Stará rakev objasní záhadu ptačí chřipky

man
6. 3. 2007 0:00
Londýn - Britský diplomat Mark Sykes je už 88 let mrtev. Přesto to může být on, kdo zastaví další šíření viru H5N1.
Jihokorejští zdravotníci vstupují na drůběží farmu, kde se objevil virus H5N1.
Jihokorejští zdravotníci vstupují na drůběží farmu, kde se objevil virus H5N1. | Foto: Aktuálně.cz

Anglický politik a diplomatický poradce působil ve službách Jeho Veličenstva krále Jiřího V. na Blízkém východě. Jeho jméno zůstane navždy spojeno především s tzv. Sykes-Picotovou dohodou, v níž si Francie a Británie v průběhu první světové války rozdělily sféru vlivu po plánované demontáži Osmanské říše.

Sykes zemřel v roce 1919 v Paříži ve věku devětatřiceti let. Patřil mezi zhruba čtyřicet miliónů lidí, které na celém světě v té době zklátila pandemie takzvané španělské chřipky.

Známá oběť španělské chřipky

To je důvod, proč se o Sykese dnes lékaři zajímají. Díky svému postavení a hodnověrným historickým záznamům je jednou z mála známých a dobře zdokumentovaných obětí španělské chřipky.

Vybíjení ptactva v Indonésii nebere konce.
Vybíjení ptactva v Indonésii nebere konce. | Foto: Reuters

Ale co je hlavní: jeho tělo spočívá v dobře zapečetěné olověné rakvi. Což znamená, že je dosud ve velmi dobrém stavu a lze z něj odebírat vzorky potřebné pro výzkum.

Vědci se domnívají, že španělská chřipka a ptačí chřipka mají mnoho společného. Viry obou nemocí mohou výrazně destabilizovat imunitní systém. Právě náhlá a prudká reakce systému vede v některých případech ke smrti člověka.

Příčiny rychlé smrti

"Pokud je Sykesovo tělo zachovalé, zjistíme, jak se virus v těle šíří z plic do dalších orgánů. Hlavně, zda se dostane i do mozku," řekl agentuře Reuters virolog John Oxford z Královské londýnské nemocnice.

Podle něj by lékaři měli zjistit, co bylo příčinou tak rychlé smrti Sykese a jaká byla jeho reakce na infekci. Nasbírané informace pomohou v dalším postupu proti ptačí chřipce.

S ptačí chřipkou se nyní potýká Moskva a okolí. Populární drůbeží trh v ruské metropoli musel být uzavřen.
S ptačí chřipkou se nyní potýká Moskva a okolí. Populární drůbeží trh v ruské metropoli musel být uzavřen. | Foto: Reuters

Odborníci tvrdí, že propuknutí pandemie ptačí chřipky je reálnou hrozbou, pokud virus nějakým způsobem zmutuje a bude se snadno přenášet z člověka na člověka.

Veřejnost v řadě zemí - zejména evropských - má nicméně tendenci považovat takové předpovědi za přehnanou hysterii.

OSN se zlobí na Indonésii

Ptačí chřipka typu H5N1 byla poprvé zaznamenána ve Skotsku v roce 1951.

Člověku nebezpečný se ukázal virus H5N1 při lokální epidemii v Hongkongu v roce 1997, kdy zasáhl osmnáct lidí. Šest z nich zemřelo. Od 15. prosince 2003, kdy se virus objevil v Jižní Koreji, má na svědomí smrt dalších desítek lidí.

V poslední době řádí virus například ve Velké Británii, Rusku nebo Turecku. Nejvíce postiženou zemí je Indonésie, jejíž vládu viní Světová zdravotnická organizace (WHO) z podcenění problému a příliš pozdní reakce na epidemii.

Jakarta údajně podlehla tlaku "lobby" chovatelů drůbeže a dlouho zamlčovala pravý stav věcí.

 

Právě se děje

Další zprávy