Země spoléhaly na čínské vakcíny, nyní mají plné nemocnice. Na mutaci delta nestačí

Jana Václavíková Jana Václavíková
28. 6. 2021 19:52
Lékař Suhendro Sastrowiwoho z indonéského města Kudus se i přes svůj vyšší věk jako čtyřiasedmdesátník rozhodl pomáhat s pacienty nakaženými koronavirovou mutací delta. Na rozdíl od převážné většiny obyvatel země měl za sebou obě dávky očkování, a to čínskou vakcínou Sinovac. Přesto muž na koronavirus v červnu zemřel. Podobné případy hlásí i další země, které čínské vakcíny používají.

"Miloval, když se mohl starat o pacienty a pomáhat lidem," řekla americkému deníku New York Times jeho dcera Angeline Dewi Suhendroová, která je sama lékařkou. "Když začaly případy koronaviru přibývat, zakazovali jsme mu, aby ordinoval. Ale trval na tom," dodala. S koronavirem je nyní hospitalizován i její manžel, také lékař s plným očkováním

V Indonésii po očkování zemřelo nejméně dvacet lékařů a dalších členů zdravotnického personálu. Onemocnělo jich ale mnohem více. Okolo 90 procent nakažených zdravotníků přitom bylo asymptomatických nebo mělo jen mírné příznaky nemoci. I kvůli tomu jsou ve městě, kde Sastrowiwoho ordinoval, lékaři často v karanténě.

Kvůli nakažlivější mutaci jsou také plné nemocnice a dochází zásoby kyslíku. "Pokud nás porovnáte s dalšími zeměmi, tak je jasné, že velmi zaostáváme," myslí si Adib Khumaidi z Indonéské lékařské asociace. 

Fronta na naplnění kyslíkových bomb v Indonésii.
Fronta na naplnění kyslíkových bomb v Indonésii. | Foto: Antara Foto/Asprilla Dwi Adha/via Reuters

Podobnou situaci zažívají i další státy, které používají čínské vakcíny. Mezi deseti momentálně nejpostiženějšími zeměmi figurují rovnou čtyři, které se na čínskou ochranu spolehly - Mongolsko, Bahrajn, Seychely a Chile. "Lidé byli přesvědčení, že pokud dostanou vakcínu, tak budeme mít léto bez covidu," říká 31letý horník Otgonjargal Baater z Mongolska. Ten onemocněl měsíc poté, co dostal druhou dávku čínské vakcíny. Devět dní strávil v nemocnici. "Teď se ale ukazuje, že to není pravda," dodává. 

"Tenhle problém u Pfizeru nevidíme," říká ředitel singapurských zdravotních služeb Kenneth Mak. "To je ve skutečnosti problém spojený s vakcínou Sinovac," udává. Čínské vakcíny Sinovac a Sinopharm, u kterých se vyskytly stejné potíže, používá 90 zemí světa, píše britská stanice BBC

Problémy má i nejproočkovanější země na světě

Problémy se nyní ukazují hlavně v zemích, které se potýkají s nakažlivější mutací delta, která se prvně objevila v Indii. Jak totiž uvádí čínské ministerstvo zahraničí, čínské vakcíny cílí především na prevenci vážného průběhu nemoci a úmrtí, ne na samotný přenos viru. Proto nemoc mohou nevědomky přenášet i lidé, kteří byli naočkovaní, ale mají jen slabé nebo žádné příznaky. "Myslím, že tahle komplexita byla zapomenuta při většině rozhodnutí na celém světě," domnívá se Nikolai Petrovsky z Flindersovy univerzity v Austrálii.

Rozdíl v účinnosti vakcín je dobře vidět při porovnání dvou nejvíce proočkovaných zemí - Seychel a Izraele. V Izraeli, kde používají vakcínu Pfizer/BioNTech, se počet nových případů za den pohybuje kolem 4,95 případu na milion obyvatel. Na rozdíl od toho na Seychelech, kde lidé dostali čínskou vakcínu Sinopharm, se jich na milion lidí nakazilo 716. 

"Co můžeme nyní velmi jasně sledovat, je, že úroveň protilátek lidí, kteří obdrželi BioNTech, je o dost vyšší - skutečně velmi vyšší - než u těch, kteří dostali Sinovac," hodnotí situaci pro stanici CNN profesor infekčních nemocí na Hongkongské univerzitě Ben Cowling. 

Proto země používající čínské látky, jako Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Indonésie, uvažují o přeočkování obyvatel třetí dávkou vakcíny. Tou by mohla být opět čínská vakcína nebo i některá z látek vyrobených jinde. 

Hranice Číny zůstanou ještě rok zavřené

Nižší účinnost čínských vakcín proti nakažlivějším variantám viru připouštějí i čínští výzkumníci. Jeden z nich, Feng C'-ťien, to podle agentury Reuters uvedl bez dalších detailů v čínské televizi. Další epidemiologové zase zvýšili hranici množství naočkovaných lidí, kteří jsou zapotřebí k dosažení kolektivní imunity. Z původních 70 procent ji zvedli na 80 až 85 procent obyvatel Číny. Přičemž 70procentní proočkovanosti chce země s 1,4 miliardy obyvatel docílit do konce letošního roku. 

Zároveň je to podle magazínu Foreign Policy vidět i na zavření čínských hranic pro většinu zahraničních cestujících. Otevřít by se měly až ve druhé polovině roku 2022. 

Přesto se Cowling nedomnívá, že by čínské vakcíny úplně selhaly. "Někde v Chile a Mongolsku zachránily čínské vakcíny mnoho životů. Ale možná nebyly schopné zabránit šíření viru, mírným příznakům u očkovaných lidí a následně vážnějším případům u lidí, kteří očkovaní nebyli. A to je jeden z limitů méně účinných vakcín," doplňuje.

Video: Lidé ve městě Kuang-čou se nakazili koronavirem i po očkování čínskou vakcínou.

Lidé ve městě Kuang-čou se nakazili koronavirem i po očkování čínskou vakcínou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy