Nezávislé Kosovo vznikne už v neděli či v pondělí

man
14. 2. 2008 18:50
Srbsko varuje, že samostatnost provincie neuzná
Možná už od neděle budou v Evropě existovat dva nezávislé státy s převahou albánského obyvatelstva: Albánie a Kosovo. Obě mají jako státní symbol albánského dvojhlavého orla.
Možná už od neděle budou v Evropě existovat dva nezávislé státy s převahou albánského obyvatelstva: Albánie a Kosovo. Obě mají jako státní symbol albánského dvojhlavého orla. | Foto: Reuters

New York - Kosovo v neděli nebo v pondělí přestane být srbskou provincií i územím pod mezinárodní správou. Jeho vedení vyhlásí nezávislost a v Evropě tak vznikne nový stát.

Tento fakt vzaly na vědomí členské země Rady bezpečnosti OSN, jejichž zástupci právě jednají v New Yorku. Informovala o tom německá agentura DPA.

Srbsko nezávislost (nikdy) nepřijme

Necelé dva roky poté, co se od Srbska oddělila po referendu také Černá Hora. Zatímco s její nezávislostí se Srbové smířili, s odtržením Kosova nesouhlasí.

Premiér Vojislav Koštunica v televizním projevu řekl, že Srbsko se nikdy nesmíří s oddělením provincie, ale není schopno ji udržet.

Foto: Aktuálně.cz

"Dále budeme považovat Kosovo za součást Srbska, máme na to právo," sdělil premiér. Srbská vláda již dříve uvedla, že na Kosovo uvalí totální hospodářské embargo.

Podle agentury Reuters Bělehrad v pondělí stáhne své velvyslance z Velké Británie, Francie a Německa na protest proti tomu, že se Evropská unie s nezávislostí Kosova smířila.

V Bělehradu se poté má konat protestní shromáždění za účasti až milionu lidí.

Samostatnost Kosova prosazovaly hlavně Spojené státy. Jejich prezident George Bush slíbil nezávislost provincii loni v červnu během návštěvy sousední Albánie.

Naopak Rusko je kategoricky proti a deklarovalo podporu Srbsku.

Putin: Je to nemorální

Prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci v Moskvě zopakoval, že podle Kremlu je diplomatické uznání Kosova Evropskou unií a Spojenými státy nezákonné, nemorální a zvýší napětí v Evropě.

Bělerad ztratil kontrolu nad Kosovem v červnu 1999, kdy po osmasedmdesáti dnech bombardování silami NATO se tehdejší jugoslávská armáda z provincie stáhla.

Ještě předtím během bojů armády s kosovskými povstalci uprchlo z provincie na 800 tisíc Albánců a přibližně deset tisíc jich zahynulo.

Po skončení války naopak uprchlo z Kosova mnoho tisíc Srbů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy