Madrid - Španělská vláda schválila návrh zákona o předání trůnu mezi králem Juanem Carlosem I. a jeho synem, princem Felipem.
Tamní ústava předání trůnu neupravuje, a tak musel být přijat speciální zákon, v němž je uvedeno, že "Jeho Výsost král Juan Carlos I. Burbonský se vzdává španělské koruny".
Návrh by měl v brzké době hladce projít oběma komorami parlamentu, čímž bude odstoupení 76letého panovníka formálně stvrzeno.
Den po ohlášené panovníkově abdikaci však sílí také hlasy po úplném zrušení monarchie ve Španělsku. V zemi se v pondělí večer konaly četné manifestace a na některých lidé požadovali referendum o návratu k republice.
Premiér Mariano Rajoy upozornil odpůrce monarchie, že k prosazení změn mohou použít výhradně právních prostředků, a vyjádřil přesvědčení, že má koruna ve Španělsku stále přízeň většiny občanů.
"Všichni, kteří chtějí jiná pravidla hry, toho mohou dosáhnout. Ale musejí k tomu použít nástroje, jež poskytuje zákon. Jestliže se vám nelíbí ústava, navrhněte její změnu před parlamentem, na to máte právo," prohlásil Rajoy.
Agentura AFP v této souvislosti upozornila, že pro předání moci Felipemu bude v obou komorách parlamentu hlasovat jak Rajoyova vládní Lidová strana, tak opoziční socialisté.
Popularitou monarchie otřásly v posledních letech skandály jednak kolem královy dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína, obviněného ze zpronevěry, jednak kolem nákladného afrického safari, kam se Juan Carlos vydal v roce 2012 v době nejhlubší hospodářské krize.
Od začátku letošního roku průzkumy ukazují, že si většina Španělů přeje, aby Juan Carlos odstoupil.