Čínští vojáci umístění v Hongkongu zároveň poprvé od vypuknutí protestů před mnoha měsíci opustili kasárna a podíleli se na úklidových pracích. Byli ale v civilu a mluvčí hongkongské vlády řekl, že hongkongské úřady o pomoc nežádaly.
Podnět podle nich dala sama čínská armáda s tím, že jde o "dobrovolnou aktivitu". Jak připomněla agentura Reuters, čínští vojáci byli vidět v ulicích města od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong Číně, pouze jednou.
Loni v říjnu bylo do místních parků vysláno 400 čínských vojáků, aby pomohli při odstraňování následků předchozího tajfunu.
V sobotu odpoledne vyšli vojáci v zelených tričkách, černých kraťasech a vyzbrojení červenými kbelíky z kasáren Kowloon Tong a odstraňovali překážky navršené na silnici u nedaleké univerzity.
"Zorganizovali jsme to my. 'Je naší odpovědností zastavit násilí a chaos'," řekl jeden z vojáků a citoval při tom slova čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Neobvyklá akce vyvolala velkou pozornost především kvůli přetrvávajícím obavám mnoha obyvatel Hongkongu, že se čínská armáda zapojí do potlačování demonstrací. Touto možností opakovaně hrozili vrcholoví představitelé v Pekingu.
Čína v srpnu přesunula do Hongkongu tisíce vojáků a označila to za rutinní rotaci. Analytici odhadují, že Čína má nyní v Hongkongu na 12 tisíc vojáků, což je více než dvojnásobek původního počtu.
Studenti dnes přestali blokovat Čínskou univerzitu a úřady uvedly, že v poledne místního času byl obnoven provoz na dálnici, kterou účastníci protestů na této univerzitě blokovali.
Hongkongské univerzity se v minulém týdnu staly ohniskem střetů mezi prodemokratickými aktivisty a policejními silami. Policie sváděla se studenty bitvy o univerzitní kampus, který stovky demonstrantů přeměnily v pomyslnou pevnost. Vyzbrojili se přitom rozsáhlým arzenálem od zápalných lahví přes kameny a dlažební kostky.