Soud: Rumunsko musí vyšetřit, co se stalo v roce 1990

ČTK ČTK
9. 3. 2015 21:13
"Trestná výprava" horníků proti demonstrantům, podporovaná tehdejší vládou, si vyžádala šest mrtvých a více než 1000 zraněných. Je považována za nejchmurnější moment dějin demokratického Rumunska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bukurešť - Rumunský nejvyšší soud dnes nařídil opětné vyšetření brutálního potlačení protivládních protestů v Bukurešti v červnu 1990. "Trestná výprava" horníků proti demonstrantům, podporovaná tehdejší vládou, si vyžádala šest mrtvých a více než 1000 zraněných a je považována za nejchmurnější moment dějin demokratického Rumunska.

Dnešní rozhodnutí nejvyššího kasačního a trestního soudu následuje po verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který loni v září Rumunsko odsoudil za to, že události z 13. až 15. června 1990 nevyšetřilo. Rumunská justice celých 25 let nové vyšetření odmítala povolit.

Generální prokuratura už před měsícem na základě rozsudku ESLP slíbila, že se k vyšetření událostí vrátí. Zpochybnila přitom tři rozhodnutí prokuratur, které soudní projednání případu znemožnily.

Půl roku po pádu komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska požadovaly v centru metropole tisíce demonstrantů odstoupení bývalých komunistů z nové vlády. Tehdejší, již svobodně zvolený prezident Ion Iliescu, kterému demonstranti vytýkali komunistickou minulost, povolal do Bukurešti horníky, kteří - na rozdíl od policie - dokázali demonstrace rozprášit.

Kvůli těmto událostem bylo vyšetřováno na třicet lidí. Iliescu, kterému je nyní 85 let, byl kvůli schválení "trestné výpravy" poprvé obviněn v roce 2005. Prokuratura ale o dva roky později obvinění zrušila kvůli údajným procesním chybám a nařídila nové vyšetřování. V roce 2008 prokuratura odmítla další obvinění Ilieska z odpovědnosti za vraždy s poukazem na neexistenci důkazů.

Na štrasburský soud se kvůli neochotě události vyšetřit obrátila vdova po demonstrantovi, který byl zastřelen kulkou vypálenou z ministerstva vnitra, a tehdejší demonstrant, kterého policisté zatkli a pak mučili v podzemí budovy, kde sídlila rumunská televize. Žalobu podal i spolek 21. prosince 1989, který sdružuje pozůstalé po demonstrantech zabitých při Ceaušeskově pádu.

Evropský soud pro lidská práva rumunskému státu nařídil, aby odškodnil vdovu po zabitém demonstrantovi částkou 30 000 eur (asi 818 000 Kč) za morální újmu. Mučenému demonstrantovi přiznal náhradu 15 000 eur.

 

Právě se děje

Další zprávy