"Muž v klobouku" je vyšetřován kvůli dalšímu útoku. Kromě Bruselu měl Abrini útočit i v Paříži

Zahraničí Zahraničí
30. 1. 2017 14:30
Mohamed Abrini je obviněn z podílu na teroristickém útoku v Bruselu, během kterého loni v březnu zemřelo 34 lidí. Podle zpravodajského serveru BBC je nyní oficiálně vyšetřován také kvůli podezření, že se účastnil i útoku v Paříži, kde teroristé v listopadu roku 2015 zavraždili 130 lidí. Abrini byl zatčen loni v dubnu na základě záběrů z bezpečnostních kamer na bruselském letišti Zaventem.
Mohamed Abrini (komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama) a podezřelý z útoků na bruselském letišti Zaventem
Mohamed Abrini (komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama) a podezřelý z útoků na bruselském letišti Zaventem | Foto: Reuters

Paříž – Mohamed Abrini, Belgičan s marockým původem, jenž je obviněný z podílu na březnovém útoku na letišti v Bruselu, je oficiálně vyšetřován také kvůli útokům v Paříži. Během nich v listopadu 2015 zemřelo 130 lidí.

V pondělí byl Abrini předán francouzským vyšetřovatelům. Do 24 hodin má být ale převezen zpět do belgického vězení.

O průběhu vyšetřování informovala stanice BBC.

Abrini byl zatčen loni v dubnu na základě záběrů z bezpečnostních kamer na bruselském letišti Zaventem. Zachytily ho v doprovodu dalších dvou útočníků, kteří se na místě odpálili. Kvůli pokrývce hlavy se Abrinimu přezdívalo "muž s kloboukem".

Na letišti měl podle vyšetřovatelů na rozdíl od zbylých dvou sebevražedných atentátníků nechat tašku s výbušninou a odejít.

Výbuchy na letišti si vyžádaly 14 obětí. Další bomby byly odpáleny ve stanici metra Maelbeek, kde zemřelo dalších 20 lidí.

K útokům v Bruselu došlo jen několik dní poté, co policie chytila hledaného Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele útoků v Paříži. Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že bruselské útoky s jeho dopadením souvisely.

Mohamed Abrini byl podle vyšetřovatelů spatřen ve společnosti Abdeslama jen dva dny před pařížským terorem. Jeho otisky prstů a DNA se našly jak v autě, které bylo využito v Paříži, tak i v několika bruselských bytech během policejních razií.

Policii se Abrini později přiznal, že Abdeslama vezl z Francie zpátky do belgické metropole.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy