Dva roky po pařížském masakru uniká "fantom z Hammu". Člověk, s nímž mluvili teroristé telefonicky

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 11. 2017 6:09
Během zátahů na lidi, kteří pomáhali před dvěma lety atentátníkům v Paříži, zatkli policisté postupně několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku. Tzv. fantom z německého Hammu, neznámá osoba, která byla s útočníky v kontaktu, ale úřadům dodnes uniká.
Voják u Eiffelovy věže.
Voják u Eiffelovy věže. | Foto: Reuters

Berlín/Paříž - Dva roky po masakru v Paříži znají policisté síť útočníků, kteří zavraždili na několika místech francouzského hlavního města 130 lidí.   

Většina z nich je mrtvá, zbytek mají v rukou.

Kromě jednoho. Policisté nejen nevědí, kde je, ale neznají ani jeho přesnou identitu.

Informaci, která se opírá o vyšetřování německého Federálního úřadu na ochranu ústavy (BfV), publikoval berlínský deník Die Welt.

Během zátahů na lidi, kteří pomáhali atentátníkům v Paříži, zatkli policisté několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku.

Mezi muži, kteří přišli ze Sýrie jako běženci, ale ve skutečnosti pomáhali či měli pomáhat s útokem, našla v mobilech policie volání na několik čísel v Německu.

Tajemná Kala Nithi 

Jedná se celkem o čtyři registrovaná čísla na vymyšlené jméno Kala Nithi. Tato osoba uvedla jako bydliště německé město Hamm v Severním Porýní-Vestfálsku.

Die Welt proto nazývá dotyčného "fantom z Hammu."

Rakouská policie v prosinci 2015 zatkla třicetiletého Alžířana a šestatřicetiletého Pákistánce v táboře v Salcburku. Měli falešné pasy. Přiznali, že v Sýrii prošli výcvikem Islámského státu a měli se zúčastnit teroristického útoku v Paříži.

Nestihli ale přijet včas, protože je několik dní zadržovaly řecké úřady, než je pustily dál na Balkán a do Rakouska.

Právě tito dva lidé - Alžířan a Pákistánec - byli v kontaktu s neznámou osobou v Německu. Mluvili s ní i někteří atentátníci, kteří v pátek 13. listopadu zaútočili v Paříži a zavraždili tam desítky lidí. 

Není ale jasné, zda "fantom z Hammu" operaci řídil, nebo koordinoval. Telefonáty s ním každopádně vedlo několik členů teroristické buňky Islámského státu od začátku listopadu 2015, tedy několik dní před útokem.

"Tento člověk nebyl identifikován. Není jasné, zda zůstal v Německu, nebo žije jinde," napsal Die Welt.

Při atentátech na šesti místech Paříže zemřelo sedm sebevražedných teroristů. Osmý z nich  - Salah Abdeslam - z neznámých důvodů nezaútočil a uprchl.

Dopadli ho belgičtí policisté v bruselské čtvrti Molenbeek v březnu 2016. S vyšetřovateli ale odmítá komunikovat.

Za hlavní strůjce masakru je považován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. Francouzský protiteroristický oddíl ho zastřelil pět dní po útoku při razii v bytě na pařížském předměstí Saint Denis.

Údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamíd Abaaoud se stal nejhledanějším teroristou současnosti. Jak se z bezproblémového dítěte stal fanatický džihádista? | Video: Reuters, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 4 minutami

MS hokejistek bylo krátce před začátkem zrušeno kvůli obavám z koronaviru

Kvůli obavám ze šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa hokejistek v Kanadě, které mělo začít za účasti českého týmu 6. května. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) chce jednat o náhradním termínu, aby se vrcholná akce mohla uskutečnit.

Šampionát byl dva týdny před začátkem zrušen z rozhodnutí vlády provincie Nové Skotsko. Konat se mělo ve městech Halifax a Truro. "Je to nepříjemná zpráva, kterou jsme dostali krátce před začátkem turnaje," řekl prezident IIHF René Fasel, který věřil, že byla připravena adekvátní bezpečnostní opatření pro hráčky, funkcionáře, fanoušky i obyvatele obou kanadských měst.

před 1 hodinou

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy