Barcelona - Katalánsko, jeden z nejbohatších španělských regionů, právě slaví svátek Diada. Připomíná si tak porážku za války o španělské dědictví v roce 1714 a ztrátu svrchovanosti.
V několika posledních letech ale separatisté svátek používají k veřejné demonstraci své síly. A stejně je tomu i nyní.
Do ulic katalánské metropole Barcelony míří statisíce lidí. Jejich cílem je protest na podporu nezávislosti.
Katalánci budou demonstrovat jen asi tři týdny před plánovaným referendem o odtržení od Španělska, které katalánská vláda svolala na 1. října.
Proti je ale centrální vláda v Madridu, která hlasování považuje za protiústavní. A hodlá mu zabránit všemi právními prostředky.
Demonstranty sváží autobusy
Do Barcelony se v pondělí sjedou lidé z celého regionu. Oficiálně svoji účast zatím přislíbilo na 400 tisíc demonstrantů, konečné číslo ale bude zřejmě mnohem vyšší.
Lidé chtějí v centru města vytvořit obrovský obrazec v podobě písmena X. Ten symbolizuje křížek, který mají separatisté zaškrtnout na hlasovacích lístcích, aby dali příští měsíc souhlas s vyhlášením nezávislosti.
Demonstranty bude do Barcelony svážet asi 1800 autobusů ze všech koutů Katalánska.
"Od dneška počítáme dny do referenda," uvedl na svém účtu na Twitteru jeden z organizátorů demonstrace, Katalánské národní shromáždění.
Podobné protesty se konají už od roku 2012 a každoročně se jich účastní půl až 1,8 milionu lidí.
"Je velmi důležité dorazit na oslavy Diady v hojném počtu, aby referendum bylo úspěšné," prohlásil katalánský předseda vlády Carles Puigdemont.
Ten už v minulosti uvedl, že pokud se Katalánci v hlasování vysloví pro odtržení od Španělska, tak do 48 hodin vyhlásí nezávislost.
Referendum nebude
Madrid je ale připraven referendu zabránit. "Žádné hlasování nebude. Je mojí povinností zachovat jednotu státu," opakuje premiér Mariano Rajoy.
From taxes to Olympic medals, what Spain has to lose from Catalan independence https://t.co/BK8i5rhcXc pic.twitter.com/9MU4X9zzDl
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) September 11, 2017
Minulý týden katalánský parlament, který ovládají separatisté, schválil zákon umožňující vznik nezávislého státu po skončení referenda.
Jeho platnost ale téměř okamžitě pozastavil španělský Ústavní soud. Dočasně ho zneplatnil, aby v mezidobí zvážil, zda je či není v souladu s ústavou.
Madrid také požaduje trestní stíhání všech zástupců katalánské vlády, kteří se budou na přípravě hlasování podílet. Obžalováni by mohli být z nerespektování zákonů.
Zvítězili by odpůrci, ukazují průzkumy
Separatisté ale minulý týden avizovali, že pokud Madrid opravdu zabrání referendu, tak vyzvou španělský lid k masovým protestům.
Většina Katalánců podle průzkumů veřejného mínění podporuje konání referenda. V něm by ale asi 49,4 procenta hlasovalo proti, zatímco pro odtržení od Španělska by bylo 41,1 procenta, vyplývá z červencového průzkumu agentury CEO.