Dva roky po pařížském masakru uniká "fantom z Hammu". Člověk, s nímž mluvili teroristé telefonicky

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 11. 2017 6:09
Během zátahů na lidi, kteří pomáhali před dvěma lety atentátníkům v Paříži, zatkli policisté postupně několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku. Tzv. fantom z německého Hammu, neznámá osoba, která byla s útočníky v kontaktu, ale úřadům dodnes uniká.
Voják u Eiffelovy věže.
Voják u Eiffelovy věže. | Foto: Reuters

Berlín/Paříž - Dva roky po masakru v Paříži znají policisté síť útočníků, kteří zavraždili na několika místech francouzského hlavního města 130 lidí.   

Většina z nich je mrtvá, zbytek mají v rukou.

Kromě jednoho. Policisté nejen nevědí, kde je, ale neznají ani jeho přesnou identitu.

Informaci, která se opírá o vyšetřování německého Federálního úřadu na ochranu ústavy (BfV), publikoval berlínský deník Die Welt.

Během zátahů na lidi, kteří pomáhali atentátníkům v Paříži, zatkli policisté několik lidí v Bruselu a v uprchlickém táboře v rakouském Salcburku.

Mezi muži, kteří přišli ze Sýrie jako běženci, ale ve skutečnosti pomáhali či měli pomáhat s útokem, našla v mobilech policie volání na několik čísel v Německu.

Tajemná Kala Nithi 

Jedná se celkem o čtyři registrovaná čísla na vymyšlené jméno Kala Nithi. Tato osoba uvedla jako bydliště německé město Hamm v Severním Porýní-Vestfálsku.

Die Welt proto nazývá dotyčného "fantom z Hammu."

Rakouská policie v prosinci 2015 zatkla třicetiletého Alžířana a šestatřicetiletého Pákistánce v táboře v Salcburku. Měli falešné pasy. Přiznali, že v Sýrii prošli výcvikem Islámského státu a měli se zúčastnit teroristického útoku v Paříži.

Nestihli ale přijet včas, protože je několik dní zadržovaly řecké úřady, než je pustily dál na Balkán a do Rakouska.

Právě tito dva lidé - Alžířan a Pákistánec - byli v kontaktu s neznámou osobou v Německu. Mluvili s ní i někteří atentátníci, kteří v pátek 13. listopadu zaútočili v Paříži a zavraždili tam desítky lidí. 

Není ale jasné, zda "fantom z Hammu" operaci řídil, nebo koordinoval. Telefonáty s ním každopádně vedlo několik členů teroristické buňky Islámského státu od začátku listopadu 2015, tedy několik dní před útokem.

"Tento člověk nebyl identifikován. Není jasné, zda zůstal v Německu, nebo žije jinde," napsal Die Welt.

Při atentátech na šesti místech Paříže zemřelo sedm sebevražedných teroristů. Osmý z nich  - Salah Abdeslam - z neznámých důvodů nezaútočil a uprchl.

Dopadli ho belgičtí policisté v bruselské čtvrti Molenbeek v březnu 2016. S vyšetřovateli ale odmítá komunikovat.

Za hlavní strůjce masakru je považován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud. Francouzský protiteroristický oddíl ho zastřelil pět dní po útoku při razii v bytě na pařížském předměstí Saint Denis.

Údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamíd Abaaoud se stal nejhledanějším teroristou současnosti. Jak se z bezproblémového dítěte stal fanatický džihádista? | Video: Reuters, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy