Propusťte Su Ťij, vyzývá EU Barmu a burcuje sousedy

Pavel Vondra
25. 5. 2009 12:48
Ministr Kohout se na schůzce ASEM v Hanoji setkal se svým barmským protějškem
Šéf české diplomacie a úřadující předseda Rady ministrů zahraničí EU Jan Kohout
Šéf české diplomacie a úřadující předseda Rady ministrů zahraničí EU Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

Hanoj - Evropská unie stupňuje nátlak na barmskou juntu ve snaze vymoci si propuštění opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij, kterou vojenský režim v těchto dnech soudí pro údajné porušení podmínek domácího vězení.

Český ministr zahraničí Jan Kohout se dnes na okraj 9. setkání ministrů zahraničních věcí ASEM (Asijsko-evropské setkání) v Hanoji sešel se svým barmským protějškem Nyan Winem a jménem celé sedmadvacítky, které Praha až do konce června předsedá, vyzval jeho vládu k "okamžitému propuštění Su Ťij na svobodu a zahájení politického dialogu s opozicí".

Téma soudního procesu s vůdkyní Národní ligy pro demokracii (NLD) a laureátkou Nobelovy ceny míru, jež strávila od svého prvního uvěznění v červenci 1989 už více než 13 a půl roku v internaci a nyní jí hrozí další pětiletý trest, zastínilo podle tiskových agentur spolu s čerstvým jaderným testem severokorejského komunistického režimu zbytek agendy hanojské schůzky.

Ta se měla původně zabývat především otázkami budoucnosti ASEM včetně možného rozšíření o Rusko a Austrálii či politickým aspektům globálního ekonomického útlumu.

"Klíč leží v Asii"

Přestože ministři zahraničí EU odsoudili soudní proces se Su Ťij ve svém společném prohlášení po schůzce v Bruselu už minulý týden (české předsednictví tak učinilo dokonce již před jeho zahájením), schůzka s jejich asijskými kolegy jim otevírá nový prostor k diplomatické ofenzívě.

Svobodu pro Aun Schan Su Ťij a další politické vězně v Barmě, dožaduje se účastník protestu před úřadem OSN v Bangkoku
Svobodu pro Aun Schan Su Ťij a další politické vězně v Barmě, dožaduje se účastník protestu před úřadem OSN v Bangkoku | Foto: Reuters

Sousední země, které s vojenským režimem v Barmě na rozdíl od západních vlád udržují těsné obchodní i politické styky, totiž mají na generály mnohem silnější páky. Řeč je především o Číně, Indii a Thajsku.

"Je zjevné, že klíč leží v Asii. Jsem hluboce přesvědčena, že naši asijští partneři mohou přimět juntu k činům," řekla televizi TV5 Monde francouzská ministryně pro lidská práva Rama Yadeová.

Podobný názor vyjádřil v Hanoji i náměstek britského ministra zahraničí Bill Rammel, který novinářům řekl, že od závěrečného komuniké očekává v tomto směru jednoznačné poselství.

"Potřebujeme co nejsilnější mezinárodní reakci… a co nejsilnější výzvu ze strany ASEM, že na začátku procesu politického usmíření musí být propuštění Aun Schan Su Ťij na svobodu," cituje Rammelova slova agentura AFP.

ASEAN a válka slov

Britský diplomat rovněž ocenil prohlášení, které minulý týden vydala thajská vláda jménem Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a v němž vyjádřila nad posledním vývojem v Barmě "vážné znepokojení" a konstatovala, že "v sázce je čest a věrohodnost" tamní vlády.

V ASEANu dlouho platila zásada, že vzájemná kritika za nedodržování lidských práv je nepřípustná. To se nyní pomalu mění. Organizace má i svou vlastní miniústavu, v níž je ochrana lidských práv zakotvena. Její vynucování ale zůstává problematické
V ASEANu dlouho platila zásada, že vzájemná kritika za nedodržování lidských práv je nepřípustná. To se nyní pomalu mění. Organizace má i svou vlastní miniústavu, v níž je ochrana lidských práv zakotvena. Její vynucování ale zůstává problematické | Foto: Reuters

Barmská junta, která je od roku 1997 členem ASEANu, se naopak proti prohlášení silně ohradila a označila jej za nepřípustné vměšování cizí vlády do svých vnitřních záležitostí.

"Myanmar (= od roku 1989 oficiální název země, který ale barmská opozice a některé západní vlády odmítají, protože junta změnu prosadila svévolně - pozn. red.) rezolutně odmítá prohlášení rotujícího předsednictví ASEANu, které je fakticky nesprávné a porušuje zavedenou praxi nevměšování se do vnitřních záležitostí členských států," píše se v oficiálním tiskovém orgánu barmské junty, listu New Light of Myanmar.

"S lítostí musíme konstatovat, že se předsednictví nepodařilo uchovat důstojnost ASEANu, Myanmaru ani Thajska," píše se dále v prohlášení, které odvysílala také státní barmská televize a rozhlas.

 

Právě se děje

Další zprávy