Sebevražedného teroristu z bruselského nádraží policie vyšetřovala kvůli drogám a sexuálním deliktům

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 6. 2017 11:15
Islámský stát vyzval své stoupence ke stupňování útoků během muslimského postního měsíce ramadánu. Pondělní atentát v Paříži ani úterní v Bruselu ale teroristům nevyšly. Zemřeli, aniž by někoho dalšího zranili.
Belgičtí vojáci teroristu zneškodnili.
Belgičtí vojáci teroristu zneškodnili. | Foto: Reuters

Brusel - O sebevražedný atentát se v úterý večer na hlavním vlakovém nádraží v Bruselu pokusil šestatřicetiletý občan Maroka.

Narodil se 12.ledna 1981, jeho první jméno je Oussama. Příjmení zatím policisté nezveřejnili.

Nebyl na seznamu podezřelých ani sledovaných radikálů, ale podle belgického rozhlasu jej policie v minulosti vyšetřovala kvůli sexuálně motivovaným trestným činům a kvůli obchodování s drogami.

Bydlel v bruselské čtvrti Molenbeek, odkud pocházeli i teroristé, kteří loni 22. března zavraždili na letišti a v metru belgické metropole dvaatřicet lidí.

V Molenbeeku žil a byl zatčen policií Saleh Abdeslam, který se podílel na masakru 130 lidí v Paříži v listopadu 2015.

Nyní policisté prohledávají několik bytů v Molenbeeku.

Výbušnina selhala

Sebevražedného útočníka v úterý zastřelili belgičtí vojáci, kteří na nádraží v rámci zpřísněných protiteroristických opatření hlídkují.

Teroristovi podle dosavadních zpráv selhala silná výbušnina s hřebíky a tlakovou láhví, kterou měl v batohu. Exploze byla slabá a nikoho nezranila. 

Zároveň muž stál v místech, kde nebyla velká koncentrace lidí. Není vyloučeno, že v tom sehrála roli přítomnost vojáků a policistů v nádražní hale.

I přes přísná bezpečností opatření se mu ale povedlo na nádraží projít. Svědci vypověděli, že muž křičel arabsky "Alláh je velký". 

Je to druhý neúspěšný atentát v západní Evropě během dvou dnů. V pondělí najel s autem naplněným výbušninami Adam Dzaziri do policejního vozu na pařížské hlavní třídě Champs-Elysées. Sám zemřel, nikdo jiný nebyl ani zraněn.

Útoků bude nejspíš přibývat

Při prohlídce jeho bytu našla policie jeho prohlášení, ve kterém se přihlásil k Islámskému státu.

Tato organizace vyzvala své stoupence, aby vystupňovali útoky v evropských městech během muslimského postního měsíce ramadánu.

Zároveň experti očekávají, že vojenské porážky Islámského státu v Iráku a Sýrii povedou ke snaze džihádistů podnikat více teroristických útoků po celém světě.

"Takové akce jednotlivců budou pokračovat. V Paříži, Bruselu i jinde. Je to nevyhnutelné," řekl televizi RTL bývalý vysoce postavený příslušník francouzské zpravodajské služby Claude Moniquet.

Všude byl kouř. Cestující natáčel uvnitř nádráží v Bruselu krátce po malé explozi | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 47 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy