"Hlasoval jsem pro chlápka jménem Trump." Prezident USA odvolil předčasně na Floridě

ČTK ČTK
24. 10. 2020 16:59
Americký prezident Donald Trump odevzdal v sobotu svůj hlas ve volbách hlavy státu v knihovně města West Palm Beach na Floridě. V minulosti volil v New Yorku, od loňska má ale hlášený trvalý pobyt na Floridě.
Donald Trump odvolil na Floridě
Donald Trump odvolil na Floridě | Foto: Reuters

Donald Trump hlasoval v sobotu nedaleko svého soukromého klubu Mar-a-Lago. V pátek se na Floridě zúčastnil předvolebního setkání s příznivci a řekl, že dává přednost osobnímu odevzdání hlasu, nikoli korespondenčnímu. "Myslím, že jsem staromódní," prohlásil. Před kamerami po odvolení řekl: "Hlasoval jsem pro chlápka jménem Trump."

Současný prezident, jehož soupeřem je v listopadových prezidentských volbách v USA demokratický kandidát Joe Biden, se snaží v posledních dnech získat voliče ve státech, kde voličská přízeň není vyhraněná. Podle agentury AP má naplánované akce v Severní Karolíně, Ohiu a Wisconsinu.

Na Floridě se volební místnosti k předčasnému hlasování otevřely v pondělí. Podle agentury AFP v celých USA už možnost předčasného hlasování využilo  přes 55 milionů lidí, což je více než celkový údaj o tomto typu hlasování v minulých volbách v roce 2016.

Do volebního prezidentského klání v USA 3. listopadu přitom ještě zbývá deset dní. Údaj o předčasně odevzdaných hlasech se týká jak těch, kteří volili osobně, tak těch, kteří hlas poslali poštou. Velký zájem byl v Texasu, kde už odvolilo přes šest milionů lidí, i v Kalifornii, kde volilo 5,8 milionu lidí.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy