Nezávislé Kosovo vznikne už v neděli či v pondělí

man
14. 2. 2008 18:50
Srbsko varuje, že samostatnost provincie neuzná
Možná už od neděle budou v Evropě existovat dva nezávislé státy s převahou albánského obyvatelstva: Albánie a Kosovo. Obě mají jako státní symbol albánského dvojhlavého orla.
Možná už od neděle budou v Evropě existovat dva nezávislé státy s převahou albánského obyvatelstva: Albánie a Kosovo. Obě mají jako státní symbol albánského dvojhlavého orla. | Foto: Reuters

New York - Kosovo v neděli nebo v pondělí přestane být srbskou provincií i územím pod mezinárodní správou. Jeho vedení vyhlásí nezávislost a v Evropě tak vznikne nový stát.

Tento fakt vzaly na vědomí členské země Rady bezpečnosti OSN, jejichž zástupci právě jednají v New Yorku. Informovala o tom německá agentura DPA.

Srbsko nezávislost (nikdy) nepřijme

Necelé dva roky poté, co se od Srbska oddělila po referendu také Černá Hora. Zatímco s její nezávislostí se Srbové smířili, s odtržením Kosova nesouhlasí.

Premiér Vojislav Koštunica v televizním projevu řekl, že Srbsko se nikdy nesmíří s oddělením provincie, ale není schopno ji udržet.

Foto: Aktuálně.cz

"Dále budeme považovat Kosovo za součást Srbska, máme na to právo," sdělil premiér. Srbská vláda již dříve uvedla, že na Kosovo uvalí totální hospodářské embargo.

Podle agentury Reuters Bělehrad v pondělí stáhne své velvyslance z Velké Británie, Francie a Německa na protest proti tomu, že se Evropská unie s nezávislostí Kosova smířila.

V Bělehradu se poté má konat protestní shromáždění za účasti až milionu lidí.

Samostatnost Kosova prosazovaly hlavně Spojené státy. Jejich prezident George Bush slíbil nezávislost provincii loni v červnu během návštěvy sousední Albánie.

Naopak Rusko je kategoricky proti a deklarovalo podporu Srbsku.

Putin: Je to nemorální

Prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci v Moskvě zopakoval, že podle Kremlu je diplomatické uznání Kosova Evropskou unií a Spojenými státy nezákonné, nemorální a zvýší napětí v Evropě.

Bělerad ztratil kontrolu nad Kosovem v červnu 1999, kdy po osmasedmdesáti dnech bombardování silami NATO se tehdejší jugoslávská armáda z provincie stáhla.

Ještě předtím během bojů armády s kosovskými povstalci uprchlo z provincie na 800 tisíc Albánců a přibližně deset tisíc jich zahynulo.

Po skončení války naopak uprchlo z Kosova mnoho tisíc Srbů.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy