Španělská princezna stanula před soudem. Prala peníze?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 2. 2014 21:04
Je to vůbec poprvé od obnovení monarchie, co člen královské rodiny musel k soudu.
Princezna Cristina. K soudu přišla po svých, byť jen od brány soudu.
Princezna Cristina. K soudu přišla po svých, byť jen od brány soudu. | Foto: Reuters

Palma de Mallorca - Poprvé od obnovení španělské monarchie v roce 1975 stanul člen královské rodiny před soudem. A to rovnou na lavici obžalovaných.

Princezna Cristina se musela rozpovídat o své finanční situaci. Čelí totiž předběžnému obvinění z krácení daní a praní špinavých peněz.

Slyšení s osmačtyřicetiletou princeznou probíhalo za zavřenými dveřmi, podle dostupných informací musela urozená dáma odpovídat na desítky otázek. U výslechu strávila celkem sedm hodin.

Týkaly se mimo jiné činnosti jejího manžela, bývalého házenkáře Iňakiho Urdangarína, který je podezřelý ze zpronevěry více než šesti milionů eur (zhruba 165 milionů korun) z dobročinné nadace, již vedl.

List El-País  napsal, že v síni bylo sice asi 40 právníků, avšak otázky kladl především soudce José Castro. Princezna se údajně bránila tvrzením, jež by mohla posloužit jako důkazy proti ní, vyhýbavými odpověďmi jako nevím, není mi známo. Tvrdila také, že si není vědoma aktivit firmy Aizoon, kterou s manželem napůl vlastní, a že nezná veškerou činnost nadace Nóos. "Důvěřovala jsem manželovi," opakovala.

Aizoon je konzultační a realitní firma, přes niž Cristina podle obžaloby financovala některé z nákladných úprav svého barcelonského sídla.

Soudce Castro tvrdí, že manželé nevykázali v daňovém prohlášení mnohé z výdajů této firmy, které byly ale viditelně osobní povahy. Jeho cílem je prokázat nebo vyvrátit, že tyto sumy nepřesáhly 120.000 eur (3,3 miliony korun), což je hranice pro to, aby se mohlo jednat o trestný čin, který španělské právo trestá vězením. Pokud tato suma překročena nebyla, pak trest může spočívat v prověření daňové dokumentace a pokutě.

Španělský tisk několik dní rozebíral, zda se člence královské rodiny nedostává výhod, když jí soud povolil z bezpečnostních důvodů výjimečně přijet automobilem až na dvůr soudní budovy. Umožnilo by jí to vyhnout se kamerám, což tisk značně kritizoval.

"Já jsem monarchista, ale jestliže se něčeho dopustili, měli by vrátit, co ukradli, a mělo by se s nimi zacházet jako s námi," řekl Reuters penzista Ángel Rodríguez, který byl před soudem. U budovy čekalo na 400 novinářů a kolem 200 policistů.

Automobil nakonec členku královské rodiny přivezl k rampě před budovou. Od ní pak šla Cristina - oděna v kalhotách a černém saku s úsměvem hledící do kamer - pěšky.

Skandál kolem Cristiny se podílí na propadu popularity krále Juana Carlose. Podle průzkumu zveřejněného v lednu si skoro dvě třetiny Španělů přejí, aby abdikoval a předal korunu synovi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy