Čínské velkoměsto je v izolaci. Nakazili se i očkovaní, šíří se tu indická mutace

Jana Václavíková Jana Václavíková
Aktualizováno 14. 6. 2021 9:39
Pětasedmdesátiletá Kuo z čínské provincie Kuang-tung měla na konci května mírně zvýšenou teplotu a škrábalo ji v krku, pro jistotu proto zašla do nemocnice. Testy následně odhalily, že žena se nakazila koronavirovou mutací nazývanou delta, která se poprvé objevila v Indii. Šíření nakažlivější varianty v zemi nyní vzbuzuje otázky ohledně účinnosti čínských vakcín.
Lidé ve městě Kuang-čou se nakazili koronavirem i po očkování čínskou vakcínou. | Video: Reuters

Kde se Kuo nakazila, se úřadům vystopovat nepovedlo. Nikam necestovala. Zjistily ale, jak se nákaza komunitně šířila od ní po několikamilionovém městě Kuang-čou dál - žena například sama snídala v místní restauraci, a přestože s nikým nepřišla do blízkého kontaktu, virem se nakazil host sedící několik metrů od ní. Šlo o první zaznamenaný komunitní přenos nakažlivější mutace v Číně.

Testování na koronavirus v provincii Kuang-tung.
Testování na koronavirus v provincii Kuang-tung. | Foto: China Daily via REUTERS

Oproti původní verzi viru, kdy pacienti nakazili v průměru další dva až tři lidi, stouplo toto číslo v zemi na pět až šest, píše čínský server Caixin. Když ve městě denně přibývaly desítky nových případů, úřady sáhly po přísné karanténě.

"Epidemie, které nyní město čelí, je nebývalý protivník a vyžaduje ráznější opatření," uvedl podle amerického deníku New York Times Čang Čou-pin z Centra pro kontrolu nemocí v Kuang-čou.

Přes 180 tisíc lidí ve čtvrtích s větším výskytem nákazy bylo proto uzavřeno do naprosté izolace a některé obchody a restaurace ve městě zavřely nebo přestaly nabízet občerstvení uvnitř. Zároveň město ani provincii stále nesmí opustit nikdo, kdo nemá negativní test na koronavirus a vážný důvod.

Fronta na testování.
Fronta na testování. | Foto: cnsphoto via REUTERS

Místní úřady spustily také masivní testování - od konce května zdravotníci v 18milionovém městě provedli 27 milionů testů. Poslední velké testování většiny obyvatel stihli při nonstop provozu za tři dny. Aby se lidé vyhnuli frontám, vstávali i brzy ráno.

Například Mandy Li si nastavila budík na půl čtvrtou v noci. Přesto pak čekala hodinu. "Ve frontě byly i tříčlenné rodiny. Někteří lidé kvůli čekání probudili své děti, jiní přijeli s kočárky," popsala. 

Nakazili se i očkovaní

Rozšíření nemoci však znovu rozvířilo téma účinnosti čínských vakcín. Těmto dvěma látkám, které se v zemi jako jediné používají, vyšla v klinických testech účinnost 51 a 79 procent. Jenže to se týkalo původního koronaviru - jaký je stav v případě nakažlivějších mutací?

Kromě Číny hlásí v posledních týdnech více případů i Seychely nebo Kambodža, které čínské látky také používají.

Čína zatím naočkovala okolo poloviny populace. V zasažené provincii Kuang-tung dostalo alespoň první dávku vakcíny 13 milionů lidí, z toho 3,3 milionu už má kompletní očkování. 

V Kuang-čou jsou ale mezi nakaženými i ti s jednou dávkou. Podle Cchaj Wej-pchinga, který se o pacienty ve městě stará, by to mohlo značit, že čínské vakcíny nemusí být proti koronavirovým mutacím účinné. Zároveň ale dodal, že nikdo alespoň s jednou dávkou vakcíny dosud neměl vážný průběh onemocnění. To podle něj znamená, že vakcíny dokážou příznaky alespoň zmírnit. 

Karantény a testy obchodům neprospívají 

Kromě lékařů děsí šíření nemoci ve městě i obchodníky. Kuang-čou je totiž jedním z obchodních center země a i loni, kdy se virus šířil Čínou a téměř všechno bylo zavřené, se opatření tohoto města nedotkla. Místní letiště bylo se 44 miliony cestujících jedním z nejvytíženějších na světě. I v současnosti je pro mezinárodní lety otevřeno jen pár letišť a tím v Kuang-čou se do Číny dostává až 90 procent z nich. 

Podmínky pro ně se nyní ztížily. Většinou se musí prokázat negativním testem a před odletem podstoupit dvoutýdenní karanténu. Po příletu pak tráví dva až tři týdny ve speciálních karanténních hotelích a pravidelně se účastní dalších testů. A to přesto, že jsou plně očkovaní.

Svůj zážitek s cestou do Číny popsal americkému deníku pod příslibem anonymity i německý cestující, kterému vyšel pozitivní test na protilátky, a byl proto poslán do izolace v nemocnici. V následujících třech dnech mu personál dvakrát denně odebíral vzorky krve, celkem šestkrát mu udělal test odběrem z krku, čtyřikrát z nosu a dvakrát denně musel podstoupit i anální odběr. Na nemocničním pokoji neměl údajně ručníky ani toaletní papír. 

Když mu pak testy vyšly negativně, vrátil se na zbytek karantény do hotelu. Jak se sám domnívá, vyšší protilátky měl pravděpodobně proto, že dva týdny před cestou dostal druhou dávku očkování. 

Proto se i cizinci, kteří v Číně pobývají dlouhodobě, obávají ze země odjet, například na krátkou návštěvu rodiny. "Cizinci, kteří tady žijí, jsou z omezení stále unavenější," říká Jacob Gunter z Obchodní komory Evropské unie v Číně. Zahraniční podniky se navíc domnívají, že se tento stav ani pro očkované v brzké době nezmění. Někteří odhadují, že omezení mohou platit až do zimních olympijských her v únoru 2022. Černější odhady mluví až o podzimu, kdy proběhne sjezd komunistické strany.

Video: Jak se na teorie o původu koronaviru dívá molekulární genetik Jan Pačes

Život v pandemii - molekulární genetik Jan Pačes o opětovných teoriích o umělém původu viru SARS-CoV-2. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 21 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 37 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy