Už žádný cirkus. Druhému duelu Trumpa a Bidena pomohlo, když jim vypínali mikrofony

Daniel Anýž Daniel Anýž
23. 10. 2020 11:19
Amerika si pamatuje televizní debaty, které výrazně promluvily do souboje o Bílý dům. Noční duel mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem takovým střetem nebyl. Američané jsou v drtivé většině o své volbě už rozhodnuti. Ale kvůli tomu, že to tentokrát nebyla politická ostuda, si nakonec oddechly oba tábory.
Sestřih poslední debaty Donalda Trumpa s Joe Bidenem před prezidentskými volbami. | Video: Reuters

Od našeho zvláštního zpravodaje - Kim je z Marylandu, z demokratického amerického státu, ovšem z jeho západní, republikánské části. A to není jediný rozpor. Jako vysokoškolsky vzdělaná žena, matka dvou dospělých dcer, by měla být podle průzkumů jasnou voličkou demokrata Joea Bidena.

Omyl. Pro demokraty naposledy hlasovala těsně po vystudování vysoké školy v 90. letech. Měla to v rodině, otec byl činovníkem odborové organizace. "A tenkrát byli všichni odboráři demokraté," vysvětluje Kim. Od té doby si už ale Kim dlouho stojí za svým vlastním politickým názorem. Tedy za republikány.

Volila Donalda Trumpa před čtyřmi roky a bude ho volit znova. Vyhovuje jí jeho ekonomická politika, naopak moc nemusí Trumpův styl. A proto se prý před druhou debatou, která proběhla v noci na pátek, skoro bála zapnout televizi.

"To byl naprostý debakl, ostuda, cirkus," vrtí Kim nevěřícně hlavou, když si vzpomene, co Trump s Bidenem předvedli před třemi týdny v první debatě. A připouští, že za výsledný otřesný dojem, za který se redaktorovi Aktuálně.cz takřka omlouvá, mohl více Trump.

Před třemi týdny prý Kim ani nedokázala před televizí, ze které se řinula nekontrolovatelná slovní přestřelka, setrvale vydržet. "Musela jsem od toho odcházet," říkala ještě před druhým duelem, který se odehrál v Nashvillu v Tennessee pouhých jedenáct dní před volbami.

"Může se něco změnit, může debata něco změnit?" uvažovala Kim. Sama za sebe už byla rozhodnuta a podle ní to platí o většině voličů. Americká společnost je podle ní tak rozetnuta vedví, že žádný středový překryv "už asi ani neexistuje".

"Jen jsem se smál"

Mimořádné podmínky, kdy se prezidentské volby konají během pandemie koronaviru, k tomu přidaly ještě nový fenomén. Sama Kim sice půjde hlasovat až ve volební den, v úterý 3. listopadu, ale více než 47 milionů amerických voličů už svoji volbu v rámci možnosti předčasného hlasování učinilo.

Je to rekordní číslo, tvoří více než třetinu všech hlasů, které byly celkově odevzdány v předchozích volbách v roce 2016. A není vyloučeno, že letos bude vůbec poprvé více Američanů hlasovat v předstihu, než kolik jich přijde v den D přímo do volebních místností.

Třiatřicetiletý Patrick stojí na opačném břehu než Kim, je skalní demokrat. Ovšem také on byl před čtvrteční debatou nejvíce zvědavý na to, zda se Bidenovi s Trumpem podaří reparát.

"První debata byla tak hrozná, že jsem se většinu času jen smál," líčí Patrick jednu z možných reakcí na nepovedený televizní spektákl. A také on používá slovo "cirkus", když se snaží najít ještě další přiléhavé výrazy.

"Ale s novým pravidlem, kdy mají střídavě vypnutý mikrofon, aby na sebe nemohli štěkat, by to snad mohlo být lepší," doufal Patrick před začátkem druhého televizního střetu Trump versus Biden.

Patrickova naděje se naplnila a patrně ani Kim tentokrát už nemusela vstávat od televize. Od prvního tématu debaty, kterým byla pandemie koronaviru, bylo jedno jasné. Bude to opět tvrdý souboj, plný osobních, občas i podpásových útoků. Ale na rozdíl od předchozího duelu budou mít kandidáti skutečně prostor k souvislému vyjádření, které nebude ten druhý rozbíjet po každém slovu.

Koronavirus jako hlavní téma

Podle Trumpa jsou Spojené státy v pandemii koronaviru i díky opatřením jeho administrativy "z nejhoršího venku". "A učíme se s tím žít. Nemáme jinou možnost. Nemůžeme se zavřít ve sklepě, jako to dělá Joe," strefoval se prezident do Bidenova způsobu vedení kampaně, ve které se demokratický kandidát spoléhá na virtuální akce.

Biden měl ovšem po ruce obranu, obdobně sarkastickou, jako byl útok. "On říká, že se s tím učíme žít? Lidé se učí s tím umírat!" kontroval.

Moderátorka večera, novinářka televize NBC Kristen Welkerová, měla debatu mnohem pevněji v rukách než před třemi týdny její kolega z Fox News Chris Wallace. Bylo to díky zmíněné možnosti vypnout mikrofon, ale také díky tomu, že oba kandidáti se ve svém projevu ve srovnání s první debatou drželi zpátky.

Sál restaurace Busboys and Poets ve Washingtonu, kde Patrick dělá produkčního kulturního programu, byl na veřejné sledování debaty připraven až pro sedmdesát lidí. A na Patrickovi tak bylo na začátku debaty znát trochu zklamání, když se před velkým promítacím plátnem nakonec sešlo jen nějakých patnáct návštěvníků.

Podle Patricka je to ovšem kromě jiného právě tím, že "tady mají všichni jasno a nepotřebují se dívat na žádnou další debatu". Čímž myslí fakt, že Busboys and Poets jsou i v rámci obecně demokraticky naladěného Washingtonu místem, kde najdete to nejprogresivnější demokratické voličstvo.

K němuž patří sám Patrick, jehož favoritem nebyl v demokratických primárkách Biden, ale levicový senátor Bernie Sanders. Patří k němu i jeden z návštěvníků debaty, mladý učitel José, který svými živými reakcemi na výroky Donalda Trumpa baví celou místnost.

Když Trump například během debaty prohlásí, že je tím "nejméně rasistickým člověkem v sále", ohlásí se José: "Ty komiku, nevidíš, že moderátorka je černoška? Fakt myslíš, že ty máš černochy radši?"

Voliči už mají jasno

Do konce debaty z výchozí hrstky nakonec vydrží jen polovina přítomných. A dost možná ani Kim, která se dívala s manželem doma v západním Marylandu, neuhlídala pozornost až do konce. Avšak tentokrát ne proto, že by se za oba politiky styděla, ale paradoxně proto, že vlastně nebylo oč hrát.

"Bylo to kompaktnější, to je pozitivní," říká demokrat José, když hodnotí debatu. Ale také on potvrzuje, o čem byla už předem přesvědčena republikánka Kim: drtivá většina obou táborů má svoji volbu jasně danou a televizní duel ji nemohl změnit.

V průzkumech vedl Biden na začátku večera podle respektovaného webu RealClearPolitics o devět procentních bodů. A je takřka jisté, že devadesát minut nočního diskusního duelu na tom nic nezměnilo.

Jedenáct dní před volbami má Joe Biden navrch, ale pokud je mezi demokraty a republikány jeden překryv, tak v přesvědčení, že nic není dobojováno. "Samozřejmě že ještě může vyhrát," odpoví Kim a Patrick zcela nezávisle na sobě prakticky stejnými slovy na dotaz, zda Donald Trump ještě může zvrátit závod ve svůj prospěch.

Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že republikánka Kim to říká jako své "velké přání", zatímco demokrat Patrick by to považoval za "katastrofu".

Podívejte se na video z první televizní debaty, kde se oba kandidáti překřikovali:

„V přítomnosti tohoto klauna se mluvit nedá.“ Debata Trumpa s Bidenem byla plná urážek a překřikování. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy