Turistům na hranicích Číny zabavili mobily, nahráli do nich podezřelou aplikaci

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 7. 2019 12:40
Když se turisté cestující z Kyrgyzstánu do čínské provincie Sin-ťiang chystali k přechodu hranic, upozornil je průvodce na nezvyklou praktiku, kterou čínští celníci na místě provádějí. Ať se připraví, že se jim na hranicích "něco" stane s mobilem. O pár hodin později turisté zjistili, co tím průvodce myslel - celníci jim zabavili telefony, ve kterých po navrácení našli nově nainstalovanou neznámou aplikaci.
Sledování lidí v Číně (ilustrační foto).
Sledování lidí v Číně (ilustrační foto). | Foto: Aktuálně.cz

Hraniční přechod Irkeštam, který skupina překračovala, funguje už několik set let. V poslední době se ale i on přizpůsobil situaci, která panuje v provincii Sin-ťiang, kde probíhá sledování a věznění více než milionu muslimů ujgurského původu v převýchovných táborech.

Přestože si toho byli turisté vědomi, jako cizinci nepočítali, že by jim někdo vzal mobilní telefony. A ještě méně s tím, že by celníkům museli sdělit také svůj PIN kód a heslo na odemčení přístroje. Kromě mobilů odevzdali i počítače, fotoaparáty a jiná zařízení. Kdyby odmítli, nesměli by vstoupit do Číny. S nasbíranými mobily pak celníci odešli do jiné místnosti.

Po hodině čekání se s přístroji vrátili a bez jakéhokoliv vysvětlení je turistům předali. Ti v nich následně našli neznámou aplikaci pojmenovanou dvěma čínskými znaky.

Průvodci cizincům vysvětlili, že aplikace umí pomocí určování polohy GPS kontrolovat jejich pohyb. Turisté ale měli obavy, co může následovat, a tak si ji pro jistotu v mobilu ponechali. 

"Za dvě hodiny měla být další kontrola, tak jsem si myslel, že možná nejdřív stáhli nějaká data, ze kterých udělají analýzu, zatímco budu cestovat. A pak nás možná pošlou zpátky, až dorazíme k dalšímu stanovišti," popsal britskému deníku The Guardian jeden z turistů, který si kvůli obavám o své bezpečí nepřál uvést jméno. To, čeho se bál, se ale nakonec nestalo.

"Kdyby to dělali v mojí zemi, byl bych zděšený, ale když cestujete do Číny, víte, že se něco takového možná stane," dodal.

Když se turisté vrátili do Evropy, předali svůj mobil k analýze německým reportérům. Ti nakonec vytvořili mezinárodní skupinu složenou z médií, firem zaměřených na kyberbezpečnost a akademiků, kteří aplikaci a její účel společně zkoumali. Informace o čínských praktikách se pak objevily kromě deníku The Guardian také v německém listu Suddeutsche Zeitung, amerických The New York Times a na technologickém webu Motherboard.

Včela, která místo medu sbírá informace

Čínské znaky v názvu aplikace "feng-cchaj" nemají konkrétní překlad, ale odkazují ke včelám, které sbírají med. Jenže v tomto případě sbírají a analyzují data, jak odhalilo vyšetřování.

Aplikace po nainstalování podle expertů stáhla ze zařízení SMS zprávy, historii hovorů, kontakty, události uložené v kalendáři nebo seznam aplikací, které jsou v mobilu. Poté je poslala neznámo kam. Co se s informacemi stane nebo jak dlouho zůstanou uloženy na čínských serverech, není jasné.

V dalším kroku aplikace "proskenuje" mobil, zda v něm nenajde obsah, který by vyhodnotila jako nebezpečný nebo závadný. Jde například o hesla spojená s terorismem - aplikace vyhledává fotografie z poprav takzvaným Islámským státem, návody na sestavení zbraní nebo články vydané radikálním hnutím al-Káida.

Také se zaměřuje na islámské náboženské texty, fotografie dalajlamy, arabské slovníky, knihu o občanské válce v Sýrii, která má v názvu slovo "džihád", nebo japonskou metalovou kapelu Unholy Grave, jejíž píseň obsahuje slovo "Tchaj-wan".

Poté policisté nechají aplikaci v mobilech nainstalovanou, i když už není nijak aktivní. Podle dvou lidí, kteří hranici v Irkeštamu překročili a s nimiž mluvil americký list The New York Times, policisté také vyfotili jejich rozsvícené mobily s aktivní ikonou aplikace vedle jejich pasů.

Konkrétně šlo o mobily s operačním systémem Android. V případě iPhonů Číňané použili speciální konektor. Jak ale proběhlo samotné skenování, není jasné.

K těmto praktikám dochází na přechodu Irkeštam opakovaně. Reportérům, kteří se rozhodli zprávy turistů potvrdit, Číňané zabavili telefony také. Zatím však neexistují zprávy o tom, že by kvůli datům získaným z mobilů někoho nevpustili do země, nebo ho dokonce zatkli.

Podle odborníků aplikaci zřejmě vyvinula čínská polostátní firma Nanjing Fiberhome Starry Sky Communication Development Company, která podle svých webových stránek pomáhá policii shromažďovat a analyzovat informace. Na dotazy médií společnost ani čínské úřady nereagovaly. 

V Sin-ťiangu je to jen špička ledovce

Odborníci se shodují, že Číňané takto narušují základní lidská práva a právo na soukromí. "Je to jen další příklad toho, proč režim sledující občany v Sin-ťiangu je jeden z nejnezákonnějších a nejkrutějších na světě," uvedl pro web Motherboard Edin Omanovic z organizace propagující právo na soukromí Privacy International.

"Moderní aplikace sbírají velké množství dat, o kterých lidé ani nevědí nebo o nichž si myslí, že je smazali. Na zařízení ale pořád ta data jsou," vysvětluje. "V zemi, kde vás stáhnutí 'špatné' aplikace nebo novinového článku může poslat do zadržovacího tábora, je to neuvěřitelně alarmující," dodává. 

Omanovic tím upozorňuje na situaci, do níž se dostaly až tři miliony muslimů ujgurského původu, kteří v provincii Sin-ťiang žijí a kteří byli posláni do převýchovných táborů. V mobilu musejí mít nainstalovanou sledující aplikaci, jsou jim odebírány vzorky DNA a jsou pod neustálým dohledem bezpečnostních kamer a ozbrojených policistů.  

"Tohle jde ještě dál," říká o novém zjištění světových médií Maya Wangová z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. "Ukazuje to, že i cizinci jsou pod masovým a nezákonným dohledem."

Video: Čína je jak sci-fi, mají neuvěřitelné technologie na špehování lidí, je to největší bratr

V Číně se potvrzují nejhorší noční můry, jsou tam tábory, do kterých vás strčí a nikdo nezjistí, co se stalo. Podle odhadů je tam až milion lidí | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy