Protesty jsou podle Reuters největšími od takzvané šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali buddhističtí mniši, přičemž režim pokojné protesty brutálně potlačil.
V předvoji dnešního protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha, napsala s odvoláním na svědky agentura Reuters. Mniši mávali mnohobarevnými buddhistickými vlajkami a prapory červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii (NDL).
"Propusťte naše lídry. Respektuje naše hlasy. Odmítněte vojenský puč," stálo na jednom z transparentů. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.
Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.