"Muž v klobouku" je vyšetřován kvůli dalšímu útoku. Kromě Bruselu měl Abrini útočit i v Paříži

Zahraničí Zahraničí
30. 1. 2017 14:30
Mohamed Abrini je obviněn z podílu na teroristickém útoku v Bruselu, během kterého loni v březnu zemřelo 34 lidí. Podle zpravodajského serveru BBC je nyní oficiálně vyšetřován také kvůli podezření, že se účastnil i útoku v Paříži, kde teroristé v listopadu roku 2015 zavraždili 130 lidí. Abrini byl zatčen loni v dubnu na základě záběrů z bezpečnostních kamer na bruselském letišti Zaventem.
Mohamed Abrini (komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama) a podezřelý z útoků na bruselském letišti Zaventem
Mohamed Abrini (komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama) a podezřelý z útoků na bruselském letišti Zaventem | Foto: Reuters

Paříž – Mohamed Abrini, Belgičan s marockým původem, jenž je obviněný z podílu na březnovém útoku na letišti v Bruselu, je oficiálně vyšetřován také kvůli útokům v Paříži. Během nich v listopadu 2015 zemřelo 130 lidí.

V pondělí byl Abrini předán francouzským vyšetřovatelům. Do 24 hodin má být ale převezen zpět do belgického vězení.

O průběhu vyšetřování informovala stanice BBC.

Abrini byl zatčen loni v dubnu na základě záběrů z bezpečnostních kamer na bruselském letišti Zaventem. Zachytily ho v doprovodu dalších dvou útočníků, kteří se na místě odpálili. Kvůli pokrývce hlavy se Abrinimu přezdívalo "muž s kloboukem".

Na letišti měl podle vyšetřovatelů na rozdíl od zbylých dvou sebevražedných atentátníků nechat tašku s výbušninou a odejít.

Výbuchy na letišti si vyžádaly 14 obětí. Další bomby byly odpáleny ve stanici metra Maelbeek, kde zemřelo dalších 20 lidí.

K útokům v Bruselu došlo jen několik dní poté, co policie chytila hledaného Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele útoků v Paříži. Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že bruselské útoky s jeho dopadením souvisely.

Mohamed Abrini byl podle vyšetřovatelů spatřen ve společnosti Abdeslama jen dva dny před pařížským terorem. Jeho otisky prstů a DNA se našly jak v autě, které bylo využito v Paříži, tak i v několika bruselských bytech během policejních razií.

Policii se Abrini později přiznal, že Abdeslama vezl z Francie zpátky do belgické metropole.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy