FOTO Sláva králi? Ne, Španělé demonstrovali za republiku

FOTO Sláva králi? Ne, Španělé demonstrovali za republiku
Když 76letý španělský král Juan Carlos v pondělí oznámil, že po 39 letech na trůnu abdikuje...
... a předává žezlo svému synovi Felipovi, ...
... začaly se po celé zemi dít věci.
Nešlo však o oslavy výměny generací na královském trůnu. Tohle je demonstrace za republiku.
Foto: Reuters
Reuters Petr Jemelka Reuters , Petr Jemelka
3. 6. 2014 14:06
Po abdikaci Juana Carlose I. sed protestovalo po celé zemi, do ulic vyšly desítky tisíc lidí. Španělé, zbídačelí hospodářskou krizí, volají po změně.

Madrid - Značná část Španělů pondělní abdikaci krále Juana Carlose uvítala. Ne proto, že by se těšila, až se žezla ujme jeho syn Felipe. Království už má zkrátka dost. Lidé žádají vyhlášení španělské republiky, nebo rovnou osamostatnění svého autonomního regionu.

Vyšli do ulic velkých měst a svůj požadavek dali hlasitě najevo. Jen v centru Madridu se sešlo kolem 30 000 obyvatel, kteří skandovali hesla jako "Zítra bude Španělsko republikou".

Davy lidí se objevily také například v centru Barcelony, Valencie nebo Palmy de Mallorca.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy