Srbsko má tajný plán ke Kosovu. Chystá blokádu

bh
15. 1. 2008 17:30
Schwarzenberg: Kosovo uznáme v pravý čas

Bělehrad - Okamžité odvolání diplomatů ze zemí EU a ekonomická blokáda Kosova. Taková bude odveta Srbska, jestliže Kosovo vyhlásí jednostrannou nezávislost.

Vyplývá to z tajného akčního plánu, který přijala srbská vláda. Dokument byl podepsán, aby "ochránil srbskou suverenitu, teritoriální integritu a ústavní pořádek", napsal kabinet ve svém komuniké, z něhož citovala agentura AP.

Bezprostřední vojenské akce ale Srbsko podle všeho nechystá. Potvrdil to ministr obrany Dragan Sultanovac s tím, že armáda je připravena zabránit násilí v zemi.

Čtěte názory našich bloggerů na nezávislost Kosova
PRO
Foto: Aktuálně.cz
Jan Urban: Srbsko, Kosovo a srbský fašismus
PROTI
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier: Rukojmí Kosova

"Začali bychom vyvíjet tlaky včetně ekonomických, protože ty jsou v arzenálu našich možností. Našim cílem bude, aby kosovská vláda odvolala své prohlášení nezávislosti. Uděláme, co je v našich silách, abychom ubránili svou teritoriální integritu," řekl německému týdeníku Der Stern srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič.

V případě zpřetrhání diplomatických vztahů by došlo také na Česko, které se staví za nezávislost Kosova. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Praha uzná nezávislost jihosrbské provincie v pravý čas.

Foto: Aktuálně.cz

Klíčový bude podle něj mandát nové evropské policejní a administrativní mise. Ta bude podle všeho operovat již v jednostranně vyhlášeném Kosovu a dostane se tak do rozporů s mezinárodním právem.

ČTĚTE VÍCE: EU převezme misi v Kosovu. K Srbsku bude vstřícná

Stále platná rezoluce o Kosovu totiž počítá s tím, že území je protektorátem pod správou OSN.

"Silný mandát EU ve věci Kosova je nejdůležitější věcí, která by se v Bruselu měla odehrát," řekl Schwarzenberg novinářům po schůzce s kosovským premiérem Hashimem Thacim, s nímž se v pondělí setkal v Prištině.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy