Brusel vede závod s časem. Kvůli kosovské misi

bh
15. 2. 2008 11:29
Brusel chce v zemi začít pracovat již v sobotu
Foto: Reuters

Priština/Bělehrad - Pravděpodobně žádná unijní mise nebyla odstartována v takovém spěchu jako kosovský EULEX.

Do země už totiž narychlo přijíždějí první policisté a soudci, aby mohli začít pracovat již v sobotu.

Důvod? O pouhý den později, v neděli, totiž s největší pravděpodobností vyhlásí stále ještě jihosrbská provincie oficiálně nezávislost. A pokud by EU začala v zemi pracovat až poté, rovnalo by se to podle některých členů euroklubu uznání nezávislosti.

Mise EULEX o síle 1.800 úředníků se totiž opírá o rezoluci OSN č. 1.244, která ustanovila mezinárodní protektorát nad Kosovem. Vyhlášením nezávislosti ale oktrojovaný politický systém padne.

Na postoji k jednostranné nezávislosti se unie stále neshodne, zejména Kypr se dokonce ani formálně nezúčastní kosovské mise. Uznání není nakloněno ani sousední Slovensko, pochyby měly i Španělsko a Itálie.

"Skutečná bitva o kosovskou misi se odehrála minulý týden," citoval server Euobserver jednoho z bruselských diplomatů.

EU má nejistý úkol

Brusel čeká v Kosovu každopádně nejistý úkol. Už jen kvůli tomu, že Srbsko pravděpodobně přeruší diplomatické styky s většinou zemí unie poté, co EU odsouhlasí postup Prištiny ve věci nezávislosti, což hodlá rychle učinit zejména Německo.

I česká diplomacie je nakloněna spíše nezávislosti. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg během své nedávné návštěvy Prištiny povrdil, že Praha uzná Kosovo, "až nadejde správný čas".

 

Právě se děje

před 21 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy