Washington - Zajatý americký voják Bowe Bergdahl, který byl v Afghánistánu vyměněn za pět tálibánců, se údajně chtěl vzdát občanství Spojených států.
Podle vojáků, kteří s ním v provincii Paktíka sloužili, to napsal ve vzkazu, jejž zanechal ve svém stanu, než zmizel.
Podle nejmenovaného armádního představitele, kterého citovala americká televize Fox News, četař navíc psal o svém rozčarování z armády a naznačil, že chce najít Tálibán.
Bývalý velitel Bergdahlovy jednotky Evan Buetow navíc televizní stanici CNN popsal, že po vojákově zmizení začaly být útoky na jejich základnu ze strany Tálibánu mnohem častější a přesnější. Prý se proto začali obávat, že zmizelý voják mohl předat informace nepříteli, ať již pod nátlakem, či dobrovolně.
Hledal překladatele
Při rádiovém odposlechu zachytili údajně také konverzaci, ve které Afghánci v nedaleké vesnici mluvili o americkém vojákovi hledajícím anglicky mluvícího člověka, aby mohl komunikovat s Tálibánem.
"Slyšel jsem to přímo z úst tlumočníka, jenž to zaznamenal při odposlechu. Tento příběh je o mnoha dalších věcech než jen o vojákovi, který odešel," dodal Buetow.
Podle jiného z vojáků Bergdahl psal domů o touze začít nový život. V e-mailech svým rodičům a v konverzacích s ostatními vojáky údajně kritizoval Ameriku i armádu. "Stydím se za to, že jsem Američan," napsal prý svému otci.
Zrušené oslavy
Také proto se vedení vojákova rodného města Hailey v Idahu rozhodlo zrušit plánované slavnostní uvítání.
Bergdahl se nyní zotavuje v americké vojenské nemocnici v Německu.
Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner volá po zahájení kongresového vyšetřování celého případu.
Ministr spravedlnosti Chuck Hagel ale rozhodnutí Bílého domu brání s tím, že Pentagon situaci vyhodnotil tak, že je zajatý voják v přímém ohrožení života, a bylo třeba jednat okamžitě, bez porady s Kongresem.
Obama: Zajistili jsme návrat syna k rodičům. Proč se omlouvat?
Obama dnes reagoval na kritiku ze strany republikánských i části demokratických kongresmanů, kterým se nelíbí, že je Bílý dům o průběhu osvobozovací akce neinformoval, a že za Bergdahlovo osvobození zaplatily USA příliš vysokou cenu.
"Uviděli jsme příležitost a chopili se jí... Nehodlám se vůbec nijak omlouvat za to, že jsme zajistili návrat mladého muže k jeho rodičům," pronesl dnes Obama po setkání s britským premiérem Davidem Cameronem.
Tři nejmenovaní kongresmani ve čtvrtek agentuře AP řekli, že se jim od Obamových lidí dostalo vysvětlení, proč Kongres o akci nevěděl. Taliban prý pohrozil, že pokud informace o výměně pronikne na veřejnost, Bergdahla zabije, a proto Bílý dům zprávy o plánu nešířil.
Šéf Pentagonu stanici BBC řekl, že akci nešlo odkládat, protože "jeho (Bergdahlův) život a zdraví byly v ohrožení". Bílý dům byl podle Hagela v názoru na výměnu za pětici islamistických radikálů jednotný.
Bergdal se nyní zotavuje v americké vojenské nemocnici v Německu. Podle dnešního vyjádření Pentagonu se jeho stav zlepšuje a komunikuje se zdravotnickým personálem. Se svými blízkými však podle mluvčího ministerstva obrany Stevea Warrena dosud nemluvil. Není jasné, kdy bude moci být převezen do USA, dodal mluvčí.