Nezávislé Kosovo do OSN? Nikdy, vyhrožuje Rusko

Reuters, bh
17. 1. 2008 13:31
Bělehrad a Priština se v Radě bezpečnosti neshodly
A man shouts slogans during a rally supporting the independence of Kosovo at Mother Theresa square in Tirana, November 15, 2007. Kosovo's parliamentary and local elections are scheduled for November 17. REUTERS/Arben Celi (ALBANIA)
A man shouts slogans during a rally supporting the independence of Kosovo at Mother Theresa square in Tirana, November 15, 2007. Kosovo's parliamentary and local elections are scheduled for November 17. REUTERS/Arben Celi (ALBANIA) | Foto: Reuters

New York - Pokud Kosovo vyhlásí nezávislost, nemůže počítat s tím, že se stane členem OSN a dveře před ním zabouchnou i jiné mezinárodní organizace.

Na okraj jednání Rady bezpečnosti OSN to kosovské delegaci vzkázal ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

"Bohužel ho někdo může uznat. Ale do této budovy nevstoupí jako plnohodnotný člen. A nebude schopný stát se ani členem jiných mezinárodních politických organizací," řekl diplomat v New Yorku.

Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, patří dlouhodobě mezi největší kritiky kosovské nezávislosti.

Rusko kosovské Albánce varovalo: Nepustíme vás do OSN ani jinam!
Rusko kosovské Albánce varovalo: Nepustíme vás do OSN ani jinam! | Foto: Reuters

Čtěte více: Srbsko má tajný plán ke Kosovu. Chystá blokádu

V New Yorku vystoupili se svým projevem jak srbský prezident Boris Tadič, tak nově jmenovaný kosovský premiér Hashim Thaçi.

Oba ale zopakovali jen své nesmiřitelné pozice - zatímco Tadič nabízí kosovským Albáncům plnou autonomii, Thaçi chce vyhlásit samostatnost Kosova v nejbližší době.

"Rozhodnutí přijmeme co nejrychleji a doufáme, že nás mezinárodní společenství uzná," řekl kosovský premiér. Všeobecně se očekává, že Priština vyhlásí samostatnost na přelomu února a března.

Čtěte názory našich bloggerů na nezávislost Kosova
PRO
Foto: Aktuálně.cz
Jan Urban: Srbsko, Kosovo a srbský fašismus
PROTI
Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier: Rukojmí Kosova
 

Právě se děje

před 18 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 47 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy