Nezávislé Kosovo do OSN? Nikdy, vyhrožuje Rusko

Reuters, bh
17. 1. 2008 13:31
Bělehrad a Priština se v Radě bezpečnosti neshodly
A man shouts slogans during a rally supporting the independence of Kosovo at Mother Theresa square in Tirana, November 15, 2007. Kosovo's parliamentary and local elections are scheduled for November 17. REUTERS/Arben Celi (ALBANIA)
A man shouts slogans during a rally supporting the independence of Kosovo at Mother Theresa square in Tirana, November 15, 2007. Kosovo's parliamentary and local elections are scheduled for November 17. REUTERS/Arben Celi (ALBANIA) | Foto: Reuters

New York - Pokud Kosovo vyhlásí nezávislost, nemůže počítat s tím, že se stane členem OSN a dveře před ním zabouchnou i jiné mezinárodní organizace.

Na okraj jednání Rady bezpečnosti OSN to kosovské delegaci vzkázal ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

"Bohužel ho někdo může uznat. Ale do této budovy nevstoupí jako plnohodnotný člen. A nebude schopný stát se ani členem jiných mezinárodních politických organizací," řekl diplomat v New Yorku.

Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, patří dlouhodobě mezi největší kritiky kosovské nezávislosti.

Rusko kosovské Albánce varovalo: Nepustíme vás do OSN ani jinam!
Rusko kosovské Albánce varovalo: Nepustíme vás do OSN ani jinam! | Foto: Reuters

Čtěte více: Srbsko má tajný plán ke Kosovu. Chystá blokádu

V New Yorku vystoupili se svým projevem jak srbský prezident Boris Tadič, tak nově jmenovaný kosovský premiér Hashim Thaçi.

Oba ale zopakovali jen své nesmiřitelné pozice - zatímco Tadič nabízí kosovským Albáncům plnou autonomii, Thaçi chce vyhlásit samostatnost Kosova v nejbližší době.

"Rozhodnutí přijmeme co nejrychleji a doufáme, že nás mezinárodní společenství uzná," řekl kosovský premiér. Všeobecně se očekává, že Priština vyhlásí samostatnost na přelomu února a března.

Čtěte názory našich bloggerů na nezávislost Kosova
PRO
Foto: Aktuálně.cz
Jan Urban: Srbsko, Kosovo a srbský fašismus
PROTI
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier: Rukojmí Kosova
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy