Dva roky po pařížském masakru uniká "fantom z Hammu". Člověk, s nímž mluvili teroristé telefonicky

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 11. 2017 6:09
Během zátahů na lidi, kteří pomáhali před dvěma lety atentátníkům v Paříži, zatkli policisté postupně několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku. Tzv. fantom z německého Hammu, neznámá osoba, která byla s útočníky v kontaktu, ale úřadům dodnes uniká.
Voják u Eiffelovy věže.
Voják u Eiffelovy věže. | Foto: Reuters

Berlín/Paříž - Dva roky po masakru v Paříži znají policisté síť útočníků, kteří zavraždili na několika místech francouzského hlavního města 130 lidí.   

Většina z nich je mrtvá, zbytek mají v rukou.

Kromě jednoho. Policisté nejen nevědí, kde je, ale neznají ani jeho přesnou identitu.

Informaci, která se opírá o vyšetřování německého Federálního úřadu na ochranu ústavy (BfV), publikoval berlínský deník Die Welt.

Během zátahů na lidi, kteří pomáhali atentátníkům v Paříži, zatkli policisté několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku.

Mezi muži, kteří přišli ze Sýrie jako běženci, ale ve skutečnosti pomáhali či měli pomáhat s útokem, našla v mobilech policie volání na několik čísel v Německu.

Tajemná Kala Nithi 

Jedná se celkem o čtyři registrovaná čísla na vymyšlené jméno Kala Nithi. Tato osoba uvedla jako bydliště německé město Hamm v Severním Porýní-Vestfálsku.

Die Welt proto nazývá dotyčného "fantom z Hammu."

Rakouská policie v prosinci 2015 zatkla třicetiletého Alžířana a šestatřicetiletého Pákistánce v táboře v Salcburku. Měli falešné pasy. Přiznali, že v Sýrii prošli výcvikem Islámského státu a měli se zúčastnit teroristického útoku v Paříži.

Nestihli ale přijet včas, protože je několik dní zadržovaly řecké úřady, než je pustily dál na Balkán a do Rakouska.

Právě tito dva lidé - Alžířan a Pákistánec - byli v kontaktu s neznámou osobou v Německu. Mluvili s ní i někteří atentátníci, kteří v pátek 13. listopadu zaútočili v Paříži a zavraždili tam desítky lidí. 

Není ale jasné, zda "fantom z Hammu" operaci řídil, nebo koordinoval. Telefonáty s ním každopádně vedlo několik členů teroristické buňky Islámského státu od začátku listopadu 2015, tedy několik dní před útokem.

"Tento člověk nebyl identifikován. Není jasné, zda zůstal v Německu, nebo žije jinde," napsal Die Welt.

Při atentátech na šesti místech Paříže zemřelo sedm sebevražedných teroristů. Osmý z nich  - Salah Abdeslam - z neznámých důvodů nezaútočil a uprchl.

Dopadli ho belgičtí policisté v bruselské čtvrti Molenbeek v březnu 2016. S vyšetřovateli ale odmítá komunikovat.

Za hlavní strůjce masakru je považován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. Francouzský protiteroristický oddíl ho zastřelil pět dní po útoku při razii v bytě na pařížském předměstí Saint Denis.

Údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamíd Abaaoud se stal nejhledanějším teroristou současnosti. Jak se z bezproblémového dítěte stal fanatický džihádista? | Video: Reuters, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 28 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 28 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy