Strůjci vraždy Kuciaka se snaží uniknout spravedlnosti, řekl premiér Matovič

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2020 13:29
Strůjci vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka se snaží uniknout spravedlnosti, napsal slovenský premiér Igor Matovič v reakci na čtvrteční soudní rozsudek. Soud zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera, který si Kuciakovu vraždu podle žalobců objednal, i Alenu Zsuzsovou, jež byla podle obžaloby zprostředkovatelkou vraždy.
Slovenský premiér Igor Matovič.
Slovenský premiér Igor Matovič. | Foto: Reuters

"Zatím to vypadá, že evidentní strůjci vraždy chtějí uniknout ze spárů spravedlnosti … věřme, že spravedlnost si na oba počká," uvedl šéf slovenské vlády na Facebooku.

Prezidentku Zuzanu Čaputovou verdikt šokoval. Hlava státu uvedla, že potřebuje porozumět jeho odůvodnění. Čaputová prohlásila, že ani po čtvrtku "hledání spravedlnosti nekončí" a bude se pokračovat u Nejvyššího soudu. Proti rozsudku se lze odvolat.

Prezidentka také uvedla, že myslí na Kuciakovy rodiče a rodiče jeho partnerky Martiny Kušnírové, která byla loni v únoru zavražděna společně se svým snoubencem. "Oni i my všichni si zasloužíme vidět vyvození zodpovědnosti vůči těm, kteří si vraždu jejich dětí objednali a zprostředkovali," podotkla Čaputová.

Zlatica Kušnírová, matka Martiny Kušnírové, si podle internetového portálu TV Markíza po vynesení rozsudku posteskla, že na Slovensku ještě nezavládla spravedlnost. "Stále někdo mocný tahá za nitky, a my ty nitky bohužel nemáme … Naše děti (jsou) v hrobě a Kočner se směje," řekla a rozplakala se.

Vzhledem ke stavu slovenského soudnictví podle předsedy parlamentu a šéfa vládního hnutí Jsme rodina Borise Kollára nezbývá nic jiného než doufat, že soudci rozhodli na základě důkazů a skutečností, a ne něčeho jiného.

Bývalý premiér Peter Pellegrini připomněl, že jediným způsobem, jakým v demokratických zemích dosahovat spravedlnosti, je respektovat rozhodnutí soudů jako nezávislé složky státní moci. Je ovšem nevyhnutelné, aby o rozsudku nebylo žádných pochybností, dodal.

Šéf organizace Reportéři bez hranic (RSF) Christophe Deloire na Twitteru napsal, že jsme "očekávali, že Slovensko půjde příkladem ohledně vyšetřování a odsouzení zločinů spáchaných na novinářích. Místo toho zůstáváme v situaci beztrestnosti," posteskl si. "Kdo nařídil zabít Jána Kuciaka? Proč byl zabit? Měli bychom dostat jasnou odpověď," vyzval.

Zástupci Mezinárodního tiskového institutu (IPI) uvedli, že je zproštění údajného strůjce Kuciakovy vraždy "šokovalo a zklamalo". "Jde o obrovskou ránu pro spravedlnost a pro celosvětový boj proti beztrestnosti. Ale ten boj musí pokračovat," píše IPI.

Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování. Z trojice obžalovaných v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách země trestní senát uznal vinným jen žalovaného vrahova pomocníka Tomáše Szabóa. I kvůli účasti na jiné vraždě mu soud vyměřil trest 25 let vězení. Samotný vrah Miroslav Marček byl za vraždu Kuciaka a Kušnírové letos na jaře zatím nepravomocně odsouzen ke 23 letům vězení.

Video: Soud s vrahy Kuciaka je proces století, chapadla Kočnera sahala až do vlády, říká Kostolný

Obžaloba Kočnera a dalších obviněných není překvapení, Kočner má prsty v největších skandálech na Slovensku, důkazy se mi zdají být velmi silné. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy