Stovky tisíc civilistů uvázly podle OSN v obléhaných částech Sýrie

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2017 19:53
Až 700 tisíc lidí je v Sýrii bez přístupu k humanitární pomoci. Podle mezinárodních organizací je mezi nimi na 300 tisíc dětí. V Sýrii je v současné době 15 oblastí v obležení. Na těžko dostupných místech ale v zemi žije celkem až pět milionů lidí. Organizace žádají, aby byl poskytnut přístup k dětem a rodinám odříznutým od pomoci. Za týden mají v Kazachstánu začít mírové rozhovory a syrská opozice od nich očekává, že vyřeší hlavně otázku dodržování příměří a distribuci pomoci.
Chlapci v obleženém syrském městě Douma.
Chlapci v obleženém syrském městě Douma. | Foto: Reuters

Damašek – V Sýrii je v obležení 15 oblastí, v nichž bez pomoci uvázlo na 700 000 lidí. Ve společném prohlášení to v pondělí uvedly agentury a organizace, které zajišťují humanitární pomoc. Je mezi nimi OSN, Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond OSN (UNICEF) a Světový program pro výživu (WFP).

Podle nich je mezi obléhanými občany 300 tisíc dětí. Organizace žádají, aby byl poskytnut přístup k dětem a rodinám odříznutým od pomoci.

"Veřejnost se přestala zajímat o hrůzu obléhání východní části Aleppa. Musíme zabránit tomu, aby se svět přestal zajímat o potřeby a budoucnost Syřanů," uvádí se v prohlášení.

Podle humanitárních organizací žije v těžko dostupných oblastech až pět milionů Syřanů, mezi nimiž jsou dva miliony dětí. Zvyšuje se přitom riziko podvýživy, dehydratace a šíření infekcí.

"Je tragické, že mnoho dětí za svého života nepoznalo nic jiného než válku. Nemůžeme – myslíme tím celý svět – mlčet, zatímco válčící strany lidem upírají jídlo, vodu, léky a další pomoc a zneužívají toho k dosažení vojenských cílů," uvádí se v prohlášení.

Za týden mají v Kazachstánu začít mírové rozhovory a syrská opozice od nich očekává, že vyřeší hlavně otázku dodržování příměří a distribuci pomoci.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie, v pondělí informovala o dalších tvrdých bojích ve východosyrském městě Dajr az-Zaur. Radikálové tam zahájili boj o vládní čtvrtě. Podle SOHR zahynulo 82 lidí, syrská vládní agentura SANA oznámila, že vojáci zabili několik desítek členů takzvaného Islámského státu (IS). Tato radikální organizace od roku 2015 drží většinu území města a jeho okolí, ale vláda si udržela kontrolu nad letištěm a blízkými čtvrtěmi.

Podle syrského armádního zdroje, který citovala agentura Reuters, jsou boje velmi intenzivní. "Tento útok je jedním z nejtvrdších pokusů DAIŠ o získání letiště a jeho okolí," uvedl tento zdroj. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. "Vypadá to, že DAIŠ shromáždil velké množství bojovníků," dodal.

Jak uvedla organizace SOHR, islamistům se podařilo zablokovat silnici spojující leteckou základnu se zbytkem vládou držených oblastí. Armáda prý tak bude moci město zásobovat pouze ze vzduchu. Damašek to ale popírá.

Mezi mrtvými je 28 vojáků a zástupců zpřísněných milic, nejméně 40 islamistických radikálů a 14 civilistů.

 

Právě se děje

Další zprávy