Spojeným státům rezaví jaderný arzenál. Do jeho obnovy investuje stovky miliard dolarů

Simona Fendrychová Reuters Simona Fendrychová, Reuters
27. 9. 2016 15:15
Americký jaderný arzenál pochází hlavně z dob studené války. Podle ministra obrany Ashtona Cartera se blíží doba, kdy se zbraně stanou nespolehlivými, neefektivními a hlavně nebezpečnými. Administrativa současného prezidenta USA Baracka Obamy navrhla plán na modernizaci jaderné výzbroje. Jak rychle – a zda vůbec – se v něm bude pokračovat, ale bude záviset až na nově zvoleném představiteli Bílého domu.
Raketa z období studené války a tzv. Karibské krize.
Raketa z období studené války a tzv. Karibské krize. | Foto: Reuters

Washington – Nespočetněkrát opravovaný, znovu svařovaný, záplatovaný a velmi starý. Takový je nukleární systém Spojených států – nosiče, které by v případě rozkazu Bílého domu měly za úkol dopravit jadernou bombu na určené místo.

V příštím desetiletí vyprší životnost hned třem pilířům jaderné obrany, o které se USA dosud opírají. Zastaralé budou ponorky nesoucí balistické střely, bombardéry i pozemní rakety.

Podle amerického ministra Ashtona Cartera je tak nejvyšší čas je obměnit.

"Faktem je, že životnost většiny našich nosičů jaderných zbraní byla už prodloužena o desítky let nad původní předpoklady," přiznal tento týden.

Podle Cartera už se přitom nerozhoduje o tom, zda budou tyto platformy vyměněny, nebo nadále udržovány. "Jde o volbu mezi jejich nahrazením nebo jejich ztrátou," sdělil během návštěvy letecké základny Minot v Severní Dakotě.

Systém z dob studené války

Řada nosičů, o něž se jaderný systém USA opírá, vznikla v období před 25 až 60 lety, v době studené války. Tehdy byly jaderné zbraně pro Washington obzvlášť důležité, protože představovaly způsob, jak odradit nepřátelské státy od případného útoku na Ameriku.

"Nenahradíme-li tento systém, bude prostě ještě více stárnout a stane se nebezpečným, nespolehlivým a neefektivním," cituje Cartera agentura Reuters.

Náklady, které by měly být do roku 2024 vynaložené na udržení a modernizaci jaderné výzbroje, odhadl Kongres na 348 miliard amerických dolarů. Tento rozpočet ale přitom nezahrnuje ani všechny nákladné renovace, které jsou naplánované na druhou polovinu příštího desetiletí.

O plánu rozhodne nový prezident

Zachování a modernizaci jaderného arzenálu naplánovala Obamova administrativa. Zda a jak rychle se bude postupovat s těmito plány, ale rozhodne až nový prezident USA.

Demokratka Hillary Clintonová se nechala slyšet, že revize postoje vůči jaderným zbraním bude jedním z jejích prvních kroků v Bílém domě v případě jejího zvolení.

Republikán Donald Trump by podle svých slov byl otevřený ke změně americké politiky a umožnil by spojencům Japonsku a Jižní Koreji zisk jejich vlastní jaderné zbraně, aby se mohli účinně bránit hrozbě ze strany KLDR. Kim Čong-un v polovině měsíce opět nechal provést raketové testy a atmosféra v regionu houstne. Carter navíc upozornil na nový arzenál, který od dob Sovětského svazu vybudovalo Rusko.

Příští administrativa se může pokusit snížit náklady oddálením některých prvků renovace. Ministerstvo energetiky ale podle informací Reuters bije na poplach. Některá jejich výzkumná zařízení jsou starší 70 let.

Ashton Carter nicméně ve svém projevu zdůraznil fakt, že výdaje na jaderné zbrojení ve skutečnosti představují jen malé procento armádního rozpočtu. Kongresem vypočítaná částka by tvořila pouhých pět procent celkového rozpočtu Pentagonu, který každoročně vyšplhá na zhruba 600 miliard dolarů.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy