reklama
 
 

Strůjce teroru v Paříži Abdeslam prolomil mlčení, aby očistil podezřelého přítele svého bratra

9. 3. 2018 19:10
Abdeslam tvrdí, že Ali Oulkadi o útocích neměl tušení, podle policie je to vysoce nepravděpodobné.

Paříž - Salah Abdeslam, který je jediným podezřelým, jenž přežil teroristické útoky v listopadu 2015 v Paříži, v pátek poprvé prolomil mlčení. Podle agentury AFP tak učinil ale jen proto, aby očistil jiného muže obviněného z toho, že při organizaci útoků pomáhal.

Abdeslam, který od svého zadržení odmítá vypovídat, byl konfrontován s Alim Oulkadim, blízkým přítelem Abdeslamova bratra Brahima, jenž při útocích zahynul. Abdeslam prohlásil, že nikdy nežádal Oulkadiho o pomoc, uvedla AFP s odvoláním na soudní zdroje.

Oba muži se sešli v Bruselu den po masakru a podle vyšetřovatelů Oulkadi Abdeslama ve svém voze vezl, když už po něm bylo vyhlášeno pátrání. Abdeslam tvrdí, že Oulkadi nevěděl o tom, že je Abdeslam "veřejným nepřítelem číslo jedna".

Vyšetřovatelé se domnívají, že Oulkadi nemohl nevědět o přípravách útoků - jeho DNA byla nalezena v jednom z "konspiračních" bytů na bruselském předměstí Schaerbeek, který sloužil k sestrojení pásů s výbušninami. Abdeslam tvrdil, že Oulkadi do daného bytu nikdy nevkročil.

Abdeslam, Francouz, který se narodil a žil v Belgii, se podílel na teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly život 130 lidí. Zapletený byl podle belgických vyšetřovatelů také do atentátů v Bruselu z března 2016, při nichž zahynulo na letišti a v metru 32 lidí. K oběma útokům se symbolicky přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

autor: ČTK | 9. 3. 2018 19:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama