Vrahovi z kostela v Charlestonu hrozí trest smrti. Mladík chtěl rozpoutat rasovou válku

Reuters Reuters
Aktualizováno 25. 5. 2016 21:09
Dvaadvacetiletý Dylan Roof, který loni v červnu zastřelil v kostele v americkém Charlestonu devět lidí, může dostat trest smrti. Podle informací amerického ministerstva spravedlnosti ho navrhnou státní zástupci. Rasově motivovaný čin mladík údajně pečlivě plánoval a chtěl jím rozpoutat rasovou válku. Oběťmi byli Afroameričané, kteří se v tu chvíli účastnili čtení z bible. Jejich rodiny se v názorech na uvalení nejvyššího trestu rozcházejí.
Dylanu Roofovi je teprve 22 let.
Dylanu Roofovi je teprve 22 let. | Foto: Reuters

Washington - Muž, jenž loni v červnu zavraždil při rasově motivovaném útoku na kostel v Charlestonu v Jižní Karolíně devět afroamerických farníků, může skončit v rukou kata.

Federální státní zástupci pro něj navrhnou trest smrti, napsala s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti agentura Reuters.

"Povaha údajného trestného činu a vzniklá škoda si vyžadují toto rozhodnutí," vysvětlila ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Dvaadvacetiletý Dylan Roof je obviněný z krveprolití, ke kterému došlo 17. června 2015 v kostele Africké metodistické episkopální církve a které otřáslo celou zemí a vyvolalo intenzivní debatu o vztazích mezi rasami v USA.

Roof nyní čelí 33 federálním obviněním, včetně trestných činů z nenávisti, maření náboženství a nezákonného použití střelné zbraně.

Podle soudního zápisu žalobci uvedli řadu faktorů vedoucích k návrhu trestu smrti. Roof si vybíral oběti, které byly tmavé pleti a pokročilého věku. A neprojevil žádnou lítost. Podle nich byl jeho čin navíc "podstatně naplánovaný a promyšlený".

Jeho přítel, jednadvacetiletý Joseph Meek, před měsícem přiznal, že o jeho úmyslu provést útok věděl. U soudu řekl, že ho Roof plánoval půl roku s tím, že chce začít rasovou válku.

Vrahovi právníci dříve uvedli, že pokud by žalobci trest smrti vyloučili, Roof by vinu přiznal. Úterní rozhodnutí ale jeho obhájce Michael O’Connell odmítl komentovat.

Názory pozůstalých se rozcházejí

Loni v září někteří pozůstalí z rodin obětí vyjádřili svůj nesouhlas s absolutním trestem, protože odporuje jejich náboženskému vyznání. Nicméně se již tehdy mezi nimi objevovaly hlasy, podle nichž by byl trest smrti vhodný.

Steve Schmutz, jeden z právníků zastupujících rodiny tří obětí, se nechal slyšet, že jeho klienti "podpoří jakékoliv rozhodnutí americké vlády v tomto případě a jsem si jistý, že podporují i toto rozhodnutí".

Někteří příbuzní měli během úvodního soudního procesu pro Roofa slova odpuštění, ale téměř o rok později se v názorech na trest smrti rozcházejí.

"Je to skvělá zpráva, kterou vláda vysílá o tom, že toto nebude tolerováno," řekl místnímu tisku Kevin Singleton, který při masakru přišel o matku. Podle jiného pozůstalého by bylo lepším trestem doživotní vězení.

Federální žalobci navrhují trest smrti jen zřídka. Za posledního půl století byli popraveni jen tři federální vězni a od roku 2003 už nikdo. Nejznámější z popravených byl Timothy McVeigh, který byl zodpovědný za bombový útok na federální budovu v Oklahomě v roce 1995, při kterém zemřelo 168 lidí.

Roof se postaví před soud v Charlestonu znovu 8. června, kdy žalobci rozhodnou o dalším stání.

 

Právě se děje

Další zprávy