Venezuela v rozkladu, Maduro ji táhne ke dnu. Třetina lidí má jen jedno jídlo denně

Simone Radačičová Simone Radačičová
10. 1. 2019 17:02
Když má třiatřicetiletý technik z metra v Caracasu Jairo Colmeras den volna, tak si rád dlouho přispí. Nemusí díky tomu nic snídat a ušetří jedno jídlo denně, které si beztak nemůže dovolit. Není sám, kdo ve Venezuele trpí v důsledku hluboké ekonomické a humanitární krize. Prezident Nicolás Maduro, kterého experti s krizí přímo spojují, se navíc ve čtvrtek ujal moci na dalších šest let.
Demonstranti ve Venezuele s nápisem "Maduro je hlad".
Demonstranti ve Venezuele s nápisem "Maduro je hlad". | Foto: Reuters

Ve Venezuele chybí základní potraviny a léky, kolabují tamní služby a zdravotnictví. Každý den odjede do zahraničí na pět tisíc Venezuelců, což dostává do potíží i okolní země, které se musí vyrovnat se silným migračním náporem.

"Zhubl jsem sedm kilo," říká pro agenturu AFP technik Colmeras. Jí hlavně luštěniny. "Jednou měsíčně si mohu dovolit koupit kuřecí nebo jiné maso," dodává muž, který si měsíčně vydělá v přepočtu asi jen 160 korun. Jeho manželka a dvě dcery s ním už nežijí. Před dvěma lety je raději poslal do sousední Kolumbie.

Odhaduje se, že asi třetina obyvatel Venezuely si může dovolit jen jedno jídlo denně. A jejich situace nevypadá příliš optimisticky ani do budoucna. Vše nasvědčuje tomu, že pod dalším vedením Madura, který stojí v čele země od roku 2013, se situace v kdysi bohaté jihoamerické zemi ještě zhorší. 

Na slavnostní ceremonii, kde se Maduro ujal druhého mandátu, bylo pusto. Celá EU a velká část zemí amerického kontinentu včetně USA nebo Kanady výsledky prezidentských voleb z května 2018, ve kterých Maduro zvítězil, neuznává.

Napětí roste hlavně mezi Venezuelou a Brazílií, kde se před pouhými deseti dny ujal moci Jair Bolsonaro, kterého mnozí politologové označují za krajně pravicového politika. Mezi ním a Madurem létají ostrá slova.

Venezuela se ještě nedostala na dno

Odborníci se domnívají, že Venezuelu, její ekonomiku a obyvatele čekají další potíže. "Venezuela se zatím nedostala na dno. Obávám se, že tento rok to bude ještě mnohem horší. Venezuelská vláda navíc nemůže udělat nic, aby to zastavila a vystoupila ze začarovaného kruhu," myslí si Russ Dallen z investiční banky Caracas Capital Markets.

Letos podle analytiků ve Venezuele výrazně vzroste inflace. Ta se už loni vymkla kontrole, podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) v listopadu vyšplhala na 1,3 milionu procent. V příštím roce MMF očekává zrychlení inflace na deset milionů procent.

Také bude pokračovat pokles v produkci ropy, která tvoří páteř venezuelské ekonomiky. Bez ní režim nemá přístup k devizám a nedokáže financovat dovoz.

Ekonomika by se tak mohla propadnout zhruba o pětinu. Nedostatek potravin i léků se bude jen prohlubovat.

"Když máme antibiotika, tak chybí injekční stříkačky. A když máme injekční stříkačky, tak nám zase dojdou antibiotika," uvedl pro agenturu AFP neurochirurg José. Asi 70 procent venezuelských nemocnic navíc trápí výpadky v dodávce vody. Podobné je to i v psychiatrických léčebnách. Kvůli nedostatku léků jsou tamní pacienti často ponecháni napospas svým běsům. 

Migrační krize zasahuje celý region

Experti varují především před prohlubující se migrační krizí, která dopadá na celou Jižní Ameriku. Od roku 2015 podle odhadů OSN odešlo z Venezuely na tři miliony lidí, tedy asi deset procent populace. Vůbec nejvíce lidé prchali do Kolumbie a Peru, dále také do Ekvádoru či do Brazílie.

"Tato migrační krize nemá aktuálně žádné srovnání jinde ve světě. Bohužel je to ale jen začátek," uvedl pro britský list Financial Times Felipe Munoz, poradce kolumbijské vlády.

Mezinárodní organizace pro migraci už loni v létě varovala, že Venezuela rozpoutá podobnou migrační krizi, jaká zasáhla v roce 2015 Středomoří. Tehdy do Evropy přišlo přes milion lidí.

OSN očekává, že to bude ještě horší - jen letos podle jejích odhadů Venezuelu opustí asi dva miliony obyvatel.

A existují i mnohem pesimističtější odhady. Je tu dokonce možnost, že exodus Venezuelců přesáhne útěk Syřanů. Pro srovnání, těch od roku 2011 odešlo na 5,6 milionu. Například americký think-tank Brookings Institutions odhaduje, že v příštích letech z Venezuely odejde dalších pět až sedm milionů obyvatel. Rozklad země tak bude nadále pokračovat.

Video: Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu

Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka České republiky

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku. Předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy