Křesťany stříleli, muslimy propouštěli. Útok má 147 obětí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 2. 4. 2015 22:30
Po útoku islamistů na univerzitu v Keni bylo evakuováno 587 studentů.
Voják odhání mládež od místa, kde islamisté zadržovali studenty při útoku na univerzitu ve východokeňské Garisse.
Voják odhání mládež od místa, kde islamisté zadržovali studenty při útoku na univerzitu ve východokeňské Garisse. | Foto: Reuters

Nairobi - Na 147 mrtvých a 79 zraněných si vyžádal útok islamistů na univerzitu na východě Keni. Podle tamějšího ministra vnitra Josepha Nkaisseryho prakticky všechny oběti tvoří studenti. Součástí bilance obětí nejsou čtyři útočníci, jež zabily bezpečnostní síly.

Úřady se po zásahu pustily do evakuace přeživších z objektu kolejí. Jde o zdaleka nejhorší bilanci mrtvých při teroristickém útoku na keňském území od roku 1998, kdy při pumovém útoku proti velvyslanectví USA zahynulo 224 osob a tisíce jich byly zraněny. K masakru se přihlásily islamistické milice Šabáb, které před dvěma lety spáchaly podobný útok v nákupním centru přímo v metropoli Nairobi.

"Smrt 147 osob je potvrzená," oznámilo na internetu keňské ústředí pro mimořádné události. Dalších 79 lidí utrpělo zranění, přičemž devět z nich je v kritickém stavu. Z areálu bylo evakuováno 587 studentů.

Útok se stal ve východokeňském městě Garissa, které leží asi 150 kilometrů západně od somálské hranice. Severní a východní oblasti Keni, které se Somálskem sousedí, jsou poměrně často vystaveny útokům Šabábu napojeného na Al-Káidu. Islamisté se tak mstí za zapojení Keni do potírání islamistů v Somálsku.

Ozbrojenci oblečení do vojenských uniforem ráno u vstupu do areálu univerzity zastřelili nejprve dva její strážce. Poté vtrhli do kolejí, kde jsou ubytovány stovky studentů. Podle očitých svědků vyřvávali, kdo je křesťan a kdo je muslim. Křesťany většinou na místě zastřelili, muslimy propouštěli.

Přivolané bezpečnostní síly následně na jednu z budov obsazených útočníky zaútočily a čtyři pachatele usmrtily. Z ozbrojených složek přišli o život dva policisté a jeden voják.

Keňské úřady uvedly, že útok zosnoval Mohamed Kuno, známý též jako Mohamed Dulyadin, napůl Keňan, napůl Somálec, který do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Keňské úřady vypsaly za informace vedoucí k zadržení asi 35letého muže odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu Kč).

Útok ostře odsoudily mezi prvními USA, Francie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Washington a Paříž nabídly veškerou potřebnou pomoc.

V Keni radikálové spáchali už několik velkých atentátů. Útok na nákupní centrum Westgate v metropoli Nairobi v roce 2013 stál životy 67 lidí, přičemž 170 dalších jich bylo zraněno. Organizátora této akce v březnu zabil bezpilotní letoun americké armády.

V letech 2012 až 2014 zahynulo při útocích milic Šabáb na keňském území podle policejních statistik přes 300 lidí. Z toho jen v Garisse jich radikálové zabili skoro čtyři desítky.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy