Ruský výrobce Sputniku zatím nepožádal o schválení Evropskou lékovou agenturu (EMA), přesto Matovič přímo na letišti oznámil, že Slovensko koupí celkem dva miliony dávek této vakcíny. V příštích dvou měsících má dorazit první milion, mezi květnem a červnem pak další. "Díky tomu Slovensko může urychlit očkování o více než 40 procent," tvrdí slovenský premiér s tím, že nemá problém nechat se touto látkou vakcinovat.
Země začne očkovat Sputnikem nejdříve za dva týdny a preparát nejprve musí projít kontrolou ústavu ŠÚKL. Slovensko očkovací látku může používat jako neregistrovaný lék na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Ze zemí Evropské unie tak postupuje zatím jen Maďarsko.
Kroky premiéra z hnutí OLaNO, který se rozhodl osobně "přivítat" první dodávku Sputniku, vyvolaly na slovenské politické scéně bouři. Kritici připomínají, že Matovič podobně nevítal příjezd jiných vakcín, kterými se na Slovensku už očkuje.
Ministr zahraničí Ivan Korčok, kterého do vlády nominovala menší strana Svoboda a Solidarita, v úterý ruskou vakcínu označil za nástroj hybridní války. "Tento politický nástroj nás rozděluje doma, rozděluje nás v zahraničí. Prostřednictvím tohoto nástroje se vykresluje EU jako něco, co selhává," řekl Korčok, který chce od politických špiček země ujištění, že proevropské a proatlantické směřování země se v souvislosti s nákupem Sputniku nemění.
"Ani mě, ani nikoho z vlády nenapadlo vítat vakcíny, které k nám přišly z jiných států. Mohli jsme být při příletu americké, německé nebo britsko-švédské vakcíny, ale neudělali jsme to, protože to nedává smysl," prohlásil už v pondělí Korčok.
V podobném duchu se vyjádřila také ministryně pro investice Veronika Remišová. Její strana Za lidi, která je s Matovičovým hnutím v koalici, se staví proti tomu, aby se na Slovensku očkovalo vakcínami, které EMA neschválila. "Je absurdní, jakým způsobem Igor Matovič vakcínu vítal. Neudělal to při příletu žádné jiné vakcíny. Je to obrovské zklamání," zkritizovala premiéra Remišová.
V úterý večer se proto sejde předsednictvo strany Za lidi a bude kvůli nákupu Sputniku jednat o odchodu z vlády. "Znechucená a zklamaná nejsem jen já, ale víc členů naší strany," cituje její slova slovenský Denník N. Podle Remišové musí strana přijmout "zásadní rozhodnutí". Večerní jednání stranických špiček o dalším postupu chystá i Matovičův koaliční partner Svoboda a Solidarita. "Na stůl musí jít všechno, i varianta odchodu z vlády," řekl předseda strany Richard Sulík.
Krajčí už povolil použitie ruskej vakcíny, zodpovednosť bude na lekárovi https://t.co/J2CVTKtw6O pic.twitter.com/aFmUcwRMEF
— Denník SME (@denniksme) March 2, 2021
"Podrazil Evropskou komisi"
Slovenský premiér kritiku odmítá a tvrdí, že dodávky Sputniku ochrání životy. "Jak probrat bratislavskou kavárnu v karanténě z letargie? Koupit bez jejich laskavého svolení Sputnik," vzkázal kritikům na Facebooku.
V úterý na tiskové konferenci Matovič prohlásil, že nevidí problém, že ruskou vakcínu na letišti osobně přivítal. "Udělal jsem to, protože jsem to tak cítil a nemyslím si, že to bylo přes čáru. Pokud to chce někdo využít pro to, aby rozbil vládu a vytvořil prostor pro návrat mafie, pak prosím," dodal.
Proti Matovičovi ostře vystoupil bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Napsal, že předseda vlády zahodil zahraničněpolitickou reputaci Slovenska za hlavu a způsobil tím velké škody. "Podkopávat to, co funguje, tedy přispívat k destrukčním záměrům Číny nebo Kremlu, je jednání, které ohrožuje jak budoucnost EU, tak i Slovenska. Nevím, zda si to pan Matovič uvědomuje, ale svým chováním podrazil Evropskou komisi," doplnil expremiér.
Do premiéra se opřela i šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová. Podle ní premiér doufá, že Sputnik vyřeší "tragickou situaci, která nastala po mizerném zvládnutí pandemie".
"Koho budou očkovat neregistrovanou vakcínou? Bude možné ji odmítnout? Budou mít lidé, kteří vakcínu odmítnou, evropský očkovací průkaz?" klade otázky ve svém komentáři.
Sputnik je levnější, tvrdí Matovič
Slovensko se podobně jako jiné členské země EU potýká s nedostatkem vakcín, v současnosti Bratislava používá jen očkovací látky s registrací od EMA. Dosud bylo v zemi alespoň první dávkou očkováno přes 305 000 lidí, tedy více než pět procent populace.
Podle Igora Matoviče dvě dávky Sputniku V stojí 19,95 dolaru (zhruba 430 korun), a jsou tak levnější než už používané očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.
O dodávky ruské vakcíny se zajímá také Česko. Prezident Zeman o ni po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.