Stovky Mexičanů neunesli zločinci, ale vojáci a policie

Jana Černá
23. 2. 2013 10:30
Zpráva Human Rights Watch spojuje bezpečnostní složky země s organizovaným zločinem
Válku proti drogovým kartelům vyhlásil Calderón.
Válku proti drogovým kartelům vyhlásil Calderón. | Foto: Reuters

Mexico City - Na tisících případů zmizení osob v Mexiku mají svůj podíl i bezpečnostní složky státu, a to jak armáda a námořnictvo, tak státní i městská policie. Jak informuje rozsáhlá zpráva mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), jejich příslušníci se dokonce do únosů přímo zapojují.

Důkazy o zapletení státních složek do únosů našla ve 149 z 249 sledovaných případů, celkový počet je ale podle ní mnohem vyšší.

Organizace se zaměřila na kauzy, které se odehrály v době vlády prezidenta Felipa Calderóna, tedy v letech 2006 až 2012. Průběh celostátní vládní ofenzívy proti drogovým kartelům a její důsledky označila za pohromu.

Nový prezident chce změnu

Vládní síly podle HRW nepravomocně zadržují osoby na kontrolních stanovištích, v domech, na pracovištích i jinde, leckdy před zraky příbuzných.

V některých případech naopak úřady příbuzným tato zadržení popírají či jim říkají, aby své blízké sami hledali na policejních stanicích a vojenských základnách.

Nový mexický prezident Enrique Peňa Nieto, který je v úřadu od začátku prosince, má podle HRW ihned řešit případy, kdy byli lidé odvlečeni proti své vůli a jejichž osud je dosud neznámý.

"Prezident Peňa Nieto zdědil jednu z nejhorších krizí mizení osob v historii Latinské Ameriky," řekl José Miguel Vivanco, výkonný ředitel HRW pro region Amerika.

"I když jeho administrativa seznámila veřejnost s důležitými opatřeními na pomoc obětem, musí ještě provést nezbytné kroky, aby zaručila, že ti, kteří jsou za tyto hrozivé činy odpovědní, neujdou spravedlnosti," dodal.

Foto: Jak se v Mexiku likviduje obrovské pole marihuany

Až 25 tisíc únosů za posledních šest let

Počet únosů zaznamenaných státními autoritami je ohromující, neoficiální seznam pohřešovaných, sestavený kanceláří federálního prokurátora a ministerstvem vnitra, který v listopadu minulého roku unikl do médií, čítá na 25 tisíc osob od začátku roku 2006.

Zpráva vrhá špatné světlo zejména na mexické námořnictvo, které má jinak v zemi velmi dobré jméno, uvádí CNN.

Human Rights Watch totiž zjistila minimálně 20 případů, kdy nejenže se příslušníci námořnictva na nucených zmizeních podíleli, ale bude zřejmě možné prokázat i to, že únosy byly organizované.

V 60 případech lze podle HRW dále prokázat, že státní složky přímo spolupracovaly se skupinami organizovaného zločinu, dokonce pomáhaly i s vymáháním peněz od postižených rodin.

Důkazy například naznačují, že místní policie v regionu Pesquería zadržela před dvěma roky v květnu 19 stavebních dělníků a přímo je předala zločincům. Od té doby o nich nikdo neslyšel.

 

Právě se děje

Další zprávy