Brusel/Londýn - Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating dlouhodobých závazků Evropské unie z nejvyšší známky AAA o jeden stupeň na známku AA+. Výhled ratingu je stabilní. Agentura přitom už v minulých měsících snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti několika členským zemím EU.
"Podle našeho názoru se celková úvěrová spolehlivost současných 28 členských zemí Evropské unie zhoršila," uvedla S&P. Podle agentury jsou rozpočtová jednání EU nyní více svárlivá, což ukazuje, že mezi některými členskými zeměmi není taková podpora unie. Také soudržnost mezi zeměmi se zhoršila a některé státy by mohly odmítnout financovat rozpočet EU podle poměrného základu.
Rating EU měl u agentury S&P od ledna 2012 negativní výhled. To znamená, že agentura zvažuje zhoršení ratingu. S&P od té doby snížila rating Francii, Itálii, Španělsku, Maltě, Slovinsku, Kypru a Nizozemsku. Nizozemsko tak minulý měsíc opustilo skupinu evropských zemí s nejvyšším hodnocením úvěrové spolehlivosti na stupni AAA.
Agentura dnes nicméně potvrdila rating Británie a Irska. Británii tak zůstává nejvyšší známka AAA s negativním výhledem. Důvodem negativního výhledu je riziko udržitelnosti ekonomického růstu. Irsko má u agentury známku BBB+ a pozitivní výhled. Irské vládě se totiž podle S&P podařilo snížit zadlužení díky rozpočtovým úsporám a prodeji majetku, navíc se zlepšuje domácí ekonomika.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro Olli Rehn uvedl, že nesouhlasí s názorem Standard & Poor's, že závazky členských států vůči unijnímu rozpočtu jsou v případě krize nejisté. Rehn zdůraznil, že "všechny členské státy vždy platily své očekávané příspěvky včas a v plné výši i během finanční krize".
Slovenský premiér Robert Fico krok agentury dnes relativizoval. Uvedl, že když se rating zvýší, tak to obvykle potěší. Když se sníží, připomíná se, že ratingové agentury těsně před finanční krizí před pěti lety dávaly nejvyšší hodnocení zcela prohnilým bankám, uvedl.
EU sice není suverénním státem, může si však půjčovat vlastním jménem. EU si půjčuje peníze hlavně proto, aby je mohla dál půjčovat jednotlivým zemím nebo je využívat na určité programy. Nesplacené půjčky Evropské unie nyní podle S&P činí 56 miliard eur (1,5 bilionu Kč). Agentura AP upozornila, že 80 procent z této částky tvoří půjčky poskytnuté Irsku a Portugalsku.
Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.