USA proti Rusku: Spor o Venezuelu připomíná studenou válku, Kreml může přijít o hodně

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2019 6:45
Moskva a Washington se ocitly čelem proti sobě ve venezuelské politické krizi. Americký prezident Donald Trump v úterý uznal za hlavu státu opozičního vůdce Juana Guaidóa. Pětatřicetiletý politik se prohlásil prezidentem navzdory tomu, že inaugurační slib složil dosavadní prezident Nicolas Maduro. Za ním pevně stojí Kreml.
Venezuelská policie rozhání protivládní demonstraci.
Venezuelská policie rozhání protivládní demonstraci. | Foto: Reuters

V úterý padala v Moskvě ostrá slova směrem do Spojených států. Ministerstvo zahraničí varovalo před ozbrojenou intervencí. Byl by to prý katastrofický scénář. Už tak podle Rusů hrozí ve Venezuele krveprolití a chaos.

"Washington se snaží svrhnout vládu, která se mu nelíbí," stojí v oficiálním textu. Vyjádřil se také Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

"Považujeme pokus uzurpovat si moc ve Venezuele za odporující mezinárodnímu právu," upozornil mluvčí. Dodal, že Rusko nedostalo od Venezuely žádost o vojenskou pomoc, ale nesdělil, jak by Putin reagoval, kdyby takovou žádost dostal.

Moskva si vybudovala s prezidentem Madurem exkluzivní vztahy. Poskytla Venezuele ekonomickou pomoc, podepsala kontrakty na spolupráci při těžbě ropy. Oba státy se dohodly také na vojenském partnerství. V prosinci přistály na venezuelském letišti poprvé dva ruské strategické bombardéry. Několik dní poté, co Putin přijal Madura v Kremlu.

Loni ruské investice ve Venezuele přesáhly hodnotu čtyř miliard dolarů, Putin s Madurem podepsali smlouvy na dalších šest miliard dolarů.

Ruská tisková agentura RIA Novosti ve své středeční zprávě uvedla v titulku: "Venezuela nesplnila americký scénář, teď má dva prezidenty."

Pokud by se opozici podařilo Madura dostat z úřadu, není jasné, jak by se nový prezident a jeho vláda ke spolupráci s Ruskem postavili. Podle opozice Maduro není legitimním prezidentem, protože loňské volby byly zmanipulované a výsledky zfalšované.

Guaidóa uznaly za prezidenta kromě USA také Kanada, Argentina, Brazílie nebo Kolumbie. Madura vedle Ruska podporuje Čína, Turecko, Mexiko a Kuba. Španělsko a Francie vyzvaly k novým, demokratickým prezidentským volbám.

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s novináři vojenskou intervenci výslovně nevyloučil. "Pokud Maduro a jeho lidé odpoví násilím, pokud se rozhodnou uškodit komukoli z členů parlamentu, pro USA jsou na stole všechny možnosti, co se týče odvetných opatření," varoval Trump.

V reakci na Trumpovo uznání Guaidóa prezidentem přerušil Maduro s USA diplomatické styky a američtí diplomaté dostali 72 hodin na opuštění Venezuely.

Opozice svolává po celé Venezuele demonstrace za Madurovo odstoupení. Důvodem nespokojenosti je hluboká ekonomická krize. V obchodech není k dostání základní zboží a inflace se vymkla kontrole. Pro tento rok očekává Mezinárodní měnový fond míru inflace deset milionů procent.

Rozhodující v boji o moc ale bude postoj armády. Její špičky zatím jednoznačně podpořily Madura.

Podívejte se na záběry z úterních protestů v Caracasu:

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 27 minutami

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil Debenhams

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil za 55 milionů liber zkrachovalý maloobchodní řetězec Debenhams. Zaměstnance ale nechce, ohroženo je tak 12 000 pracovních míst.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Veterináři na Táborsku prověří kvůli ptačí chřipce chovy drůbeže

Veterináři dnes zkontrolují drobné chovy drůbeže v Dlouhé Lhotě na Táborsku, kde se minulý týden prokázal výskyt ptačí chřipky. Zkontrolují i tři velké komerční chovy v okruhu deseti kilometrů od obce. Prověřují také několik úhynů volně žijících ptáků v kraji, řekl v pondělí za Státní veterinární správu Petr Majer. O situaci v pondělí jednal i krizový štáb kraje, jak řekla Hana Brožková z kanceláře hejtmana.

Veterináři vytvoří soupis komerčních chovů v pásmu deseti kilometrů kolem místa nálezu, zkontrolují i komerční chovy. O víkendu dostaly podniky informace, jak chovy víc zabezpečit. V Dlouhé Lhotě utratili 23. ledna 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou.

"V současné době jsou (na místě) dvě skupiny veterinárních inspektorů, z nichž ta první působí přímo v obci Dlouhá Lhota. Jsou v kontaktu se starostkou a během dne obcházejí místní drobné chovatele a prověřují zdravotní stav drůbeže a to, jak jsou chovy zabezpečené proti kontaktu s volně žijícími ptáky, zejména s vodními, kterých je v okolí hodně," řekl Majer. Těchto chovatelů by mělo být v obci okolo dvaceti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy