reklama
 
 

Trump uznal vůdce venezuelské opozice Guaida úřadujícím prezidentem

Aktualizováno 23. 1. 2019 20:14
Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, jenž je vůdcem opozice proti stávajícímu prezidentovi Nicolási Madurovi, se v Caracasu prohlásil úřadujícím prezidentem. Záhy poté ho jako prozatímního šéfa státu uznal americký prezident Donald Trump a následně také Organizace amerických států (OAS).

Guaidó své rozhodnutí oznámil v metropoli před mnohatisícovým davem svých přívrženců. Zvedl přitom pravou ruku jako při složení přísahy. "Přísahám, že oficiálně přebírám pravomoci státní exekutivy jako úřadující prezident Venezuely, abych … docílil (ustavení) přechodné vlády a svobodných voleb," pronesl.

"Dnes oficiálně uznávám předsedu venezuelského Národního shromáždění úřadujícím prezidentem Venezuely," oznámil vzápětí v prohlášení Trump. Ke stejnému postupu zároveň vyzval i vlády dalších zemí západního světa. Uvedl také, že USA budou "považovat nelegitimní Madurův režim přímo odpovědný za jakékoli ohrožení bezpečnosti venezuelského lidu".

Národní shromáždění, v jehož čele stanul 35letý Guaidó v lednu, minulý týden označilo Madura za nelegitimního prezidenta. V takovém případě by podle ústavy měl úřad hlavy státu převzít předseda parlamentu, tedy Guaidó.

Ulice venezuelské metropole Caracasu na výzvu Guaida zaplavily desetitisíce lidí demonstrujících proti Madurovi. Davy podle médií vyšly ze stejného důvodu do ulic i v dalších městech. Manifestace, ale na podporu Madura, svolala na dnes i vládní socialistická strana. Panují obavy z možných střetů, ale i z možného tvrdého zásahu bezpečnostních sil, věrných doposud Madurovi, proti účastníkům protivládních demonstrací.

Maduro zahájil další funkční období 10. ledna, ale opozice i mnohé země regionu jeho legitimitu neuznávají. Šestapadesátiletý levicový politik je u moci od března 2013 a od té doby se v zemi konala řada manifestací za demokratické volby a řada protestů proti porušování lidských práv režimem a proti řízené hospodářské politice vlády, kvůli níž kolabuje ekonomika.

Demonstrace se v Caracasu a dalších městech - a to i ve čtvrtích považovaných za bašty přívrženců vlády - konaly už v úterý večer. Podle informací nevládních organizací a policie během nich zemřeli nejméně čtyři lidé, včetně šestnáctiletého hocha, který byl smrtelně zraněn střelnou zbraní.

autor: ČTK | 23. 1. 2019 19:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama