Stříleli úplně po všech. Studenti popisují masakr na koleji

Simona Fendrychová
3. 4. 2015 11:36
Čtvrteční útok somálských milic Šabáb na univerzitu v Keni si vyžádal 147 mrtvých. A vyvolal debatu o bezpečnostní situaci v zemi.
Studentky univerzity v keňské Garisse po útoku islamistů ze somálských milic Šabáb.
Studentky univerzity v keňské Garisse po útoku islamistů ze somálských milic Šabáb. | Foto: Reuters

Garissa - Bylo kolem půl šesté ráno, když je ze spánku vytrhly první výstřely. Následovala panika.

Za zvuků neutuchající střelby vystrašení studenti vstávali z postelí, aby se dali na útěk. Nebylo ale jasné kam, jelikož palbu už bylo slyšet ze všech koutů univerzity.

“Stříleli náhodně, úplně po všech. Nezjišťovali, kdo je kdo. Nerozlišovali mezi muži a ženami, pálili bezhlavě. Všem nám šlo o život," popsala BBC Augustine Alangaová dramatické okamžiky na univerzitě v Garisse na severovýchodě Keni.

Že se jí samotné podařilo před islamisty ze somálských milic Šabáb uniknout, považuje za obrovské štěstí.

147 mrtvých

Útočníci nejprve zastřelili dva strážce hlídající vchod do univerzitního kampusu. Posléze se přes univerzitní budovy prostříleli až na studentské koleje. Studenty popadla panika, někteří se pokoušeli schovat ve skříních, jiní uprchnout.

Koleje procházeli pokoj po pokoji a obyvatele donutili lehnout si na zem. V tu chvíli si začali své oběti pečlivě vybírat.

Hledali bezvěrce - tedy křesťany -, které většinou zabili přímo na místě. Muslimy naopak buď propustili, nebo zajali.

"Pokud jste byl křesťan, zastřelili vás na místě. S každým dalším výstřelem ve mně rostl strach, že zemřu," líčil Collins Wetangula, místopředseda studentské unie.

Zachránili ho prý až keňští vojáci, kteří se náhle na koleji objevili. Kromě Wetanguly se podařilo ve zmatku uprchnout stovkám studentů.

Těmi šťastnými z nich bylo i 65 dívek, jimž se - za všudypřítomného křiku a chaosu - podařilo přelézt plot oddělující území univerzity a najít úkryt v sousedním domě. Některé se ve strachu o holý život ani nestihly obléci. Ze sousedních chlapeckých pokojů totiž byly stále slyšet výstřely.

Útočníci nakonec vylezli na střechu a pálili na vše živé v okolí. Do zásahu přivolaných bezpečnostních sil zabili 147 lidí.

Když se ocitli v obklíčení keňské armády a policie, odpálili čtyři z nich své vesty naplněné trhavinou.

"Mám strach se do školy někdy vrátit"

Den po masakru se v Keni rozhořela debata o bezpečnosti. Celou univerzitu totiž hlídali pouze dva policisté. Studenti si na žalostnou bezpečnostní situaci podle svých slov stěžovali už dávno.

“Je všeobecně známo, že bezpečnostní situace v této oblasti není dobrá, a přesto nás chránili pouze dva policisté u vstupu. Mám strach se na to místo znovu vrátit," popisuje Augustine.

Univerzita se nachází ve městě Garissa na východě země nedaleko hranic se Somálskem. Tato oblast je poměrně často vystavena útokům právě somálských milic Šabáb, které jsou napojeny na Al-Káidu. Mstí se tak za to, že se Keňa zapojuje do potírání radikálních islamistů v Somálsku.

Čtvrteční útok je zatím největším teroristickým činem spáchaným somálskými islamisty na území Keni - v zemi, která byla dlouho chápána jako ostrov míru v rozbouřeném regionu.

Bezpečnostní situaci v zemi významně zhoršuje nedostatek mužů a žen v řadách keňské policie. Prezident Uhuru Kenyatta v proslovu v den útoku slíbil poslat co nejrychleji do služby 10 000 nových policistů. Podle Petera Alinoga z Keňského ústavu pro bezpečnostní studia to ale není řešení: "Potřebujeme hlavně národní dialog, abychom keňské mládeži dodali sebevědomí i pocit sounáležitosti."

 

Právě se děje

Další zprávy