USA proti Rusku: Spor o Venezuelu připomíná studenou válku, Kreml může přijít o hodně

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2019 6:45
Moskva a Washington se ocitly čelem proti sobě ve venezuelské politické krizi. Americký prezident Donald Trump v úterý uznal za hlavu státu opozičního vůdce Juana Guaidóa. Pětatřicetiletý politik se prohlásil prezidentem navzdory tomu, že inaugurační slib složil dosavadní prezident Nicolas Maduro. Za ním pevně stojí Kreml.
Venezuelská policie rozhání protivládní demonstraci.
Venezuelská policie rozhání protivládní demonstraci. | Foto: Reuters

V úterý padala v Moskvě ostrá slova směrem do Spojených států. Ministerstvo zahraničí varovalo před ozbrojenou intervencí. Byl by to prý katastrofický scénář. Už tak podle Rusů hrozí ve Venezuele krveprolití a chaos.

"Washington se snaží svrhnout vládu, která se mu nelíbí," stojí v oficiálním textu. Vyjádřil se také Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

"Považujeme pokus uzurpovat si moc ve Venezuele za odporující mezinárodnímu právu," upozornil mluvčí. Dodal, že Rusko nedostalo od Venezuely žádost o vojenskou pomoc, ale nesdělil, jak by Putin reagoval, kdyby takovou žádost dostal.

Moskva si vybudovala s prezidentem Madurem exkluzivní vztahy. Poskytla Venezuele ekonomickou pomoc, podepsala kontrakty na spolupráci při těžbě ropy. Oba státy se dohodly také na vojenském partnerství. V prosinci přistály na venezuelském letišti poprvé dva ruské strategické bombardéry. Několik dní poté, co Putin přijal Madura v Kremlu.

Loni ruské investice ve Venezuele přesáhly hodnotu čtyř miliard dolarů, Putin s Madurem podepsali smlouvy na dalších šest miliard dolarů.

Ruská tisková agentura RIA Novosti ve své středeční zprávě uvedla v titulku: "Venezuela nesplnila americký scénář, teď má dva prezidenty."

Pokud by se opozici podařilo Madura dostat z úřadu, není jasné, jak by se nový prezident a jeho vláda ke spolupráci s Ruskem postavili. Podle opozice Maduro není legitimním prezidentem, protože loňské volby byly zmanipulované a výsledky zfalšované.

Guaidóa uznaly za prezidenta kromě USA také Kanada, Argentina, Brazílie nebo Kolumbie. Madura vedle Ruska podporuje Čína, Turecko, Mexiko a Kuba. Španělsko a Francie vyzvaly k novým, demokratickým prezidentským volbám.

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s novináři vojenskou intervenci výslovně nevyloučil. "Pokud Maduro a jeho lidé odpoví násilím, pokud se rozhodnou uškodit komukoli z členů parlamentu, pro USA jsou na stole všechny možnosti, co se týče odvetných opatření," varoval Trump.

V reakci na Trumpovo uznání Guaidóa prezidentem přerušil Maduro s USA diplomatické styky a američtí diplomaté dostali 72 hodin na opuštění Venezuely.

Opozice svolává po celé Venezuele demonstrace za Madurovo odstoupení. Důvodem nespokojenosti je hluboká ekonomická krize. V obchodech není k dostání základní zboží a inflace se vymkla kontrole. Pro tento rok očekává Mezinárodní měnový fond míru inflace deset milionů procent.

Rozhodující v boji o moc ale bude postoj armády. Její špičky zatím jednoznačně podpořily Madura.

Podívejte se na záběry z úterních protestů v Caracasu:

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy