Záhřeb - Srbský prezident Boris Tadič se nezúčastní oslav dvacátého výročí nezávislosti Chorvatska.
Ty se uskuteční v Záhřebu 25. června. Dvě desítky let poté, co chorvatský vůdce Franjo Tudjman oznámil v roce 1991 odchod Chorvatska z Jugoslávské federace.
Vyhlášení nezávislosti vedlo k válce mezi Chorvaty a Srby, která si vyžádala přes dvacet tisíc životů a skončila až v roce 1995.
Podle chorvatského prezidenta Ivo Josipoviče byl jeho srbský protějšek na slavnost pozván společně s prezidenty Rakouska, Maďarska a Slovinska.
Odpověděl však, že do Záhřebu nedorazí. Den poté, 26. června, ale do Chorvatska přece jen přijede. Má se zúčastnit vzpomínkové akce na srbské, židovské a romské oběti etnických čistek na území chorvatského fašistického státu v době druhé světové války.
Shromáždění, které se koná u bývalého vyhlazovacího tábora Jadovno, pořádá Srbská národní rada - orgán reprezentující Srby žijící v Chorvatsku.
Srbský prezident navštívil Chorvatsko loni a vyzval tam ke smíření mezi Chorvaty a Srby. Položil také věnec k pomníku obětem etnických čistek ve městě Vukovar, které po těžkých bojích v listopadu 1991 dobyli Srbové.
Samotné pozvání Tadiče na oslavy vyhlášení nezávislosti rozdělilo chorvatskou politickou scénu. Některé pravicové strany a krajní nacionalisté byli ostře proti, naopak sociální demokraté to uvítali jako akt smíření.
Odmítnutí srbského prezidenta ale ukazuje, že na obou stranách přetrvává i po dvaceti letech hořkost a sbližování je velmi opatrné, přestože oba státy navázaly diplomatické vztahy už v roce 1996, rok po skončení bojů.
Chorvaté i Srbové mají šanci, že se znovu "sejdou" v Evropské unii. Chorvatsko by se mohlo stát členem po úspěšném uzavření přístupových rozhovorů za dva roky, Srbsko své vyhlídky zlepšilo vydáním generála Ratka Mladiče k mezinárodnímu tribunálu do Haagu.