Spojenci zničili Islámskému státu další tři ropné rafinerie

ČTK ČTK
28. 9. 2014 17:05
Teroristická skupina Chorásán také potvrdila, že při prvních náletech zahynul její vůdce Muhsín Fadlí.
Dvanáct jiných rafinerií bylo zničeno ve čtvrtek a v pátek.
Dvanáct jiných rafinerií bylo zničeno ve čtvrtek a v pátek. | Foto: Reuters

Bejrút/Istanbul - Letecké údery koalice vedené Spojenými státy v neděli zničily tři ropné rafinerie, které na severu Sýrie u hranic s Tureckem kontroluje radikální hnutí Islámský stát (IS). Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně a má v Sýrii síť informátorů.

Méně známá skupina Chorásán, v níž působí veteráni teroristické sítě Al-Káida, zároveň podle agentury Reuters potvrdila, že při jednom z prvních náletů zahynul i její vůdce Muhsín Fadlí.

Koalice složená z USA a pěti arabských států už ve čtvrtek a v pátek zničila nejméně 12 rafinérií, které jsou v rukou IS v ropné provincii Dajr az-Zaur. Extremisté z IS ovládají většinu této provincie.

V noci na neděli byly podle agentury AFP zničeny nejméně tři další malé rafinerie, které má pod kontrolou IS a které leží severně od města Rakka. Tato bašta ozbrojenců IS je od 23. září hlavním terčem bombardování spojeneckých sil. Zasažena byla i čtvrtá rafinerie, avšak rozsah škod zatím není jasný.

Syrská organizace poznamenala, že IS získává peníze prodejem ropy tureckým obchodníkům. "Koalice chce takto zničit ekonomiku IS, hybnou sílu války," dodala SOHR.

Islámský stát do začátku leteckých úderů produkoval více ropy než syrská vláda. Džihádisté podle Damašku dosahovali denní produkce až 80 tisíc barelů, zatímco vláda jen 17 tisíc barelů. V důsledku zahraniční letecké intervence ale čerpání ropy ze strany hnutí IS prakticky ustalo, uvádějí zdroje AFP.

Americké letouny útočí i na pozice IS v sousedním Iráku, kde islamisté rovněž obsadili rozsáhlá území. V této kampani pomáhá Američanům vojenské letectvo z Francie, Belgie, Británie a Dánska. O průběhu a dopadech této kampaně ale není mnoho informací.

Hnutí IS se objevilo v roce 2013, v době vrcholícího konfliktu mezi syrskou vládou a ozbrojenou opozicí. Hnutí je dobře organizované i financované a od té doby rychle obsadilo v Sýrii a v Iráku rozsáhlá území, na kterých terorizuje obyvatelstvo. Z oblastí již odešly statisíce uprchlíků.

Jeden z vůdců je mrtvý

Spojené státy ve středu oznámily, že při náletech na Sýrii zahynul také šéf Chorásánu Muhsín Fadlí. Pak ale připustily, že bezpečně své tvrzení ověřit na místě nemohou. Podle informace americké monitorovací služby SITE se ale zpráva o Fadlího smrti objevila v sobotu na twitterovém účtu jednoho člena Al-Káidy. Pisatel vyjádřil v textu kondolenci.

Američané vypsali za informace vedoucí k dopadení Fadlího odměnu sedm milionů dolarů (zhruba 152 milionů Kč) s tím, že Fadlí představoval vážnou hrozbu pro americkou bezpečnost. Podle Washingtonu plánovali příslušníci organizace útoky v USA a v jiných západních zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy