reklama
 
 

Srbům z kosovského Belfastu nastává nejistá budoucnost

16. 2. 2008 23:15
Kosovo dnes vyhlásí nezávislost

Mitrovica - Most přes řeku Ibar na severu Kosova dělí město vedví - na severu je Mitrovica Srbská, na jihu pak Kosovská. Hranice mezi oběma částmi však není jen etnická, ale také ekonomická.

Zatímco v albánské části se staví nové domy i mešity a otevírají obchody, u srbských sousedů jako by se zastavil čas v šedivých 70. letech.

Čtěte také: Potvrzeno: do nezávislosti Kosova zbývají hodiny

Mitrovica tak ze všeho nejvíc připomíná situaci, která kdysi panovala v severoirském Belfastu. Také tam byla část sektářsky rozděleného města odstavena na vedlejší kolej.

Mitrovičtí Srbové se teď obávají nadcházející samostatnosti Kosova. "Mezinárodní společenství chce dosáhnout nezávislosti za cenu ohrožení našich lidských práv. Opravdu se bojíme, protože nevěříme albánským lídrům," citoval list Daily Telegraph jednoho ze srbských předáků.

Mnoho z nich se obává, že by se mohla opakovat situace z března 2004, kdy si etnické nepokoje v Mitrovici vyžádaly životy 19 lidí, desítky vypálených kostelů a masivní vyhánění Srbů z jejich domovů.

Mitrovicu čeká migrační tlak

Nezávislost Kosova představuje také velký migrační tlak. Do Mitrovice s největší pravděpodobností dorazí tisíce Srbů z drobných enkláv po celém Kosovu.

Baškim Spahiu, velitel policie v Kosovské Mitrovici, se přesto domnívá, že etnický smír bude možný i v rámci nezávislého Kosova.

"Mitrovica je klíčová. Pokud se nám to podaří zde, půjde to i jinde," citoval policistu server Balkan Insight.

"Jsme tady pro všechny občany bez rozdílu národností," dodává Milija Miloševič, Spahiuův kolega ze Srbské Mitrovice.

Kromě vlastních struktur ale všichni spoléhají také na pomoc zvenčí: vojska KFOR. Udržování bezpečnosti v neklidné etnicky smíšené zemi patří k jejich základním úkolům.

autor: Blahoslav Hruška | 16. 2. 2008 23:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama