Strůjce teroru v Paříži Abdeslam prolomil mlčení, aby očistil podezřelého přítele svého bratra

ČTK ČTK
9. 3. 2018 19:10
Abdeslam tvrdí, že Ali Oulkadi o útocích neměl tušení, podle policie je to vysoce nepravděpodobné.
Terorista Salah Abdeslam.
Terorista Salah Abdeslam. | Foto: ČTK

Paříž - Salah Abdeslam, který je jediným podezřelým, jenž přežil teroristické útoky v listopadu 2015 v Paříži, v pátek poprvé prolomil mlčení. Podle agentury AFP tak učinil ale jen proto, aby očistil jiného muže obviněného z toho, že při organizaci útoků pomáhal.

Abdeslam, který od svého zadržení odmítá vypovídat, byl konfrontován s Alim Oulkadim, blízkým přítelem Abdeslamova bratra Brahima, jenž při útocích zahynul. Abdeslam prohlásil, že nikdy nežádal Oulkadiho o pomoc, uvedla AFP s odvoláním na soudní zdroje.

Oba muži se sešli v Bruselu den po masakru a podle vyšetřovatelů Oulkadi Abdeslama ve svém voze vezl, když už po něm bylo vyhlášeno pátrání. Abdeslam tvrdí, že Oulkadi nevěděl o tom, že je Abdeslam "veřejným nepřítelem číslo jedna".

Vyšetřovatelé se domnívají, že Oulkadi nemohl nevědět o přípravách útoků - jeho DNA byla nalezena v jednom z "konspiračních" bytů na bruselském předměstí Schaerbeek, který sloužil k sestrojení pásů s výbušninami. Abdeslam tvrdil, že Oulkadi do daného bytu nikdy nevkročil.

Abdeslam, Francouz, který se narodil a žil v Belgii, se podílel na teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly život 130 lidí. Zapletený byl podle belgických vyšetřovatelů také do atentátů v Bruselu z března 2016, při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se symbolicky přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy