Atény – Balkánská trasa je sice pro uprchlíky od jara uzavřena, ale některým se dál daří dostat z Turecka alespoň na řecké ostrovy či pevninu.
Jsou mezi nimi i nezletilí běženci, s nimiž ale podle nové zprávy organizace Human Rights Watch řecké úřady zacházejí velmi špatně. Zadržují je týdny i měsíce v malých místnostech, v nevyhovujících hygienických podmínkách nebo s dospělými, kteří nejsou jejich příbuzní.
Dokument lidskoprávní organizace vychází mimo jiné i z rozhovorů, které její pracovníci vedli přímo v Řecku s nezletilými běženci.
"Řecko tvrdí, že zadržuje děti kvůli jejich ochraně, ale být zamčený ve špinavých a stísněných celách je to poslední, co děti potřebují," uvedla spoluautorka zprávy Rebecca Riddellová.
Organizace také uvádí, že nezletilí nemohou hovořit prostřednictvím tlumočníka, není jim poskytnuta žádná psychologická péče a v záchytných zařízeních je málo dětských knih či hraček.
Dětští běženci si nestěžují na to, že by jim policisté vyhrožovali nebo je bili. Na špatné podmínky však ano. "Přísahám, že jsem spal vedle krys," uvedl patnáctiletý Alžířan, který pobývá v detenčním centru Amygdaleza nedaleko Atén. Human Rights Watch se zmiňuje o tom, že v místnostech, kde děti přespávají nebo tráví čas, je škodlivý hmyz.
Řecká vláda tvrdí, že pro velký počet přicházejících migrantů nemá dost ubytovacích kapacit.
Úřady od letošního ledna do července evidují na 3300 dětských uprchlíků, kteří vstoupili na řecké území bez doprovodu dospělých příbuzných. A to navzdory tomu, že v březnu Evropská unie a Turecko podepsaly dohodu o omezení proudu běženců přes Egejské moře.
V zemi stále zůstávají desetitisíce lidí, kteří přišli ještě před uzavřením dohody, ale zatím se nevracejí.
Problémy má rovněž Itálie. Podle srpnového zjištění organizace Save The Children je v tamních v uprchlických zařízeních přes 14 000 chlapců nebo dívek mladších osmnácti let, kteří do Evropy přišli bez doprovodu dospělých. "Jsou mezi nimi i devítileté děti," uvedla mluvčí Save The Children Giovanna Di Benedettová.
(Celkem od začátku lotšního roku přišlo do itálie přes 120 tisíc migrantů, oznámil ve čtvrtek Řím)
Na starý kontinent mnohdy přicházejí děti, které buď vyslali rodiče takzvaně za štěstím, nebo se snaží spojit s příbuznými.
V roce 2015 na kontinent dorazilo zhruba 88 000 nezletilých uprchlíků bez doprovodu dospělého příbuzného, uvádí Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Někteří putovali i přes Českou republiku.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi před dvěma týdny při návštěv Řecka varoval, že dětští migranti jsou ohrožení zejména sexuálním zneužíváním.