reklama
 
 

Chorvatsko dovede do EU profesor a skladatel Josipović

11. 1. 2010 0:38
V druhém kole prezidetnských voleb získal přes 60 procent hlasů

Záhřeb - Novým prezidentem si Chorvaté zvolili sociálně demokratického kandidáta Ivo Josipoviće. Podle oficiálních výsledků získal 60,3 procenta voličů.

 

Jeho hlavním úkolem bude přivést zemi do Evropské unie, kam by mělo Chorvatsko vstoupit za rok.

 

Do druhého kola postoupili profesor právnické fakulty záhřebské univerzity Ivo Josipović a starosta Záhřebu Milan Bandić. Josipović je sociální demokrat, zatímco Bandić máěl podporu pravice a představitelů katolické církve

 

Josipović založil kampaň na boji s korupcí, kterou podle něj reprezentuje právě záhřebský starosta.

 

Bandiće jeho odpůrci kritizovali za neprůhledné zadávání zakázek na záhřebské radnici, ale zatím mu nikdo nic nedokázal a nikdo nebyl obviněn.

 

 

Josipović se kdysi také živil jako hudební skladatel a na své mítinky zpestřoval hrou na varhany. Jeho protivník v kampani přesvědčoval voliče, že v krizi a teprve dvě desetiletí po rozpadu socialistické Jugoslávie není vhodná doba pro volbu levicového kandidáta.

 

Prezident má ovšem v současné době v chorvatském systému omezené pravomoci. Ekonomika je zcela v kompetenci premiéra. Nyní stojí v čele vlády žena, Jadranka Kosorová, které je bližší Josipović.

 

Po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 vedl Chorvatsko autoritářský prezident Franjo Tudjman, od roku 2000 pak Stipe Mesić, který byl zároveň v roce 1991 posledním prezidentem federální Jugoslávie.

autor: Zahraničí | 11. 1. 2010 0:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama