Chorvatsko dovede do EU profesor a skladatel Josipović

Zahraničí Zahraničí
11. 1. 2010 0:38
V druhém kole prezidetnských voleb získal přes 60 procent hlasů
Josipović zahrál na předvolebním mítinku na klávesy.
Josipović zahrál na předvolebním mítinku na klávesy. | Foto: Reuters

Záhřeb - Novým prezidentem si Chorvaté zvolili sociálně demokratického kandidáta Ivo Josipoviće. Podle oficiálních výsledků získal 60,3 procenta voličů.

 

Jeho hlavním úkolem bude přivést zemi do Evropské unie, kam by mělo Chorvatsko vstoupit za rok.

 

Do druhého kola postoupili profesor právnické fakulty záhřebské univerzity Ivo Josipović a starosta Záhřebu Milan Bandić. Josipović je sociální demokrat, zatímco Bandić máěl podporu pravice a představitelů katolické církve

 

Josipović založil kampaň na boji s korupcí, kterou podle něj reprezentuje právě záhřebský starosta.

 

Bandiće jeho odpůrci kritizovali za neprůhledné zadávání zakázek na záhřebské radnici, ale zatím mu nikdo nic nedokázal a nikdo nebyl obviněn.

 

Foto: Aktuálně.cz

 

Josipović se kdysi také živil jako hudební skladatel a na své mítinky zpestřoval hrou na varhany. Jeho protivník v kampani přesvědčoval voliče, že v krizi a teprve dvě desetiletí po rozpadu socialistické Jugoslávie není vhodná doba pro volbu levicového kandidáta.

 

Prezident má ovšem v současné době v chorvatském systému omezené pravomoci. Ekonomika je zcela v kompetenci premiéra. Nyní stojí v čele vlády žena, Jadranka Kosorová, které je bližší Josipović.

 

Po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 vedl Chorvatsko autoritářský prezident Franjo Tudjman, od roku 2000 pak Stipe Mesić, který byl zároveň v roce 1991 posledním prezidentem federální Jugoslávie.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy