnes propuštěn a deportován.

Byl mu tak odpuštěn původně sedmiletý trest, k němuž byl odsouzen.

John Williams Yettaw, jehož zdravotní stav je popisován jako "křehký", opustil Barmu v letadle spolu se senátorem Jimem Webem, který vyjednal tuto dohodu v sobotu s vůdcem vládnoucí barmské junty, generálem Than Shwem.

Kvůli tomu, že Yettaw navštívil Aun Schan Su Ťij, jí bylo prodlouženo domácí vězení o 18 měsíců. Uzavřena ve svém domě přitom zůstala čtrnáct let za poslední dvě dekády. Yettaw byl nyní převezen letadlem do thajského Bangkoku, do nemocnice spadající pod americkou ambasádu.

Aun Schan Su Ťij rozmlouvá se zahraničními diplomaty akreditovanými v Rangúnu. Barmská junta jí mnoho takových příležitostí v posledních letech neposkytla.
Aun Schan Su Ťij rozmlouvá se zahraničními diplomaty akreditovanými v Rangúnu. Barmská junta jí mnoho takových příležitostí v posledních letech neposkytla. | Foto: Reuters

"Ráno měl zdravotní příhodu, když mu četli příkaz k deportaci. Nyní prochází lékařským vyšetřením a brzo bude schopen vrátit se k rodině", upřesnil senátor Webb.

Yettawova žena Betty řekla BBC v sobotu, že byla šťastná, když vyslechla úžasnou zprávu, že bude propuštěn.

Senátor Webb poděkoval vládním představitelům Barmy: "Nepřišel jsem se omluvit za činy, které spáchal, ale věřím, že to od vaší vlády bylo dobré gesto, že mu z humanitárních důvodů umožníte vrátit se domů k rodině."

Yettawova kauza má více rozměrů. Excentrický Američan si své problémy způsobil sám, neboť z jakéhosi božího vnuknutí přišel Aun Schan Su Ťij varovat před nebezpečím, jež nemělo faktický základ. Nicméně to, že jej junta chtěla exemplárně potrestat, přičítají zahraniční pozorovatelé spíše tomu, že se momentálně vládnoucí diktatura snaží zastrašovat své oponenty před blížícími se volbami.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Správce Březinova ostravského areálu poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy