FOTO Sláva králi? Ne, Španělé demonstrovali za republiku

FOTO Sláva králi? Ne, Španělé demonstrovali za republiku
Když 76letý španělský král Juan Carlos v pondělí oznámil, že po 39 letech na trůnu abdikuje...
... a předává žezlo svému synovi Felipovi, ...
... začaly se po celé zemi dít věci.
Nešlo však o oslavy výměny generací na královském trůnu. Tohle je demonstrace za republiku.
Foto: Reuters
Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
3. 6. 2014 14:06
Po abdikaci Juana Carlose I. sed protestovalo po celé zemi, do ulic vyšly desítky tisíc lidí. Španělé, zbídačelí hospodářskou krizí, volají po změně.

Madrid - Značná část Španělů pondělní abdikaci krále Juana Carlose uvítala. Ne proto, že by se těšila, až se žezla ujme jeho syn Felipe. Království už má zkrátka dost. Lidé žádají vyhlášení španělské republiky, nebo rovnou osamostatnění svého autonomního regionu.

Vyšli do ulic velkých měst a svůj požadavek dali hlasitě najevo. Jen v centru Madridu se sešlo kolem 30 000 obyvatel, kteří skandovali hesla jako "Zítra bude Španělsko republikou".

Davy lidí se objevily také například v centru Barcelony, Valencie nebo Palmy de Mallorca.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy