Brusel - Téměř dvě stovky katalánských starostů demonstrovaly v úterý v Bruselu před sídlem Evropské komise za propuštění katalánských politiků ze španělského vězení. Informoval o tom katalánský deník La Vanguardia. Cílem cesty separatistických starostů do belgické metropole je podle organizátorů akce dostat problém Katalánska na půdu evropských institucí. Oficiální setkání s představiteli EU ale na programu starostové nemají, setkali se však katalánským expremiérem Carlesem Puigdemontem.
"Protože nás Evropa neposlouchá a dívá se stranou, přijeli jsme, abychom ji přímo upozornili na to, co se nyní děje v Katalánsku," řekla novinářům, kteří doprovázeli pochod starostů unijní čtvrtí v Bruselu, šéfka sdružení starostů za nezávislost (AMI) Neus Lloverasová.
Kromě novinářů doprovázeli pochod starostů i tři katalánští europoslanci Ramon Tremosa, Josep Maria Terricabras a Jordi Solé a také zástupci vlámských separatistů.
"Tohle je Evropa, kterou jste chtěli?"
Puigdemont v úterý ostře kritizoval španělskou vládu za represe vůči Katalánsku. Nedávné převzetí správy tohoto autonomního regionu Madridem označil za puč, který podle něj podporují i šéfové institucí Evropské unie. Puigdemont to prohlásil na setkání s katalánskými starosty.
"Pane Junckere, pane Tajani, je tohle ta Evropa, kterou jste chtěli? (…) Uznáte či neuznáte výsledky hlasování Katalánců? (…) Budete pokračovat v podpoře pana (premiéra Mariana) Rajoye ve státním převratu?" kladl Puigdemont otázky na adresu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a šéfa Evropského parlamentu Antonia Tajaniho.
"Španělský stát prosazuje svou moc násilím a represemi, ale nás nikdy nepřesvědčí. Naopak, my tím rosteme," uvedl Puigdemont před starosty. "Chceme novou zemi, kde nám nebude vyhrožováno sesazením kvůli tomu, že vyjádříme názory, které se nelíbí vládě v Madridu. Máme před sebou dlouhou cestu, ale máme jedinou možnost - stát se nezávislou republikou," dodal s tím, aby španělské úřady zajistily demokratický průběh prosincových voleb "bez represí a bez politických vězňů".
Není to vnitřní věc Španělska, říkají starostové
Starostové nesli před sídlo Evropské komise velký transparent s nápisem Svobodu pro politické vězně a na závěr pochodu zazpívali katalánskou hymnu Els Segadors. Poblíž průvodu se sešlo kolem 70 lidí, kteří provolávali hesla za jednotu Španělska.
"Přijeli sem (starostové) vyjádřit podporu katalánskému premiérovi a ministrům, ale také vyjádřit údiv nad nečinností Evropy," prohlásil na konferenci katalánský europoslanec Terricabras. Dodal, že on i starostové jsou překvapeni tím, že některé evropské instituce vůbec nereagovaly na "agresi a násilí" španělské policie při referendu o nezávislosti Katalánska z 1. října. Také další europoslanec, Jordi Solé, vyjádřil podiv nad tím, že unijní instituce mlčí.
"Pan Juncker se mýlí. Není to jen vnitřní věc Španělska, nikdy nebyla, jde o evropskou záležitost," uvedl Solé. Zopakoval, že separatisté neuznávají odvolání katalánské vlády Madridem, k němuž přistoupila španělská vláda koncem října se souhlasem horní komory španělského parlamentu.
"Pro katalánské starosty je jen jedna katalánská vláda, z níž polovina je nyní ve vězení," připomněl Solé vazbu osmi exministrů, kteří jsou ve Španělsku kvůli snahám o nezávislost Katalánska obviněni ze vzpoury.
Podle šéfky asociace AMI přijelo na 200 z asi 950 katalánských starostů do Bruselu proto, aby upozornili na "porušování základních lidských práv" ve Španělsku a aby požádali Evropu o pomoc. "Evropo, pomoz Katalánsku, prosím," prohlásila Lloverasová na konferenci.
Do Bruselu v úterý přicestovala také delegace katalánských podnikatelů, která v prostorách, kde se konají zasedání Evropského parlamentu, hájila naopak převzetí přímé správy Katalánska Madridem.
Podle šéfa asociace katalánských podnikatelů Josepa Boua dočasné omezení autonomie Madridem pomohlo zastavit "krvácení katalánské ekonomiky". Bou prohlásil, že se cítí být Kataláncem, ale že v posledních dnech převládl pocit, že jen "nacionalisté jsou Katalánci".
"Pokud v prosincových volbách vyhrají separatisté, nad Katalánskem zapadne slunce a podniky z Katalánska nebudou odcházet po stovkách, ale po tisících," varoval Bou. Od začátku října, kdy se v Katalánsku konalo referendum o nezávislosti, se už na 2500 katalánských firem rozhodlo přesídlit kvůli nejistému vývoji z Katalánska do jiných částí Španělska.