Španělská princezna stanula před soudem. Prala peníze?

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
8. 2. 2014 21:04
Je to vůbec poprvé od obnovení monarchie, co člen královské rodiny musel k soudu.
Princezna Cristina. K soudu přišla po svých, byť jen od brány soudu.
Princezna Cristina. K soudu přišla po svých, byť jen od brány soudu. | Foto: Reuters

Palma de Mallorca - Poprvé od obnovení španělské monarchie v roce 1975 stanul člen královské rodiny před soudem. A to rovnou na lavici obžalovaných.

Princezna Cristina se musela rozpovídat o své finanční situaci. Čelí totiž předběžnému obvinění z krácení daní a praní špinavých peněz.

Slyšení s osmačtyřicetiletou princeznou probíhalo za zavřenými dveřmi, podle dostupných informací musela urozená dáma odpovídat na desítky otázek. U výslechu strávila celkem sedm hodin.

Týkaly se mimo jiné činnosti jejího manžela, bývalého házenkáře Iňakiho Urdangarína, který je podezřelý ze zpronevěry více než šesti milionů eur (zhruba 165 milionů korun) z dobročinné nadace, již vedl.

List El-País  napsal, že v síni bylo sice asi 40 právníků, avšak otázky kladl především soudce José Castro. Princezna se údajně bránila tvrzením, jež by mohla posloužit jako důkazy proti ní, vyhýbavými odpověďmi jako nevím, není mi známo. Tvrdila také, že si není vědoma aktivit firmy Aizoon, kterou s manželem napůl vlastní, a že nezná veškerou činnost nadace Nóos. "Důvěřovala jsem manželovi," opakovala.

Aizoon je konzultační a realitní firma, přes niž Cristina podle obžaloby financovala některé z nákladných úprav svého barcelonského sídla.

Soudce Castro tvrdí, že manželé nevykázali v daňovém prohlášení mnohé z výdajů této firmy, které byly ale viditelně osobní povahy. Jeho cílem je prokázat nebo vyvrátit, že tyto sumy nepřesáhly 120.000 eur (3,3 miliony korun), což je hranice pro to, aby se mohlo jednat o trestný čin, který španělské právo trestá vězením. Pokud tato suma překročena nebyla, pak trest může spočívat v prověření daňové dokumentace a pokutě.

Španělský tisk několik dní rozebíral, zda se člence královské rodiny nedostává výhod, když jí soud povolil z bezpečnostních důvodů výjimečně přijet automobilem až na dvůr soudní budovy. Umožnilo by jí to vyhnout se kamerám, což tisk značně kritizoval.

"Já jsem monarchista, ale jestliže se něčeho dopustili, měli by vrátit, co ukradli, a mělo by se s nimi zacházet jako s námi," řekl Reuters penzista Ángel Rodríguez, který byl před soudem. U budovy čekalo na 400 novinářů a kolem 200 policistů.

Automobil nakonec členku královské rodiny přivezl k rampě před budovou. Od ní pak šla Cristina - oděna v kalhotách a černém saku s úsměvem hledící do kamer - pěšky.

Skandál kolem Cristiny se podílí na propadu popularity krále Juana Carlose. Podle průzkumu zveřejněného v lednu si skoro dvě třetiny Španělů přejí, aby abdikoval a předal korunu synovi.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 49 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy